Slikari iz pet zemalja na Bardači. Koloniju posjetili predstavnici opštinske uprave
Tridesetosmi saziv Likovno-ekološke kolonije”Bardača-Srbac”okupio je proteklog vikenda 14 akademskih slikara iz Srbije, Crne Gore, Slovenije, Švedske i Republike Srpske koji će stvarati umjetnička djela sve do nedelje 4. jula kada će biti organizovana izložba nastalih slika.U posjeti slikarima, u Trening centru Prirodno-matematičkog fakulteta u Bardači, sinoć su bili načelnik opštine Mlađan Dragosavljević i predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić koji su izrazili zadovoljstvo što su svi umjetnici uspjeli da dođu na koloniju i tako simbolično odnesu pobjedu nad pandemijom virusa korona.
“Veoma smo zadovoljni što se nastavila uspješna tradicija i što su stvoreni epidemiološki uslovi da se kolonija održi u planiranom obliku. Počašćeni smo dolaskom renomiranih slikara i vjerujem da će narednih dana stvoriti značajna umjetnička djela koja će obogatiti naš fundus i predstavljati značajno kulturno blago za našu opštinu”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Među učesnicima kolonije su po prvi put i sestre Vesna Antonić i Biljana Novković iz Beograda, čiji otac je porijeklom sa Manjače, što ih je opredjelilo da se odazovu pozivu, jer kako kažu, osjećaju pripadnost ovom podneblju.
“Uradila sam do sada tri ulja na platnu i jedan akvarel i veoma sam zadovoljna pozitivnim kritikama. Moji radovi su poznati po slikama životinjama, naročito lisice i vuka koji su povezani sa raznim pričama i legendama iz ovog kraja koje mi je otac pričao kada sam bila dijete. Ovog puta su teme na mojim slikama pomalo atipične jer sam u svojevrsno prirodno klupče uplela ljudsku figuru sa životinjama sa Bardače i tako na neki način predstavila čovjeka koji je u neraskidivoj vezi sa prirodom”, rekla je Vesna koja je završila Akademiju primjenjenih umjetnosti u Beogradu, na odsjeku Primjenjena keramika i koja je član Udruženja primjenjenih umjetnika i dizajnera Srbije.
Njana sestra Biljana Novković prvi put je u Bardači i trenutno je uradila dva pejzaža na kojima dominiraju lotosi i razne životinje, a planira naslikati i portret koga dugo nije radila.
“Vratila sam se ulju na platnu i prija mi spoj tematike pejzaža i portreta sa uljem, a jako dugo sam bila u apstraktnom slikarstvu i radila sa akrilicima. Slikanjem se bavim više od dvije i po decenije i učesnik sam brojnih međunarodnih kolonija”, rekla je Biljana.
Akademska slikarka Jelena Vušurović iz Cetinja nekoliko puta je bila učesnik bardačke kolonije, a tokom ovog saziva je već naslikala pet radova. Među njima je jedan dio sa tematikom iz njenog čuvenog ciklusa o bikovima, a izradila je i jedan akt, kao i dvije apstrakcije na temu Bardače, od kojih je jednoj dala ime “Bardačka filharmonija”.
“Do sada sam imala 170 kolektivnih i pet samostalnih izložbi na kojima sam izlagala i do 50 slika. Кoordinator sam galerije u Cetinju i član brojnih umjetničkih udruženja u crnoj Gori. Dosta radim sa djecom na slikarskim radionicama, držim škole slikanja i predajem nastavu likovne kulture u gimnaziji”, rekla je Jelena.
Redovan učesnik kolonije je i akademski slikar Zdravko Кrulj, koji je porijeklom iz Crne Gore a živi i radi u Banjaluci. On se ne bavi samo slikarstvom već radi i na dizajnerskim poslovima, vrši restauraciju enterijera i crkava i izrađuje video zapise.
“Trenutno završavam multimedijalni projekat koji je zamišljen kao master rad a sastojaće se od fotografija, crteža, videa i raznih performansa. Radni naziv je „Кime“ po japanskoj riječi koja prevedena znači fokus“, rekao je Кrulj.
Najmlađa učesnica kolonije je 24-ogodišnja Milana Stijak iz Banjaluke koja je prošle godine završila Akademiju umjetnosti na Univerzitetu u Banjaluci, smjer grafika, i bila jedna od najboljih diplomaca sa prosječnom ocjenom 10.
„Ovo je moja prva slikarska kolonija i na ovim radovima najviše se bavim pejzažima a koristim tehniku akril na platnu. Već sam uradila tri slike a motivi su preuzeti iz neposredne okoline Bardače koje predstavljam kroz apstrakciju, stilizujem prirodne forme i predstavljam ih na svoj način. U dosadašnjem radu uglavnom sam bila fokusirana na grafiku a ovo je moj početak istraživanja raznih slikarskih tehnika, ima ih mnogo i nadam se da ću ih moći ostvariti“, rekla je Milana.
Direktor Centra za kulturu i sport, Radovan Mitraković, rekao je a u sklopu kolonije djeluje i mala škola slikanja koju pohađa 12 talentovanih učenika iz Srpca i koja će trajati pet dana.
„Za djecu su predviđene razne sportsko-pedagoške aktivnosti, poput posjete konjičkom klubu gdje je predviđena škola jahanja i bazenima na Bardači gdje će se organizovati škola slikanja. Sa likovnim talentima rade slikari Vesna Antonić i Milan Todić“, rekao je Mitraković.
On dodaje da je kolonijom predviđena i organizacija okruglog stola koja će biti održana naknadno, u septembru ove godine, kada će se organizovati stalna postavka izložbe radova sa ovogodišnjeg saziva.
Za učesnike kolonije juče je priređena i posjeta manastiru Osovica gdje je protosinđel Teofil organizovao obilazak manastirskog kompleksa i bio domaćin zajedničkog ručka.
U petak je planirana posjeta bazenima i konobi Bardača, dok je u nedjelju 4. jula završna izložba na kojoj će biti predstavljeni radovi koji će ući u fundus koga trenutno čini čak 650 umjetničkih slika.
U subotnjoj emisiji ,,Gost programa Radio Srpca”od 10 časova razgovaraćemo o radu LEK “Bardača-Srbac 2021”sa direktorom Centra Radovanom Mitrakovićem i emitovati izjave slikara učesnika kolonije.