Srbac ugostio Miljenka Jergovića i Snježanu Banović: Knjige spajaju ljude i brišu granice

Književno veče sa istaknutim regionalnim autorima Snježanom Banović i Miljenkom Jergovićem održano je sinoć u Gradskoj galeriji „Rajko Petković“ u Srpcu, u organizaciji Opštine Srbac, Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“ Srbac i Gradske galerije „Rajko Petković“. Razgovor sa gostima vodila je predsjednica srbačke Prosvjete Branka Sančanin, a brojni posjetioci imali su priliku da učestvuju u razgovoru o književnosti, pozorištu, umjetnosti, društvu i savremenom stvaralaštvu.

Tokom večeri posebna pažnja bila je posvećena osamdesetim godinama prošlog vijeka, koje su obilježile stvaralaštvo oba autora. Govoreći o toj temi, Miljenko Jergović istakao je da su upravo osamdesete bile inspiracija za razgovor u Srpcu.

„Naprosto se potrefilo tako da i Snježana Banović i ja pišemo knjige o osamdesetim godinama 20. vijeka, koje su za našu generaciju, koja sada već ima 60 godina, bile neke zlatne godine-godine naše mladosti i godine kada su i kultura, i društvo, i zajednica u kojoj smo živjeli bili u ponešto boljem stanju nego što će biti kasnije. Zapravo, ovo večeras je nekako prirodno otišlo tim tokom da se priča vodila upravo o tom vremenu osamdesetih godina i o temi neke normalnosti, te pokušaju da se ta normalnost među ljudima, između različitih zajednica, pa i između različitih naroda, ponovo uspostavi. Kada to govorim, ne mislim samo na zajednice i narode u ovim našim krajevima, nego naprosto na zajednice i narode bilo gdje u svijetu“, rekao je Jergović.

On je dodao da je prvi put posjetio Srbac, uprkos tome što je tokom života proputovao gotovo cijeli region.

„Da, čudno je, ali ja sam prvi put u životu u Srpcu. Iako sam Bosnu i Hercegovinu, ne samo Bosnu i Hercegovinu, nego i sve ove zemlje, prošao uzduž i poprijeko, u Srpcu nikada ranije nisam bio, a utisak koji nosim sa sobom je da je ovo jedno zaista lijepo mjesto“, rekao je Jergović.

Snježana Banović istakla je da književne večeri imaju poseban značaj, jer ljude povezuju kroz istinu, emocije i uspomene, dodajući da bi rado ponovo došla u Srbac.

„Ja mislim da bi mi trebali doći opet zbog onih koji su propustili ovo veče. Ja bih rado došla ponovo u Srbac, jer mi je ovo prvi put da sam ovdje. Baš je bilo jako lijepo i nekako sam se osjećala kao kod kuće, a to je važno, jer kada govorimo o knjigama, uvijek govorimo o nutrini. Knjige svode ljude na ono istinsko i pišu se zbog istine, iz istine, iz želje da se ne pokaže samo vlastita istina, nego i istina jednog vremena i uspomena. Svi mi pišemo, htjeli to ili ne, bilo da pišemo znanstvene knjige, osobne knjige, prozu ili poeziju, knjige se, zapravo, pišu iz srca. Zato su ljudima najbliže i zato je najljepše dolaziti negdje upravo s knjigom, jer je to i najlakše i najprirodnije. Ljudi rado slušaju o knjigama, autorima i piscima”, rekla je Banović.

Govoreći o položaju žena u književnosti, Banović je naglasila da su književnice danas sve prisutnije i snažnije na regionalnoj kulturnoj sceni.

„Ja mislim da je književnost prva umjetnost koja izlazi iz čovjeka, odmah nakon likovne umjetnosti. Svi mi prvo nešto crtamo, a onda to uglavnom ostavimo, jer to ipak zahtijeva i školu i neke druge talente. Sa knjigom postoji posebna intima i jedno poistovjećivanje sa hrabrošću. Mislim da žene danas pišu zaista velike stvari. Imamo mnogo književnica u svim zemljama koje se danas drugačije zovu, a nekada su bile jedna zemlja. Biti književnica, po mom mišljenju, teže je nego biti književnik, iako nas ima sve više. Uvijek postoje neka predznanja i predrasude društva prema ženama. Žene još nisu ni blizu muškarcima kada je riječ o ravnopravnosti, ali mislim da se kroz književnost možemo itekako predstaviti kao ravnopravne, ako ne i moćnije“, istakla je Banović.

Predsjednica srbačke Prosvjete Branka Sančanin rekla je da je cilj književne večeri bio da se kroz otvoren razgovor razbiju određeni tabui i pošalje poruka zajedništva i kulture dijaloga.

„Mislim da je ova veče uspjela zato što smo razotkrili neke tabue i razmontirali određene mitove. Upravo nekako, kroz Miljenkovu knjigu ‘1983’, o ‘romanesknim manevrima’, prošli smo kroz cijeli njegov opus. Tako je bilo i sa gospođom Banović, koja je u svojim knjigama bila na nekim drugim manevrima, ništa manje važnim. Poruka ove večeri bila je da je duh nedjeljiv“, rekla je Sančanin i dodala da književnost i ostale vrste umjetnosti treba da nadrastu i prevaziđu sve razlike, odnosno da se na razlike ne gleda kao na prepreke koje razdvajaju, već kao na mostove koji spajaju ljude u težnji ka istom cilju-stvaranju djela koja ostaju vječna svjedočanstva odeđenog doba.

Kniževnoj večeri su prisustvovali načelnik opštine Srbac Mlađan Draosavljević, predsjednik Skupštine opštine Dejan Dević, zamjenik načelnika Vladimir Gužvić, iguman manastira Osovica arhimandrit Teofil i drugi posjetioci.