U Srpcu promovisana knjiga ,,Savremeni obrazovni sistemi u svijetu“

U organizaciji Narodne biblioteke Srbac, danas je u Centru srednjih škola ,,Petar Kočić“ Srbac održana promocija knjige ,,Savremeni obrazovni sistemi u svijetu“, autora prof. dr Nebojša Macanovića i doc. dr Marijane Maran.

Knjiga “Savremeni obrazovni sistemi u svijetu” pruža analizu obrazovnih sistema u različitim dijelovima svijeta, istražujući kako obrazovne politike, strukture i praksa utiču na razvoj društava. Autori se bave uporednim istraživanjima obrazovnih sistema i nastoje da prikažu kako različite zemlje rješavaju ključna pitanja obrazovanja kao što su pristup obrazovanju, kvalitet nastave, inkluzija, upotreba tehnologije u obrazovanju, te izazovi modernizacije i globalizacije obrazovnih sistema.

,,Danas smo u Srpcu predstavili knjigu na kojoj smo zajedno radili profesorica Maran i ja. Pored toga, dosta široko smo govorili i otvorili mnoge teme koje se tiču vaspitanja i obrazovanja djece, ukazali na mogućnosti inovacije nastavnog plana i programa, uvođenje nekih novih predmeta i udžbenika, drugačijeg pristupa djeci kada je u pitanju rad u školi, ali i ukazali na neke svakodnevne probleme kada je u pitanju vršnjačko nasilje, devijantne pojave koje su u ekspanziji proteklih godina, tako da mislim da su prosvjetni radnici zadovoljni onim što su čuli i temama koje su otvorene”, rekao je Macanović.

Upoređujući naš obrazovni sistem i obrazovni sistemi u svijetu, Macanović kaže da se to najviše ogleda u digitalizaciji, ali i u tome što planovi i programi rada nisu isti u svim školama.

,,U savremenim obrazovnim sistemima je digitalizacija na jednom visokom novou, gdje djeca u nastavi koriste tablet, računare, mobilne telefone kao didaktička sredstva. Nastavni planovi i programi nisu identični u svim školama, kao što je to slučaj kod nas, nastavnici dosta imaju širinu i mogućnost inovativnog rada u nastavnom procesu, a i djeca imaju malo drugačiji pristup učenju, više se zasniva na primijenjenom znanju, rješavaju neke problemske situacije, dosta praktičnog rada i slično”, pojasnio je Macanović i dodao da bi se dosta toga, uz određene korekcije, moglo preslikati u naš obrazovni sistem.

Direktor Narodne biblioteke Branko Savanović kaže da su današnja promocija i diskusija bile veoma korisne i zanimljive, te zahvalio gostu na odzivu i Centru srednjih škola ,,Petar Kočić“ na saradnji.

,,Mi smo danas imali veoma zanimljivo i korisno predavanje od strane profesora Macanovića, čovjeka koji je redovni profesor na Filozofskom fakultetu, koji je napisao 16 knjiga i preko 300 naučnih radova. Bilo je veoma zanimljivo čuti ono što je profesor govorio, ali i čuti diskusuje prosvjenih radnika. Zahvaljujem našem gostu i Centru srednjih škola na podršci u organizovanju promocije knjige i ovom konstruktivnom razgovoru“, rekao je Savanović i istakao da je profesor Macanović, kao direktor Centra modernih znanja, poklonio Narodnoj biblioteci oko 100 vrijednih knjiga, koje su na raspolaganju prosvjetnim radnicima i svim drugim čitaocima.

Direktor Centra srednjih škola ,,Petar Kočić“ Srbac  Milenko Živanić kaže da mu je zadovoljstvo što su u školi imali priliku da čuju o nekim važnim pitanjima koja se tiču rada u nastavi i dodao da bi ovakvih razgovora trebalo biti više.

,,Zadovoljstvo mi je što smo imali priliku da u našoj školi ugostimo profesora Macanovića i saznamo više o njegovoj novoj knjizi koja se tiče funkcionisanja i mogućnosti unapređenja obrazovnog sistema, to jest o praksama u svijetu koje bi bilo dobro da se primijene i kod nas. Kolege su učetvovale u diskusiji, što je dodatno pokazalo želju i interesovanje da se govori o ovakvim temama i da se kroz  razgovor iznose ideje i razmišljanja o uvođenju novina u postojeći obrazovni sistem i način rada“, rekao je Živanić.

Promociji knjige je, u ime Opštinske uprave, prisustvovao načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti opštine Srbac Marko Miholjčić. Takođe, pored zaposlenih u srednjoj školi, promociji je prisustvovala i direktorica Osnovne škole ,,Dositej Obradović” Razboj Silvana Sekulić.