SUBNOR Srbac obilježio 27.jul – Dan ustanka u Drugom svjetskom ratu

U organizaciji Udruženja SUBNOR iz Srpca danas je obilježen Dan ustanka naroda i narodnosti BiH u Drugom svjetskom ratu.

Delegacije SUBNOR-a, Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, Boračke organizacije opštine Srbac i Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila položile su cvijeće na spomen obilježja u Prijebljezima i Nožičkom.

Predsjednik srbačkog SUBNOR-a, Bogdan Davidović, rekao je da se na današnji dan 1941. godine desio oružani napad krajiških proletera koji je rezultirao oslobađanjem Drvara, Grahova i Oštrelja. Ustanak se potom, “kao požar”, proširio na Podgrmeč, Potkozarje, Motajicu, Srednju Bosnu, Ozren, Majevicu i istočnu Hercegovinu, što je iznenadilo okupatorske snage koje su, da bi ugušile ustanak, krenule u odmazdu prema slobodarskim mjestima, partizanskim jedinicama ali i prema civilnom stanovništvu.

“U to vrijeme naša opština potpala je pod ustašku vlast bivše NDH koja je imala za cilj progon Srba, Roma i Jevreja, zabranu ćiriličnog pisma i progon pravoslavnih sveštenika. Da bi se zaplašilo stanovništvo, ustaše su u aprilu 1941. godine ovdje u Nožičkom na prevaru skupile oko 200 mještana i potom ih transportovale u NJemačku u zarobljeništvo. U našoj opštini prvi oblici otpora okupatoru zabilježeni su 13. jula 1941. godine u Kukuljama, kada je ubijen jedan ustaški žandarm, da bi potom uslijedila odmazda. Uhapšeno je šest mještana, koji su osuđeni na smrt i strijeljani. To su bili Nebojša Kojić, Mirko Mihajlović, Marko Crnčević, Đorđo Golub, Živko Pejić, kao i Vaso Šaula iz Lilića. Prema broju stradalih u Drugom svjetskom ratu u našoj opštini, Nožičko je na četvrtom mjestu sa 55 žrtava, odmah iza Sitneša, Kukulja i Razboja LJevčanskom“, rekao je Davidović.

Tokom Drugog svjetskog rata, prema podacima SUBNOR-a, u našoj opštini je poginulo 468 boraca, ranjeno je 390, zarobljeno 296, a 506 je evidentirano kao civilne žrtve rata.

“Ukupno je stradalo 1.148 lica, dio u borbama, a dio kao žrtve fašističkog terora”, istakao je Davidović.

U znak sjećanja i zahvalnosti prema žrtvama u Drugom svjetskom ratu, narod naše opštine u poslijeratnom periodu od 1950. do 1987. godine podigao je 25 spomen obilježja koja su još uvijek, prema riječima Davidovića, u relativno dobrom stanju.