Razgovaramo sa Draganom Đurđevićem, autorom monografije “Moje selo Kladari”
Ugostili smo Dragana Đurđevića autora monografije “Moje selo Kladari”.Knjiga je kulturno –istorijski zapis sela Kladari koja je iz štampe izašla krajem 2023. godine i objavljena je na 244 stranice.
“Posvećena je našim precima koji su osnovali i započeli život u selu Kladari,svima koji su dali živote za očuvanje svog ognjišta,onima koji su pomogli da se u selu vidi napredak i razvoj,najmlađim i budućim naraštajima koji treba da sačuvaju opstanak sela,svima koji su rođeni i danas žive u selu i širom Evrope i svijeta,da se spasi od zaborava ono što je nekad bilo,ljudi i način života,razvoj sela,običaji i mnoga druga dešavanja,te porodice koje skoro dva vijeka žive u selu i one koje su nažalost ugašene”rekao je za Radio Srbac Đurđević.
Autor kaže da knjiga obiluje mnoštvom fotografija i podataka o prirodnim i geografskim karakteristikama ovog područja, migracionim kretanjima, vjerskoj i nacionalnoj strukturi, etnografiji, nošnji i melosu, razvoju školstva, običajima i vjerovanjima.
Đurđević kaže da je za nastanak knjige bio presudan susret sa mještaninom Dušanom Dabićem koji živi u Novom Sadu, a vodi porijeklo iz Kladara, a koji ga je ubjeđivao kako bi trebalo da se posveti pisanju i da bude autor ove monografije.
“U početku sam bio nesiguran da li imam sposobnosti za pisanje s obzirom na to da nisam ni istoričar, ni književnik i da u pisanju nemam iskustva Međutim, kada smo se sreli u Novom Sadu gdje Dušan živi kao uspješan privrednik, sve se promijenilo. Narednog jutra sam otišao u manastir Kovilj, prisustvovao liturgiji i u povratku kući dobio nadahnuće da pišem” rekao je Đurđević.
Počeo je prikupljati materijal iz brojnih knjiga, popisa stanovnika, šematizama, pravoslavnih listova, crkvenih domovnika, Arhiva i Muzeja Republike Srpske, a značajnu pomoć dobio je od starijih mještana.
“Počeo sam pisati potpuno motivisan uoči Mitrovdana, 7. novembra 2022. godine. Istražujući saznao sam početke organizovanja života na ovom prostoru, najstarije porodice i one koje više ne postoje, strukturu stanovništva, način i organizovanje života kroz zadruge, podatke o nastanku i razvoju sela i slično. Na više od stotinu stranica popisao sam sve porodice i njihova porodična stabla” kaže Đurđević.
„Rad je bio veoma težak i iscrpljujući.Provodio sam nekad i više časova dnevno jer prosto izgubite pojam o vremenu.Ali me je vodila neka energija i nisam bio umoran i pored tolike posvećenosti. Najviše podataka i nekakav smjer dao mi je straživač i publicista Danilo Košutić a njegova publikacija mi je bila smjer kako treba da se pristupi hronološki sistematski poslagano temi.Želim da pomenem i naše istoričare profesore Nenada Šarića i Nenada Urića,koji su učestvovali u pomoći i sardanji na knjizi“kaže autor.
U knjizi ističe da u Kladarima danas živi 387 stanovnika, a širom Evrope i svijeta još 104 i od ukupno 231 kuće napušteno je njih 47. Ovo selo koje je podijeljeno na Gornje i Donje Kladare nema svoju školu niti crkvu ali, kako je naveo, ima groblje koje se nalazi u zaseoku Baraji, a đaci su nastavu pohađali u školi u Staparima.
U Kladarima je aktivan društveni život koji se odvija kroz djelovanje fudbalskog kluba, a poznato je i po znamenitim ličnostima među kojima su reprezentativac Jugoslavije u veslanju Miloš Adamović, košarkaš i najbolji sportista Srpske 2013. godine Filip Adamović, dvostruki evropski prvak u golubarstvu Đuro Mitraković i ženski fudbalski sudija sa FIFA grbom Slađana Jovičić Kragulj. Ovo selo iznjedrilo je i jednog predsjednika opštine, narodnog poslanika i šest odbornika.
Monografija o selu Kladari objavljena je u izdanju Zavičajnog muzeja Gradiška.
Štampana je u Štampariji“Atlantik“ u tiražu od 600 primjeraka od čega je 200 knjiga rađeno u latiničnom pismu a 400 u ćiriličnom formatu.Osim istoričara Bojana Vujčića recenziju je napisala Slavica Repić.Knjiga ima dva urednika to su profesori Gojko Mijatović i Gordana Đukić.Do sada je promovisana u Gradišci,Srpcu i Kruševcu u Republici Srbiji.
„Veoma sam se pozitivno iznenadio brojem posjetilaca na promociji u Srpcu i želim ovim putem da se zahvalim književniku Žarku Šariću,profesoru Milošu Milinčiću koji sayu uzeli učešče na promociji , Dejanu Jovičiću i svima koji su na bilo koji način pomogli.Zahvaljujem se svim sponzorima bez kojih stvaranje ovakvog djela ne bi bilo moguće jer je potreban veliki novac za knjigu.To su generalni sponzori Savka Bosančić ,Vladimir Radonjić i Pekoteka“ Kvi Kvi“i „Artinginvest“Boško Kasagić.
Opširniji razgovor sa autorom knjige“Moje selo Kladari“Draganom Đurđevićem emitovaćemo u subotu 24.februara od 10 časova na frekvenciji 93,2 megaherca i putem interneta radiosrbac.com