U Kobašu otkriven spomenik poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata
U organizaciji Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova opštine Srbac u MZ Kobaš danas je osveštan i otkriven spomenik poginulim borcima Vojske RS sa područja MZ Kobaš. Otkrivanje spomenika u Kobašu je dio obilježavanja manifestacije „Dani sjećanja na stradale borce Prve srbačke lake pješadijske brigade na ozrensko-vozućkom ratištu koja je uvrštena u Kalendar značajnih datuma i događaja iz oslobodilačkih ratova i koja je ove godine trajala tri dana.
Spomen obilježje u znak sjećanja na osmoricu poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata: Huseina Grbića, Sinišu Smiljanića, Jusufa Muhića, Rifata Huskića, Dalibora Topića, Boru Jevrića, Veljku Petkovića i Goluba Janjušića otkrili su Nermin Hozdić, predsjednik Mjesne boračke organizacije Kobaš i Branko Grahovac, predsjednik Odbora porodica poginulih i zarobljenih boraca Boračke organizacije Srbac, a parastos su služili sveštenici Srpske pravoslavne crkve Slaviša Topić i Aleksandar Kusturić i monah iz Manastira Osovica Filaret.
Obilježavanje manifestacije su uveličali gosti savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS general Milan Torbica i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević sa saradnicima.
U prijepodnevnim časovima u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Kobašu prvo je služena zaupokojena molitva za poginule borce VRS sa područja MZ Kobaš kao i za sve poginule, nestale i umrle borce VRS.
Zastavu sa spomen obilježja poginulim borcima u MZ Kobaš preuzeo je Duško Mitrić, predsjednik Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova opštine Srbac.
U znak sjećanja na poginule borce Vojske RS sa područja MZ Kobaš ali i na sve poginule, nestale i umrle borce VRS, na njihov zajednički spomenik vijence i cvijeće su položile prvo porodice poginulih i nestalih boraca , zatim je ispred Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite vijenac položio general Milan Torbica. U ime opštine Srbac i Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova vijenac je položila delegacija na čelu sa načelnikom opštine Mlađanom Dragosavljevićem, ispred BO Opštine Srbac cvijeće je položila delegacija na čelu sa predsjednikom Goranom Plotanom, ispred Opštinske i Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac cvijeće je položila delegacija na čelu sa Veljkom Lazićem. Cvijeće su zatim položile delegacija PS Srbac, Mjesne boračke organizacije Kobaš, MZ Kobaš, SUBNOR-a koju je predvodio predsjednik Bogdan Davidović i delegacija Ujedinjenog ravnogorskog pokreta otadžbine Srpske na čelu sa Slobodanom Marićem.
O poginulim borcima čiji su likovi i imena uklesani u ovu spomen ploču podatke je pročitala Ljubinka Novaković.
„Husein Grbić, rođen 25.maja 1953.godine, tragično izgubio život 23.septembra 1991.godine kao pripadnik Prvog pontonjerijskog bataljona Prvog krajiškog korpusa.
Siniša Smiljanić, rođen 13. avgusta 1967. godine u Srpcu, poginuo 23. avgusta 1992. godine u mjestu Svilaj kao pripadnik 16. Krajiške motorizovane brigade.
Jusuf Muhić, rođen 22. februara 1964. godine, poginuo 10.februara 1993. godine u mjestu Grebnice, opština Šamac. Bio je pripadnik Druge Krajiške brigade.
Rifat Huskić, rođen 1.marta 1958.godine. Rifat je bio pripadnik 27. motorizovane brigade, a tragično je izgubio život 22. februarra 1993. godine u Kobašu.
Dalibor Topić, rođen 25. novembra 1975. godine u Srpcu. Dalibor je bio pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova RS, a tragično je izgubio život 5. februarara 1995. godine u Kobašu.
Boro Jevrić, rođen 7. aprila 1962. godine u Varešu. Boro je teško ranjen na Paljeniku, ozrensko-vozućko ratište 21. jula 1995. godine, a od posljedica ranjavanja je preminuo 31. jula1995. godine u Banjoj Luci kao pripadnik Srbačke lake brigade.
Veljko Petrović, rođen 12. januara 1960. godine u mjestu Vasovine, opština Zavidovići. Bio je pripadnik četvrte Ozrenske brigade, a poginuo 10. septembra 1995. godine u mjestu Lozna. Sahranjen je 2004. godine u Kobašu nakon identifikacije koja je obavljena DNK analizom.
Golub Janjušić, rođen 13.7.1965. godine u Zenici. Bio je pripadnik 9. bataljona Vojne policije Doboj a poginuo 12.9.1995. godine u Doboju prilikom bombardovanja od strane NATO-avijacije za vrijeme obavljanja borbenih zadataka”.
Predsjednik BO Srbac Goran Plotan zahvalio se porodicama poginulih, zarobljenih i nestalih boraca RS, demobilisanim borcima, sveštenicima, gostima i ostalim građanima koji su došli da uveličaju ovu manifeastaciju i dodao da su inicijativu za izgradnju spomen obilježja u MZ Kobaš, gdje jedino još nije bilo izgrađeno spomen obilježje poginulim borcima, dale Mjesna boračka organizacija Kobaš i BO opštine Srbac koja je i finansijski pomogla njegovu izgradnju izražavajući na taj način svoju trajnu opredjeljenost da žrtve i tekovine odbrambeno-otadžbinskog rata nikad ne smiju biti zaboravljene.
