Tradicionalno okupljanje pripadnika Drugog pješadijskog bataljona
Pripadnici Drugog pješadijskog bataljona Prve srbačke lake pješadijske brigade obilježili su danas na igralištu u Dvorinama 32. godišnjicu od formiranja ove ratne jedinice. Delegacija Drugog bataljona je prvo položila cvijeće i zapalila svijeće ispred spomen kosturnice na Gradskom groblju u Srpcu, a potom i na centralnom spomen obilježju.
Na spomen obilježju u Poveliču pripadnici Drugog bataljona prisjetili su se devetorice poginulih boraca iz ovog mjesta koji su svoje živote dali za slobodu Republike Srpske, a potom je delegacija položila cvijeće i zapalila svijeće na groblju u Prijebljezima preminulom komandantu srbačke brigade pukovniku Miodragu Suvajcu gdje ih je dočekala njegova kćerka. Borci su obišli i grobno mjesto prvog ratnog komandanta Drugog bataljona Janka Gužvića u Vlaknici, zapalili svijeće i položili cvijeće.
Okupljene borce na igralištu u Dvorinama pozdravio je prvo pripadnik Drugog bataljona Dalibor Košutić, a potom se prisutnima obratio predsjednik organizacionog odbora Zoran Đurić koji je zahvalio svima koji su pomogli u organizaciji tradicionalnog druženja.
“Kao i svake godine okupili smo se s ciljem da se podsjetimo na ratni put ovog bataljona, da odamo dužnu poštu poginulim drugovima i da generacije koje dolaze ne zaborave naš doprinos u stvaranju i odbrani Republike Srpske” rekao je Đurić.
Pozdravni govor i evociranje na ratni put Drugog pješadijskog bataljona pročitao je Dragan Aleksić koji je komandovanje bataljonom preuzeo u oktobru 1995. godine nakon pada Vozuće. Prije njega, dvije godine je komandant bataljona bio Zoran Đukić, a prvi komandant je bio Janko Gužvić koji je postavljen 1. oktobra 1992. godine na dan osnivanja bataljona.
Aleksić je podsjetio da je bataljon svoje ratne zadatke izvršavao na oraškom, dobojskom, trebavskom, ozrensko –vozućkom i gradačačkom ratištu gdje je dočekao kraj Odbrambeno –otadžbinskog rata.
,,Hrabre borce koji su pali na odbrambenoj liniji, ali i žrtve civilnog stanovništva ne smijemo nikada zaboraviti. Časno i pošteno smo izvršavali svoje ratne zadatke i dali svoj doprinos u odbrani srpskog naroda gdje god smo se nalazili. Najteže nam pada činjenica da smo na Paljeniku ostali bez svoja 23 saborca od kojih se za desetoricom još traga. To nikada ne smijemo zaboraviti, istinu moramo prenositi na naša pokoljenja. Ovu tradiciju treba nastaviti iz godine u godinu jer je naša dužnost da ne zaboravimo žrtve naših saboraca i svih boraca Vojske Republike Srpske koji su svoje živote ugradili u temelje Republike Srpske”, rekao je Aleksić.
On je dodao da o hrabrom ratnom putu bataljona dovoljno govori monografija posvećena Prvoj srbačkoj lakoj brigadi kao i drugi pisani zapisi. Bivši komandant bataljona, Zoran Đukić, apelovao je saborcima i porodicama poginulih boraca da na ove skupove dovode što više potomaka i mladih ljudi koji će u budućnosti organizovati slične manifestacije.
“Ovo je primjer kako da njegujemo tradiciju na naš ratni put koji nije bio nimalo lak. Mi smo tih devedesetih godina jedinstveno stali u odbranu srpskog naroda. I danas nam je to jedinstvo potrebnije nego ikada. Iz godine u godinu sve nas je manje, evo i danas smo bili na saučešću jednom našem borcu koji nije više među nama. Bio bih srećan da u narednim godinama naša djeca i unučad nastave ovu tradiciju i tako očuvaju lik i djelo naših poginulih drugova” rekao je Đukić.
Godišnjici Drugog pješadijskog bataljona, pored pripadnika ove jedinice, prisustvovali su kao gosti porodice poginulih boraca, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, načelnici odjeljenja za opštu upravu i inspekcijske poslove Duško Mitrić i Nenad Bilanović, komandir Policijske stanice Srbac Siniša Šnjegota i delegacija Boračke organizacije opštine Srbac koju je predvodio predsjednik Goran Plotan.
Za doprinos u organizaciji obilježavanja dana Drugog bataljona Srbačke brigade uručena je zahvalnica Miloradu Lukiću.