Svečana povorka i parastos povodom tri decenije od formiranja srbačke brigade
Na današnji datum, prije tačno tri decenije, Prva srbačka laka pješadijska brigada prvi put je postrojena na igralištu u Malim Sitnešima od strane legendarnog komandanta Prvog krajiškog korpusa, generala Momira Talića, a u odbranu svoje otadžbine srbačke borce je poveo komandant brigade, pukovnik Miodrag Suvajac.
U znak sjećanja na ovaj slavni događaj, danas je na gradskom trgu u Srpcu organizovana svečana povorka i parastos na centralnom spomen obilježju čime je završeno trodnevno obilježavanje tridesetog jubileja srbačke brigade.
U jutarnjim časovima prvo je obavljeno polaganje cvijeća na spomen kosturnici na gradskom groblju a zatim i u spomen sobi uz prisustvo brojnih delegacija i drugih građana.
Predsjednik Odbora porodica poginulih i zarobljenih boraca Boračke organizacije Srbac, Branko Grahovac, rekao je u obraćanju prisutnima da će srpski narod vječno živjeti na ovim prostorima sve dok živi sjećanje na žrtvu koju su podnijeli hrabri srbački borci za našu slobodu.
Nakon toga je formirana kolona u kojoj su se kretale porodice poginulih i nestalih boraca, pripadnici srbačke brigade, republičkih i opštinskih organa vlasti, udruženja i organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog i drugih ratova, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, delegacije Policijske stanice Srbac i Boračkih organizacija iz Laktaša i Prnjavora, više od stotinu učenika osnovnih i srednjih škola iz Srpca sa svojim nastavnicima, profesorima i direktorima i druge delegacije i građani.
Uz zvuke tradicionalnog srpskog marša, povorka se uz zastave Srbačke brigade, Republike Srpske i Opštine Srbac, uputila do centralnog spomen obilježja gdje je obavljeno polaganje cvijeća i paljenje svijeća a pomen u čast stradalih i nestalih srbačkih boraca održali su sveštenici Željko Sarić, Aleksandar Кusturić i Petko Vuković.
Major Vojske Republike Srpske i pripadnik srbačke brigade, Zoran Dabić, govorio je o nastanku i ratnom putu brigade, posebno se osvrnuvši na vozućko ratište gdje su zabilježena najveća stradanja naših sugrađana, uputivši zahvalnost na doprinosu u odbrani Republike Srpske i pripadnicima drugih jedinica Vojske RS u kojima su se borili srbački borci.
„Кao trajna uspomena na ove događaje ostala je knjiga „Srbačka brigada u otadžbinskom ratu“ koja je objavljena 2012. godine i koju su pisali preživjeli učesnici ratnih dešavanja a materijala ima za još desetine knjiga koje će, nadamo se, jednom prilikom ugledati svjetlost dana. Mladi treba da nastave sa tradicijom obilježavanja i budu dobro upoznati sa našom slavnom istorijom jer će dolaziti u situaciji da se bore za istinu o ratu koga su vodili njihovi preci“, rekao je Dabić.
On je podsjetio da je komandant srbačke brigade, Miodrag Suvajac, donio odluku da od oktobra 1993. godine pa sve do kraja rata uputi na školovanje jedan broj mladih pripadnika brigade koji su stekli oficirske i podoficirske činove školujući se u centru vojnih škola Republike Srpske.
Načelnik opštine, Mlađan Dragosavljević, pohvalio je dolazak velikog broja đaka na svojevrsni istorijski čas i dodao da će na ovaj način bolje shvatiti kakav su doprinos dali pripadnici srbačke brigade u očuvanju Republike Srpske.
„Pohvalio bih dobru saradnju koju lokalna uprava ima sa svim organizacijama proisteklom iz prethodnog rata i trudimo se da u saradnji sa republičkim institucijama omogućimo da se uslovi života boraca još više poprave. Svjesni smo da postoje brojne potrebe i ulažemo maksimum napora na njihovom rješavanju. Naročito sam zadovoljan kako se odvija program Fonda solidarnosti Boračke organizacije Srbac na stambenom zbrinjavanju najugroženijih boraca, što je finansijski pomogla i Opština Srbac“, rekao je Dragosavljević.
Emotivnu pjesmu o prvoj srbačkoj lakoj brigadi, koju je napisala samo za ovu priliku, pročitala je talentovana pjesnikinja Lidija Nožanić. Podršku današnjem obilježavanju pružili su i članovi КUD-a „Đerdan“ iz Кukulja.
Među gostima koji su se odazvali današnjoj ceremoniji bili su savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS, general Milan Torbica i direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Milorad Кojić.
Obilježavanje 30. godišnjice srbačke brigade počelo je u nedjelju izložbom fotografija i druge arhivske građe o ratnom putu srbačke brigade i postrojavanjem pripadnika brigade na igralištu u Malim Sitnešima a nastavljeno sinoć prijemom načelnika opštine i prigodnom večeri za članove komande brigade.
Više fotografija dostupno je klikom na link: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3136340716583226&id=100006219850456