„Zahvalnost za izgradnju spomen obilježja dugujemo Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS i srbačkoj opštinskoj upravi koji su od samog početka podržali našu inicijativu i u velikoj mjeri obezbjedili finansijska sredstva. Zahvaljujemo se i Ujedinjenom ravnogorskom pokretu otadžbine Srpske kao i brojnim pojedincima i udruženjima koji su svojim prilozima pomogli njegovu izgradnju“.
„Boračka organizacija Srbac je najveća i najbrojnija organizacija koja okuplja boračke kategorije građana na području naše opštine i jedinstvena je organizacija članova porodica poginulih i zarobljenih boraca, RVI i demobilisanih boraca koja trenutno okuplja 1 947 članova. Organizacija smo koja svoje članove a i ostale građane naše opštine i republike ne dijeli po bilo kom osnovu i ponosni smo što cijenimo i baštinimo ove principe“ rekao je Plotan.
On je u nastavku govorio o radu Fonda solidarnosti u sastavu BO Srbac i rekao da je za prve dvije godine postojanja zahvaljujući prikupljenim sredstvima izgrađeno 5 kuća najugroženijim članovima a za 17 članova je obezbjeđen građevinski materijal, vodo i elektro materijal za dogradnju, sanaciju i adaptaciju postojećih stambenih objekata.
„U ovoj godini smo pružili pomoć za još 6 naših članova i po prvi put smo proširili program pomoći, tako da pored stambene problematike rješavamo i probleme prilikom pomoći za razvoj plasteničke i stočarske proizvodnje. Ukupno smo realizovali 28 humanitarnih akcija i slobodno mogu reći da je Fond opravdao svoje postojanje. Posebno želim da istaknem da je najveću pomoć i novčanu donaciju u dosadašnjim aktivnostima dobio naš saborac Fikret Bakonjić iz Kobaša kome je Fond obezbjedio kompletan građevinski materijal za izgradnju kuće i finansirao izgradnju od temelja do krova“ rekao je Plotan i pozvao građane MZ Kobaš i ostale da u skladu sa svojim mogućnostima pomognu Fikretu da se što prije useli u svoju kuću.
Načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević rekao je da za mještane MZ Kobaš i opštinu Srbac ova manifestacija znači mnogo jer sama činjenica da je ovo ostala jedina mjesna zajednica koja do sada nije imala izgrađeno spomen obilježje dovoljno govori. Spomenik se nalazi na mjestu na kojem će svaki stanovnik Kobaša svakodnevno moći da ga vidi, a za generacije koje dolaze on će govoriti o teškoj prošlosti ovog kraja.
„Na ovaj način zaokružujemo cjelinu kada su u pitanju spomen obilježja koja su jedan od načina na koji mi građani naše lokalne zajednice izražavamo vječnu zahvalnost za žrtvu i za nešto najvrjednije, njihove ljudske živote koje su ugradili u temelje Republike Srpske. Na ovaj način njegujemo kulturu sjećanja a ono što je naše trajno opredjeljenje je da tu tradiciju i kulturu sjećanja prenesemo na mlađe generacije“ rekao je Dragosavljević.
Savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite general Milan Torbica je rekao da mu je izuzetna čast što je prisustvovao osvećenju i podizanju spomenika palim borcima MZ Kobaš i da Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite ima obavezu da pruža podršku.
„Prošlo je 27 godina od rata ali ovo je ipak na vrijeme. Na ovaj način širimo kulturu sjećanja jer oni sad tek neće biti zaboravljeni. Posebno mi je drago zbog ove manifestacije jer sam ja iz ovog kraja. Na ovaj način pokazujemo našu humanost, solidarnost i bratstvo jer na ovom spomeniku su i poginuli borci druge nacionalnosti što je rijetko i što dovoljnio govori o srbačkom narodu koji je uvijek prihvatao ljude druge vjere i nacije“ rekao je Torbica.
„Veoma nam je drago zbog ovog danas. Kobaš je bila jedina mjesna boračka organizacija koja do sada nije imala svoje obilježje. Raduje nas da od danas i mi imamo mjesto za okupljanje i sjećanje na naše poginule borce“ rekao je predsjednik Mjesne boračke organizacije Kobaš Nermin Hozdić.
Otkrivanjem spomen obilježja u Kobašu završen je program manifestacije “Dani sjećanja na stradale borce 1. Srbačke lake pješadijske brigade na ozrensko-vozućkom ratištu sa porukom da ovo mjesto postane mjesto okupljanja stanovnika MZ Kobaš i mjesto vječite inspiracije za očuvanje i napredak Republike Srpske jer su nas to zavjetovali naši najmiliji čija su imena i likovi trajno uklesani na ovu i na stotine drugih ploča u RS.
Organizator je na kraju za sve prisutne pripremio prigodan ručak.