Sinoć otvorena izložba ,,Srpsko pismo–istoričnost i identitet”

U organizaciji Srpskog prosvjetng i kulturnog društva „Prosvjeta“ Srbac, u saradnji sa banjalučkom Prosvjetom i Centrom za kulturu i sport Srbac, sinoć je u Gradskoj galeriji ,,Rajko Petković” otvorena izložba ,,Srpsko pismo– istoričnost i identitet”.
Izložba predstavlja istorijski prikaz razvoja srpske ćirilice kroz djelovanje najznačajnijih reformatora tog pisma i srpskog jezika uopšte: Ćirila i Metodija, Svetog Save, Dositeja Obradovića i Vuka Stefanovića Karadžića.
Posjetiocima je dobrodošlicu poželjela predsjednica SPKD ,,Prosvjeta” Srbac Branka Sančanin, a potom se prisutnima obratio profesor banjalučkog Univerziteta Željko Vujadinović, koji je istakao da je srpsko pismo odrednica spskog nacionalnog bića.
,,Ova izložba je nazvana ‘Srpsko pismo– istoričnost i identitet’, a to je ono što faktički određuje i obezbjeđuje sam sadržaj srpskog nacionalnog bića, jer je upravo preko pisma srpski narod postao istoričan i ušao u istoriju. Ta njegova pisana istorija traje već 12-13 vjekova, a ovdje smo na jedan retrospektivan i prigodan način pokazali taj period. Ove izložbe su nastajale sukcesivno i predstavljale su dio redovnih aktivnosti banjalučke Prosvjete. Nastale su zahvaljujući dugogodišnjim rukovodiocima, a posebno doktoru Jelenku Bojiću, dugogodišnjem predsjedniku Prosvjete, koji je osmislio i kompletno realizovao dio izložbe koji se odnosi na srpske prosvjetitelje”, rekao je Vujadinović.
O izloži je govorila i bibliotekar Dragana Nuždić, magistar srpskog jezika i književnosti, koja je istakla da je svijest o značaju jezika jedan od važnih oblika našeg samoodređivanja, a da su na izložbi predstavljene najistknutije ličnosti za razvoj srpskog jezika i pisma.
,,Svijest o značaju jezika i pisma je veoma važna za naše saoodređivanje i vjerujem da ćete se kroz ovu izložbu upoznati ili prisjetiti nekih značajnih detalja o životu i radu onih koji su uticali na formiranje našeg jezičkog identiteta. Brojne informacije ćemo zboraviti, ali mislim da je najznačije naglasiti koje su promjene rezultat rada ličnosti kojima je izložba posvećene, kao i otkud toliko interesovanje za Balkan, koji se doživljavan u nekom pejorativnom smislu”, rekla je Nuždić.
Autor izložbe dr Jelenko Bojić rekao je da je na izložbi predstavljen razvoj nacionalnog identiteta srpskog naroda kroz istoriju.
,,Sve sam rekao kroz izložbu, kroz ove slike. Sve ima prostor i vrijeme, a istoričari kažu da na prostor Balkana dođoše i Srbi negdje u šestom-sedmom vijeku i ostaše tu do današnjih dana. Bilo je interesantno kroz istoriju posmatrati kako je nastala ta duhovnost, identitet i specifičnopst našeg naroda i zato smo to željeli da predstavimo na ovim panoima. Potrudili smo se da to bude što slikovitije, upečatljivije, kako bi što duže ostalo u sjećenju. Svima nam se čini da o ovoj temi mnogo znamo, a kad se dublje zamislimo vidimo da nije tako. Ovdje su predstavljene ličnosti koje su bile ključne za razvoj naše vjere, duhovnosti, jezika i pisma, to jest svega onog što odlikuje našu kulturu”, rekao je Bojić.
Na izložbi su predstavljeni i najljepši ćirilični rukopisi, nastali u programu rada SPKD „Prosvjeta“ Banja Luka. Ukupno, izložba o srpskim prosvjetiteljima i najljepšim ćiriličkim rukopisima, sadrži više od 100 eksponata.
Izložbu je zvanično otvorio načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, a otvaranju je prisustvovao i zamjenik načelnika Vladimir Gužvić.