Udruženja slijepih i slabovidih lica RS uzela učešća na sajmu u Srpcu

Na Dan opštine Srbac, u sklopu mini sajma na gradskom trgu, Savez slijepih Republike Srpske, u saradnji sa Opštinskom organizacijom slijepih i slabovidih, organizovao je izložbu stvaralaštva i ručnih radova slijepih i slabovidih žena. Na izložbi, koja je održana i povodom obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa i 20 godina rada OOSiS Srbac, su učestvovale članice organizacija slijepih i slabovidih iz Gradiške, Kneževa, Banje Luke i Srpca.

Izložene radove vrijednih žena ocjenjivala je tročlana komisija: Tanja Vučić, Cana Stojković, članice Udruženje žena Srbac i Dragomir Novaković, predsjednik Međuopštinske organizacije slijepih i slabovidih Kozarska Dubica. Prvo

mjesto osvojila je Jagoda Vučković, predstavnica i predsjednica Udruženje slijepih i slabovidih lica Opštine Kneževo. Drugo mjesto je zauzela Dubravka Škrbić, članica Gradske organizacije slijepih Gradiška, treće Ranka Kočić, članica Gradske organizacije slijepih Banja Luka, a četvrto mjesto podjelile su Srpčanke Smilja Đukić i Dusanka Jokanović.

Predsjednik organizacije slijepih i slabovidih Srbac  Milorad Arivuk, uručio je učesnicama diplome, novčane nagrade i poklone.

,,Ovu aktivnost naše organizacije je posjetio i pozdravio načelnik opštine Mlađan Dragosavljević. U znak 20 godina rada i zahvalnosti za podršku naše organizacije i naših aktivnosti, od strane načelnika i uprave opštine Srbac, predsjenik Milorad Arivuk je uručio zahvalnicu i poklon gospodinu Mlađanu. Još jednom  zahvaljujemo učesnicama, članovima komisije i gostima koji su podržali ovu izložbu, kao i načelniku i opštinskoj upravi koja podržava i prati naš rad”, rekao je Saša Đukić, član Opštinske organizacije slijepih i sabovidih Srbac.

Povodom Dana bijelog štapa koji je obilježen juče, Đukić kaže da bijeli štap nije samo sredstvo za postizanje samostalnosti, već i simbol slijepih ljudi u našem društvu i dodaje da 15. oktobrar svake godine slave kao “Dan bijelog štapa” da odaju počast dostignućima slijepih i slabovidih osoba i da priznamo značenje bijelog štapa za sve veću samostalnost ove populacije.

Danas bijeli štap predstavlja pomagalo i simbol za slijepe, a kroz istoriju služili su slijepima i slabovidima kao pomagalo u kretanju.