U Srpcu održana svečanost u čast Svetom Savi
Svečanost u čast Svetom Savi, prvog srpskog svetitelja i prosvetitelja, održana je sinoć u novoj sali Skupštine opštine Srbac, u organizaciji Srpske pravoslavne crkvene opštine Srbac i Opštine Srbac. Proteklih godina, povodom Savindana, organizovane su svečane akademije koje su održavane u Domu kulture Srbac, a ove godine, kako bi se ispoštovale epidemiološke mjere, svečanost je organizovana u užem krugu posjetilaca, među kojima je bila bratija manastira Osovica, na čelu sa protosinđelom Teofilom, sveštenici srbačke i kukuljske parohije, kao i otac Justin iz manastira Hilandar. Takođe, svečanosti su prisustvovali načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić i predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić, te nekoliko direktora i predstavnika javnih preduzeća i ustanova i odbornika u Skupštini opštine Srbac.
Program obilježavanja je počeo Himnom Svetom Savi, koju su izveli protonamjesnik Željko Sarić i sveštenici Petko Vuković i Aleksandar Kusturić, a potom se gostima obratio protonamjesnik Sarić, koji je uputio čestitku i istakao da se Savindan u Srpcu obilježavao kroz istoriju i istakao da je pridavanje pažnje obilježavnju ovog datuma od višestrukog značaja.
„Prema nekim usmenim predanjima, još u vrijeme Kraljevine Jugoslavije kroz Srbac, tadašnji Bosanski Svinjar, išla je svetosavska litija, što svjedoči da je Sveti Sava uvijek okupljao i blagosiljao svoje Srpčane. Akademije koje su u proteklom periodu organizovane u Srpcu u njegovu čast, uvijek su bile dobro posjećene“, istakao je Sarić.
Besjedu o Svetom Savi čitao je jeromonah Filaret iz manastira Osovica koji je rekao da se o djelu Svetog Save mnogo govorilo i pisalo, dosta pjesama ispjevalo i naučnih studija objavilo, ali kada bi se krenulo redom nabrajati šta je sve učinio, te knjige ne bi stale u sav ovaj svijet.
„Plemić Rastko Nemanjić, koji je postao monah Sava, bio je zajedno sa ocem Simeonom utemeljivač naše državnosti. Propisivao je zakonodavstvo i dobio autokefalnost srpske pravoslavne crkve. Podigao je brojne manastire i škole u kojima je glavni predmet bilo izučavanje svetog jevanđelja, bolnice u kojima je primjenjivao najsavremenije metode liječenja tog vremena i časne domove kako se ne bi ogriješio o sirotinju“, rekao je Filaret.
Sveštenik Petko Vuković je pročitao Izvode iz Karejskog tipika, srednjovjekovnog spisa iz 12. vijeka, koji sadrži uputstva i pravila za monaški i isposnički život, te naglasio da se radi o najstarijem sačuvanom srpskom dokumentu, koga je napisao Sveti Sava u svojoj isposnici u Kareji.
Nakon sveštenika, posjetiocima se obratila bibliotekar Branka Sančanin bibliotekarka, diplomirani menadžer kulture, koja je podsjetila da se ove godine obilježava 700. godišnjica srpskog manastira Gračanica, kao jedne od najvećih svetinja na Kosovu.
“Radi se o jednom od najljepših arhitektonskih bisera koje je ljudska ruka sačinila na ovim prostorima. Sagrađen je 1321. godine po julijanskom kalendaru kao zadužbina velikog kralja Milutina Nemanjića. U ovom manastiru se već 700 godina uznose molitve za srpski rod i njegov opstanak i ostanak a nezaboravne pjesme o ovoj pravoslavnoj svetinji ispisali su brojni pjesnici poput Alekse Šantića, Matije Bećkovića, Vladislava Petkovića Disa i drugih, kao i brojni umjetnici na svojim likovnim djelima”, rekla je Sančanin.
Ona je pozvala predstavnike Centra za kulturu i sport iz Srpca da barem jedan dio ovogodišnje likovno-ekološke kolonije u Bardači bude posvećen ovom veličanstvenom jubileju.
Više fotografija možete pogledati na fb profilu Radio Srpca.