Služen parastos za Srpčane stradale 1941.godine u slavonskoj šumi Radinja
Parastosom i polaganjem cvijeća ispred Spomen kosturnice na Gradskom groblju u Srpcu u kojoj su pokopani posmrtni ostaci 13 bivših građana opštine Srbac,danas je obilježena 81.godišnjica sjećanja na stradanje nevinih žrtava ustaškog terora koji se desio na praznik Veliku Gospojinu 28.avgusta 1941.godine u slavonskoj šumi Radinja i preko 50 žrtava stradalih u Dubočcu i Kobašu.
Obilježavanje je organizovalo Udruženje SUBNOR-a Srbac uz podršku Opštine Srbac i Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.
“U ovoj Spomen kosturnici su pokopani posmrtni ostaci 13 naših građana koji su na prevaru pohapšeni od strane ustaša i na silu prebačeni preko rijeke Save u slavonsku šumu Radinja gdje su na svirep način likvidirani i zakopani u jednu jamu.U toj grupi bilo je i 7 mještana iz Sitneša i po jedan iz Donje Lepenice,Župskog Razboja,Brezovljana,Prijebljega,Ćukala i Srpca ,čija su imena uklesana na ovdje postavljenoj mermernoj ploči”rekao je pozdravljajući prisutne predsjednik SUBNOR-a Srbac Bogdan Davidović.
“Moram reći da ovo nije bio jedini ustaški zločin na području naše opštine koji se desio u avgustu 1941.godine. Iz nama nepoznatih razloga do sada se nije pominjao zločin koji se desio 25.avgusta iste godine u Kobašu i susjednim selima Brusniku, Vlaknici i Seferovači. Ustaška vlast sa sjedištem u Drventi naredila je da se uhapsi 31 pravoslavac koji su pobijeni u Kobašu i Dubočcu i bačeni u Savu, a 23 Srbina odvedeno je u Gospić gdje su pobijeni i bačeni u jamu Jadovno. Iz arhivske građe je vidljivo da su u tim događajima ubijena čak 4 rođena brata Ljubojević iz Kobaša, po 3 brata Grumić iz Brusnika i Jovanović iz Kobaša, po 2 rođena brata Gužvić i Ivanović iz Vlaknice kao i otac Simeun i sin Slavko Knežević iz Vlaknice” rekao je Davidović i dodao da se o ovim događajima dugo ćutalo ili tiho pričalo da se ne bi narušilo bratstvo i jedinstvo naroda i narodnosti Jugoslavije.
“Kada je u pitanju stradanje Srpčana u Radinji, sedamdesetih godina prošlog vijeka pojavio se naš sugrađanin Miloš Skrobonja koga je stalno mučilo gdje se nalaze posmrtni ostaci njegovog oca Milana. Radeći u Australiji upoznao je čovjeka iz okoline Davora koji mu je obećao da će pokazati mjesto zločina i jamu gdje su polopane žrtve. Obećanje je ispunjeno 1976.godine, tragovi su nađeni i žrtve su mogle naći smiraj u svom zavičaju. U akciju se te godine uključio SUBNOR i bivši predsjednik SO-e Srbac Drago Đajić pa su posmrtni ostaci preneseni i pokopani u Spomen kosturnicu na Dan opštine 11.11.1976.godine” kaže Davidović.
Milošu Skrobonji, Dragi Đajiću i ostalim Srpčanima koji su pomogli da se realizuje akcija prenosa posmrtnih ostataka SUBNOR Srbac će ostati zahvalan” rekao je Davidović.
„Ja sam imao samo tri mjeseca kad su oni stradali i uvijek me vuklo to da pronađem gdje su pobijeni jer niko nije znao. Onda sam ih pronašao i te 1976.godine smo prenijeli njihove posmrtne ostatke u Srbac. Među njima je bio moj otac Milan koji je imao 37 godina kada je ubijen. Nadam se da će se ova tradicija nastaviti jer se ovakav zločin ne smije zaboraviti” rekao je za Radio-Srbac Miloš Skrobonja.
„Navršila se 81 godina od kad su naši stradali u Hrvatskoj u šumi Radinja.Tu je moj djed, otac i još 11 ljudi, ukupno njih 13. Prenijeli smo njihove posmrtne ostatke zahvaljujući Milošu Skrobonji. Ja sam u to vrijeme kao predsjednik SO-e angažovao opštinsku administraciju i to smo sve završili. Zahvaljujem se Boračkoj organizaciji i SUBNOR-u Srbac što su uvrstili ovaj događaj u svoj kalendar aktivnosti“ rekao je Drago Đajić koji je sa kćerkom prisustvovao pomen parastosu.
Parastos je služio sveštenik Aleksandar Kusturić, a cvijeće su položile delegacije porodica ubijenih, zajednička delegacija Opštine Srbac i Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na čelu sa načelnikom Mlađanom Dragosavljevićem, Boračke organizacije Srbac, Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i delegacija SUBNOR-a Srbac.