Srbački osnovci s ljubavlju uče o tradiciji i običajima svog naroda
Na časovima odjeljenske zajednice, u sklopu nastavne jedinice „Običaji, tradicija i kulturno nasljeđe“ , učenici VIII1 odjeljenja Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj” Srbac su izabrali za obradu dio naše kulturne tradicije – priglavke i čarapke. Priglavcima i čarapcima su željeli da obrazlože značaj očuvanja običaja i tradicije kao dijela identiteta pojedinca i naroda.
,,Nekada je vunena odjeća bila dominantna u našim krajevima, a pletenje nezaobilazno tradicionalno zanatstvo svake žene. Tokom zimskog perioda žene su imale dovoljno vremena za rukotvorine. Pleteni priglavci i čarapci od prirodne vune jedni su od rijetkih predmeta koji su do danas u upotrebi. Inače, broj žena koje pletu vunene priglavke i čarapke se smanjuje, ali zato svaki učenik iz odjeljenja ima svoj čarapak i priglavak, jer se u njihovom domaćinstvu još uvijek njeguje ova tradicija i čuva ovo nematerijalno kulturno nasljeđe. Najljepši dio časa bio je kada su svi učenici obuli svoje priglavke ili vunene čarapke i samim tim dokazali koliko drže do tradicije i u ova ‘moderna vremena’ “,rekla je nastavnica srpskog jezika i književnosti Nada Milovanović, koja je i razredni starješina učenicima VIII1 odjeljenja.
Nastavnica Milovanović kaže da tradicija, običaji, rukotvorine, ručni vez i stari zanati predstavljaju značajan potencijal za razvoj, očuvanje i promociju tardicionalnih vrijednosti, a das u toga svjesni i učenici.
,,Vještina pletenja vunenih čarapa dio je tradicije starih zanata koja i dalje živi, posebno kada ih pletu starije žene koje pamte izvorne motive – cvijeće, grančice, geometrijske oblike. Priglavci i čarapci imaju praktičnu i dekorativnu funkciju – nosili su se zimi da sačuvaju noge od hladnoće, ali i ljeti da spriječe nogu da se oznoji. Najljepši par čarapa čuvao se i obuvao samo u specijalnim prilikama . To su obično bili seoski sabori, vašari ili svadbe i druga veselja”, dodala je Nada Milovanović.