U Srpcu predstavljena treća knjiga Vladimira Mijailovića pod nazivom “Srneća divljač”

Magistar poljoprivrede Vladimir Mijailović iz Beograda, koji iza sebe ima lovačku karijeru dugu više od tri decenije, predstavio je sinoć u Srpcu svoju treću knjigu pod nazivom “Srneća divljač” koja je tek prije nekoliko dana izašla iz štampe i ovo je njena prva promocija za Republiku Srpsku i Srbiju.

Na promociji koju su organizovali Lovačko udruženje “Srna” iz Srpca i Narodna biblioteka Srbac, Mijailović, koji po majci vuče korijene iz Nožičkog, rekao je da je ovom knjigom želio otkriti poneku tajnu lova na srndaća i prenijeti dio njegovog bogatog iskustva, naročito iz razloga što je literatura ovakve vrste na našim prostorima prilično oskudna.

“Imao sam ovu knjigu u glavi koncepcijski prije desetak godina, ali se na nju dugo čekalo jer sam imao potrebu izaći pred javnost i napisati nešto stručno, oboriti neke stare teorije i uvriježena mišljenja koja nisu tačna i to potkrijepiti snimcima i fotografijama sa nadzornih kamera i fotoaparata. Ona objedinjuje selekciju, gazdovanje i upravljanje populacijama, govori o ishrani srna u toku laktacije, u hranilicama i tamo gdje imamo bolesna grla, zatim o genetici i procentu trofeja koji je problem među mladim lovcima”, rekao je Mijailović.

Dodaje da je zastupljen i dio o Sibiru, njegovoj velikoj ljubavi poslije lovišta u Srbiji i Republici Srpskoj, odnosno o lovištima kraj Volge i sibirskom srndaću koji je bliski rođak našeg evropskog srndaća, uz efektne fotografije iz Sibira sa ulovima koji su vanserijski i rekordni.

“Tu su i komentari o kalibrima, najljepše lovačke priče i recepti, te podsjećanje na pretke po ocu u selu Vukićevica u okolini Obrenovca, odnosno po majci u Srpcu i Nožičkom, gdje vučem korijene iz porodice Šaula čiji članovi su oduvijek bili poznati kao strastveni lovci”, rekao je Mijailović.

On ističe da se slična literatura može izbrojiti na prste jedne ruke, a već dugo se na području bivše Jugoslavije, osim djelimično u Sloveniji, nije ništa pisalo na ovu temu.

“Da je naše tržište gladno ovakve literature svjedoči podatak da sam za svega sedam dana od izlaska iz štampe prodao blizu 400 knjiga, a potražnja je velika. Mislim da iz nje dosta toga mogu naučiti i stari i mladi lovci, a primjer su moje ranije knjige gdje imam povratne informacije da dosta lovaca iz Srbije i Srpske, naročito mlađih, primjenjuje ono što sam napisao. U svojim knjigama dao sam nacrt hranilice koju po istom principu danas prave po lovištima, a ranije su bila prisutna samo solišta i prihrana klipom kukuruza. Do detalja sprovode i sve drugo iz mojih knjiga što se dešava u lovištu tokom godine, a to čine od Semberije i Majevice, preko Nevesinja, Srpca i drugih krajeva Srpske”, rekao je Mijailović.

Ističe da je izlazak njegove treće knjige zahtjevao značajna finansijska sredstva, koja je uglavnom samostalno obezbijedio, a podršku mu je djelimično pružio i Kinološki savez Republike Srbije.

“Na mojoj knjizi, kao i na ranijim, nalazi se grb opštine Srbac i veoma sam ponosan na svoje porijeklo i pretke. Po priči mog djeda po majci, Ranka Šaule, on je sa grupom oficira jedan od osnivača Lovačkog udruženja “Srna” iz Srpca i prije 75 godina je bio kum udruženja i na njegov prijedlog je dato današnje ime”, rekao je Mijailović.

Dodaje da nije puno lovio u srbačkom lovištu ali ima informacije da je prelijepo i uvjerio se da je značajno unaprijeđeno uz pregršt dobrih trofeja, a opisuje ga kao “Šumadiju u malom”.

Goran Savanović, predsjednik Lovačkog udruženja “Srna” Srbac, rekao je da je naša lokalna zajednica postala prijestonica promocije knjiga iz oblasti lovstva.

“Danas su knjige iz lovstva rijetkost a ono što čini Vladimir Mijailović su remek djela u ovoj oblasti”, istakao je Savanović i dodao da će ova promocija uljepšati proslavu 75. godišnjice udruženja koja će biti obilježena u subotu, 12. oktobra zborovanjem lovaca i otvaranjem lovačkog doma u Srpcu.

Direktor Narodne biblioteke Srbac, Branko Savanović, rekao je da je knjigu dobio od autora prije dvadesetak dana u elektronskoj formi a danas se uvjerio u njen istinski kvalitet, tvrdi povez, kvalitetan papir i ilustracije, tako da je, kako kaže, njegovo ushićenje još veće.

“Kroz knjigu je autor opisao svoje dječačke dane i ljubav prema prirodi i lovu i na jedan pristupačan način približio nam je srneću divljač, od laneta do kapitalnih primjeraka i starih srndaća. Opisao je sve, od uzgoja, rogovlja, kalibra, načina lova i ovo je istinski udžbenik koga treba da pročitaju svi stari lovci, a mlađi obavezno. Mislim da bi svako lovačko udruženje i svi oni koji se bave lovstvom trebalo da posjeduju ovu knjigu”, istakao je Savanović.

Večerašnjoj promociji prisustvovali su i predstavnici Lovačkog saveza Republike Srpske koji će prisustvovati i sutrašnjim manifestacijama povodom jubileja Lovačkog udruženja “Srna”.