Učenici OŠ ,,Jovan Jovanović Zmaj” Srbac u okviru podmodula ,, Projekat građanin” istraživali problem alkoholizma kod mladih

Zbog izmjene u Planu i programu, predmet demokratija i ljudska prava je predviđen za učenike 9. razreda školske 2024/25. godine, a podmodul „Projekat građanin“ ostao je kao takmičarski dio. Ove školske godine,izuzetno, se sastavlja ekipa od učenika 7, 8. i 9. razreda, jer su u 6. razredu učili ovaj podmodul.

Ekipu u Osnovnoj školi ,,Jovan Jovanović Zmaj” Srbac čine: Marija Gašić, Nikolina Milijašević, Stefan Tatić, Filip Gužvić, Tea Novaković, Minja Bajagić, Dajana Nikolić i Lana Pejaković.
Minja Bajagić, učenica 9. razreda objasnila je kako su izabrali temu alkoholizma među maloljetnicima.
,,Započinjajući ,,Projekat građanin” nekako smo jednoglasno izabrali ovaj problem, a to je problem prodaje alkohola maloljetnicima. Odmah na početku smo proveli opsežna istraživanja i ispitivanja tako da smo razgovarali sa svima koji su nadležni za ovo pitanje, a pomoću anketa, koje smo sproveli u osnovnoj i srednjoj školi, smo došli do podataka koji se jasno vide na našem potfoliju, a to je da rano počinju sa upotrebom ovih štetnih supstanci, a prodaja, koja je zabranjena, i dalje postoji.
Mladi su u cijelom svijetu, ne samo kod nas, rizična populacija za sve vrste bolesti zavisnosti – pušenje, alkoholizam i narkomaniju. Zdravlje i budućnost svake osobe, pa i mlade, najviše zavisi od nje same, od njenog ponašanja. Mladi rano upoznaju i dožive omamljenost alkoholom i to već u toku osnovne škole u razdoblju od 11. do 13. godine stiču lična iskustva.
Veoma je teško utvrditi broj onih koji piju. Objektivno, svi primjećujemo da je sve više mladih koji piju, ali svaka istraživanja su parcijalna. Mi smo ispitali oko 300 učenika od šestog razreda osnovne škole do trećeg razreda srednje škole. Često su to drugi pokazatelji poput privođenja maloljetnog lica u akoholizovanom stanju, nezgode ili nesreće koje se dogode mladima u pijanom stanju, prijemi u bolnice i sl.”, kaže Minja Bajagić.


O tome kakav je plan akcije da se ovaj problem upotrebe alkohola kod maloljetnika prevaziđe Tea Novaković, učenica 9. razreda kaže:
,, Plan akcije smo razradili i proveli u dvije faze koje su, opet, imale svoje korake. U pravoj fazi smo se konkretnije upoznavali sa problematikom upotrebe alkohola kod maloljetnika, potom smo pokušali da dobijemo što veću podršku građana, obrazovnih institucija, zdravstvenih ustanova, policije, tržišnih inspektora i komunalne policije. Takođe smo se trudili da podignemo svijest učenika, roditelja i građana, jer su oni ti koji svojom aktivnošću mogu potpomoći rješavanju ovog problema, a nakon toga zajedno sa pripadnicima Policijske stanice Srbac i inspektorima u odjeljenju za poslove komunalne policije popričati o inicijativi za izradu nacrta Uredbe o pojačanoj kontroli zabrane prodaje cigareta i alkohola maloljetnicima”, rekla je Tea Novaković.
Ovi učenici smatraju da se projekt može u potpunosti realizovati ukoliko se svijest građana podigne na viši nivo, a zakonske regulative pooštre. Ipak je zdravlje mladih na prvom mjestu i sve treba preduzeti da tako i ostane.