Sjećanje koje vječno traje: 33 godine od osnivanja Prve srbačke lake pješadijske brigade
U organizaciji Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na području opštine Srbac, danas je nastavljeno obilježavanje 33. godišnjice od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Ceremonija je počela polaganjem cvijeća na spomen-obilježju u Malim Sitnešima, gdje je 7. juna 1992. godine po prvi put postrojena srbačka brigada a nakon toga organizovano je polaganje cvijeća i paljenje svijeća kod spomen-kosturnice na gradskom groblju i u spomen-sobi u Srpcu.
Dragutin Stanojević, predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i član Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, obraćajući se kod spomen-kosturnice, rekao je da je 147 boraca sa područja opštine Srbac dalo svoje živote u proteklom ratu, bilo da su nastradali na borbenim linijama ili se još uvijek vode kao nestali. On je naglasio da se trenutno sprovodi DNK analiza kako bi se pokušali identifikovati posmrtni ostaci boraca sahranjenih u kosturnici, a rezultati bi trebali biti uskoro poznati.
Predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac, Goran Plotan, prilikom obraćanja u spomen-sobi, zahvalio je zakonodavnoj i izvršnoj vlasti koja je na prijedlog Boračke organizacije preimenovala ulicu 11. novembra u novi naziv – Ulica pukovnika Miodraga Suvajca, što je ozvaničeno na jučerašnjoj svečanosti. Plotan je naglasio da je komandant Miodrag Suvajac, mudro vodio srbačku brigadu tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, zajedno sa tadašnjim opštinskim rukovodstvom, o čemu svjedoči i to da niko od njenih pripadnika nije optužen za ratne zločine.
“Nedavno smo na regionalnom sastanku boračkih organizacija u Gradišci razgovarali o novom Zakonu o pravima boraca i nadam se da ćemo u dogovoru sa Vladom Republike Srpske i predsjednikom Republike Srpske uspjeti ostvariti sve ono što nismo mogli proteklih godina i da će svi borci biti zadovoljni”, rekao je Plotan.
Centralni događaj je danas organizovan na zajedničkom spomen-obilježju poginulim boracima Odbrambeno-otadžbinskog rata i Narodnooslobodilačkog rata, gdje je parastos služio protonamjesnik Aleksandar Kusturić.
Prisutnima se obratio nekadašnji potpukovnik Vojske Republike Srpske i načelnik Štaba srbačke brigade Vićo Kovačević, koji je rekao da se moramo prisjećati riječi koje je pukovnik Miodrag Suvajac upućivao borcima dok je bio teško bolestan – da čvrsto ostanemo na putu koji je trasirala Prva srbačka brigada i Vojska Republike Srpske, a to je odbrana i očuvanje Republike Srpske.
Kovačević je uputio i poziv na jedinstvo, međusobnu podršku i slogu, kako bi ostatak naših života bio što dostojniji.
“Osjećam potrebu da objasnim zašto sam često na ovom mjestu kao predstavnik komandnog kadra brigade, naime, to je želja samog komandanta. U jednom od naših susreta za vrijeme njegove bolesti, jasno je rekao da želi da ga mijenjam u toj ulozi dok sam živ. Poštujući njegovu volju, danas sam ovdje, i to ću biti dok mi zdravlje i zajednica to dopuštaju”, rekao je potpukovnik.
On je izrazio zadovoljstvo što u obilježavanju Dana brigade učestvuju i naši učenici, jer su nove generacije jedina garancija da sjećanje na borce i njihova djela neće nestati.
Tokom ceremonije organizovano je polaganje cvijeća i paljenje svijeća od strane porodica poginulih boraca, delegacije Opštine Srbac, pripadnika Prve srbačke lake pješadijske brigade, Boračke organizacije opštine Srbac, Gradske boračke organizacije Gradiška, Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Policijske stanice Srbac i Udruženja SUBNOR.
Cvijeće su položili i izaslanik predsjednika Republike Srpske i poslanik Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Milovan Gagić i predstavnik Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, major Ljubiša Vulin.
Odlomak iz romana “Ratne priče“ pročitao je autor i načelnik ratnog saniteta srbačke brigade dr Milan Pavlović koji je kroz obraćanje ukazao na potrebu poboljšanja materijalnog položaja demobilisanih boraca od strane institucija vlasti.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević je rekao da je ovaj datum prilika da se prisjetimo vremena kada je mnogo toga bilo neizvjesno i kada su se odlučivale sudbine našeg naroda, kako na prostoru lokalne zajednice, tako i Republike Srpske, a u tim presudnim trenucima, naši borci su stajali u prvim redovima, vođeni odlučnošću, ljubavlju prema zavičaju i željom da odbrane svoja ognjišta.
“Na takav način stvoren je slavan borbeni put naše brigade. Nažalost, mnogi se s tog puta nisu vratili i njima, kao i njihovim porodicama, izražavamo najdublje poštovanje. Iako danas govorimo o prošlosti, ne smijemo zaboraviti ni budućnost. Naša osnovna obaveza jeste – da ne zaboravimo. Jer zaborav ubija istinu. Protiv tog zaborava borimo se svake godine, kroz obilježavanje važnih datuma, kroz rad našeg Odbora za njegovanje tradicije i kroz trud svih odgovornih pojedinaca iz naše opštine. Naša dužnost je da izgradimo jaču i stabilniju lokalnu zajednicu, jer to je zavjet koji su nam ostavili oni koji su stvarali Republiku Srpsku”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Danas su nagrađeni najbolji literarni radovi u sklopu konkursa na temu “Srbačka brigada u Odbrambeno-otadžbinskom ratu” koga je raspisao Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, a radove su slali učenici osnovnih i srednjih škola sa područja srbačke opštine.
U kategoriji osnovaca prvo mjesto je osvojila Andrea Topalović, učenica osmog tri razreda OŠ “Dositej Obradović” Razboj-područna škola Kukulje, drugo mjesto Valentina Gudalović, učenica devetog razreda OŠ “Vuk Karadžić” Sitneši a treće mjesto Gordana Mihajlović, učenica osmog tri razreda OŠ “Dositej Obradović” Razboj-područna škola Kukulje.
Najbolji literarni rad u kategoriji srednjoškolaca napisala je Sara Ilibašić, učenica drugog razreda gimnazije, a drugo mjesto je zauzeo Ognjen Miljević, učenik trećeg razreda gimnazije.
Zahvalnicama za učešće u konkursu nagrađene su i učenice Teodora Kotaraš i Viktorija Vidović (osmi tri razred OŠ “Dositej Obradović” Razboj-područna škola Kukulje)
Na kraju se čula poruka da se ovaj istorijski datum mora obilježavati i narednih godina i prenositi na mlađe generacije koje dolaze.