Srpčani na obilježavanju 29 godina od stradanja Srba u Podrinju

Na groblju u Bratuncu služen je parastos za 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja koje su ubile muslimanske snage tokom proteklog rata, među kojima su i oni ubijeni na Petrovdan prije 29 godina u bratunačkim i srebreničkim selima.
Obilježavanje 29 godina od stradanja Srba iz srednjeg Podrinja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Parastosu na groblju u Bratuncu prisustvovali su predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, izaslanik srpskog člana i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Boško Tomić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, ministar poljoprivrede Boris Pašalić, delegacija Narodne skupštine i srpski predstavnici u zajedničkim organima.
Prisustvovali su u i ambasador Rusije u BiH Igor Кalabuhov, generalni konzul Srbije u Banjaluci Dragan Protić, predsjednik BORS-a Milomir Savčić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih Milorad Кojić, poslanik u Skupštini Crne Gore Marko Milačić, predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, te načelnici opština, predsjednici i delegacije organizacija proisteklih iz proteklog rata, kao i veliki broj građana.
Mitropolit Hristostom je, nakon parastosa za 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja koje su ubile muslimanske snage tokom proteklog rata, istakao da su Srbi uvijek činili dobro i pored svih nepravdi.

Obilježavanju 29 godina od stradanja Srba u Podrinju prisustvuje delegacija opštine Srbac u sastavu: direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić, načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić i Branko Grahovac predsjednik Odbora porodica poginulih boraca Boračke organizacije Srbac.
Pomen se daje svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja u odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se povodom 29 godina od stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio.
Od 22 nestala srpska civila i vojnika, deset ih još nije pronađeno, a ostali su slučajno otkriveni i ekshumirani 2011. godine na Zalazju, prilikom traženja nastradalih Bošnjaka, Identifikovani su poslije godinu dana i dostojno sahranjeni na Petrovdan 2012. godine.