Služen parastos za poginule borce iz Bajinaca
Mještani Bajinaca dali su nemjerljiv doprinos u odbrambeno-otadžbinskom ratu Republike Srpske. Svoje učešće u ovom ratu uzelo je160 boraca iz ovog sela.
Boračka organizacija opštine Srbac, u saradnji sa Mjesnom boračkom organizacijom Bajinci, danas je organizovala parastos za desetoricu poginulih boraca Vojske Republike Srpske iz ovog mjesta. U ime Boračke organizacije opštine Srbac, prisutne je pozdravila i osnovne podatke o poginulim borcima pročitala Ljubinka Novaković.
Zoran Ješić je poginuo na Vidovdan 1991. godine kao prva žrtva rata na prostorima bivše Jugoslavije. Stradao je u Dravogradu, u opštini Maribor, na granici sa Austrijom i prva je žrtva rata na prostoru bivše Jugoslavije.. Rođen je u selu Sakule u opštini Opovo u Srbiji, odakle su se njegovi roditelji doselili iz Bajinaca.
Mladen Ugren je poginuo 1991. godine u selu Dragalić kod Nove Gradiške kao pripadnik Druge krajiške brigade, a Gavro Keser 1992. godine u Baricama kao pripadnik Druge oklopne brigade. Miroslav Crnobrnja, koji je porijeklom iz Bajinaca, živio je i radio u Vukovaru gdje je poginuo u novembru 1992. godine, braneći kućni prag kao dobrovoljac u jedinicama teritorijalne odbrane Vukovara.
Mišo Savić je poginuo 1993. godine na prvim linijama odbrane kod Brčkog kao pripadnik 16. krajiške motorizovane brigade, a Mićo Rakić iste godine u mjestu Barakovac na prvim linijama odbrane kao pripadnik Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Dušan Milijašević je živio i radio u Zemunu odakle se početkom radnih zbivanja uputio sa svojim radnim kolegama na ratom ugroženo područje u BiH gdje je stradao 1994. godine u okolini Teočaka, a iste godine je Slobodan Mitraković poginuo u Stogu u opštini Zavidovići na ozrensko-vozućkom ratištu kao pripadnik Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Brane Dumonić je živio u Zenici do početka rata kada dolazi u Bajince, nakon čega se preseljava u Banjaluku. Poginuo je kao pripadnik 30. divizije Prvog krajiškog korpusa 1994. godine u borbama na odbrani Srbobrana, a iste godine je Nedeljko Ždral stradao na Putnikovom brdu u borbama za odbranu Doboja.
Na spomen-obilježje cvijeće su položile i svijeće prislužile porodice i rodbina poginulih boraca, delegacije Opštine Srbac na čelu sa načelnikom opštine Mlađanom Dragosavljevićem, Boračke organizacije opštine Srbac na čelu sa predsjednikom Goranom Plotanom, Ogranizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca I nestalih civila opštine Srbac , Mjesne boračke organizacije Bajinci, Mjesne zajednice Bajinci, nastavno osoblje i učenici područne Osnovne škole ,,Rakić Mićo Mićan” Bajinci..
Parastos je služio sveštenik Mladen Prodanović.
Učenica Osnovne škole iz Bajinaca izrecitovala je pjesmu ,,Otadžbina”.
U ime BO Srbac sve prisutne je pozdravio predsjednik BO Srbac Goran Plotan.
,,Boračka organizacija će uvijek stajati na usluzi porodicama naših saboraca. Mi smo stvoreni i osnovani kada i Republika Srpske. Zašto ovo kažem? Svjedoci smo ovih dana da pojedinci traže nekakve sitne političke poene i pozivaju na ukidanje BORS-a. Ja sam na jučerašnjoj sjednici Skupštine opštine Srbac rekao da se političari ne igraju sa borcima, da sve svoje probleme rješavajte na političkom terenu, a da nas i naše jedinstvo ostavite na miru. Boračka organizacija RS broji 127 hiljada članova i, dok ijedan borac bude živ, ova organizacija se neće ugasiti. Drago mi je da djeca iz osnovne škole posjećuju ove događaje, jerto znači da imamo kome ostaviti Republiku Srpsku”, rekao je Plotan.
Nakon parastosa, istaknuto je da će Boračka organizacija opštine Srbac, u skladu sa svojim mogućnostima, i dalje raditi i insistirati na provođenju osnovnih i najvažnijih segmenata svoga djelovanja, a koji se odnose na brigu o boračkim kategorijama.