Pružena podrška budućem radu Opštinske uprave, načelnika i mjesnih zajednica


Usvajanjem godišnjeg plana rada načelnika i Opštinske uprave i metodologije za unapređenje rada mjesnih zajednica u značajnoj mjeri poboljšaće se pružanje usluga građanima i napraviti značajniji iskorak ka odgovornijem i transparentnijem radu lokalne uprave u budućnosti.
Ovo je zaključeno na jučerašnjoj 19. redovnoj sjednici Skupštine opštine Srbac na kojoj su odbornici dali podršku načelniku i njegovim saradnicima za novi godišnji plan rada koji je usklađen sa ciljevima Strategije razvoja opštine Srbac za period 2022-2028. godine.


Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da će se godišnji plan, između ostalog, bazirati na Projektu opštinskog, okolišnog i ekonomskog upravljanja (MEG) kojeg finansira Vlada Švajcarske a implementira UNDP u BiH i Programu sertifikacije opština sa povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi BFC SEE koji podrazumijeva određene inovacije koji se realizuje u saradnji sa Privrednom komorom Republike Srpske.
S tim u vezi, urađeni su detaljni planovi rada za svaku organizacionu jedinicu, od službe načelnika, preko opštinskih oDJeljenja, odsjeka za strateško planiranje, upravljanje razvojem i investicije, jedinice za internu reviziju i teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice sa detaljno navedenim projektima u ovoj godini, rokovima izvršenja, finansijskim sredstvima, stručnim kadrom i mogućim rizicima.
“Ovakav prijedlog se po prvi put nalazi pred odbornicima i bazira se na mnogim poslovima i projektima kojima ćemo unaprijediti kvalitet života građana a koji će biti podržani od viših nivoa vlasti i međunarodnih institucija”, rekao je načelnik Dragosavljević.
U tom pogledu, usvojene su i odluke o ispitivanju zadovoljstva privrednih subjekata o kvalitetu pružanja usluga Opštinske uprave Srbac i ispitivanju zadovoljstva građana radom Opštinske uprave i Skupštine opštine Srbac. Ispitivanje će se vršiti u sklopu projekta MEG a vršiće se anketom koja će se sprovoditi jednom godišnje, u drugoj polovini kalendarske godine, utvrđene metodologijom UNDP-a.


Odbornik Aleksandar Babić je rekao da je pozitivno što je lokalna uprava krenula sa programima koji će poboljšati rad lokalne uprave i život građana, posebno se osvrćući na BFC SEE program koji će opštini Srbac dosta olakšati da se kandiduje za određene projekte i dobije dodatna novčana sredstva.
„U proteklih šest godina jasno je vidljivo da načelnik sa saradnicima dobro vodi opštinu. Prošla godina je bila rekordna po broju realizovanih investicija a u isto vrijeme budžet je stabilan i likvidan“, rekao je Babić.
Na sjednici je usvojen i izvještaj o realizaciji Strategije razvoja opštine Srbac za 2021. godinu kojom je bila predviđena realizacija 25 projekata ukupne vrijednosti 2.625.000 KM od čega se kontinuirano provodilo 19 a od šest projekata se odustalo ili su odgođeni.


O izvještaju je govorio šef odsjeka za lokalni ekonomski razvoj i investciije, Milorad Lepir, koji je rekao da je Strategija razvoja opštine Srbac urađena još 2010. godine, nakon čega se 2017. godine krenulo sa njenim revidiranjem za period do 2020, a potom je na preporuku ministarstva važenje produženo do kraja 2021. godine.
„Sličan izvještajni dokument je bio prošle godine na sjednici skupštine ali u obavezi smo bili da ga uradimo po novoj metodologiji kako bismo dobili BFC SEE sertifikat. U međuvremenu smo usvojili novu strategiju za period do 2028. godine i svaki naredni izvještaj uradićemo u ovoj formi“, rekao je Lepir.


Na pitanje odbornice Danijele Božić Novković o saradnji sa dijasporom koja je navedena u izvještaju, Lepir je rekao da se ona uglavnom svodi na lične kontakte sa srbačkim privrednicima iz inostranstva koji su često finansijski pomagali infrastrukturne projekte koji su zahtijevali učešće građana.


Po ovom pitanju diskutovala je i odbornica Mara Cvijanović Delević koju je zanimalo na koji način je ostvaren povećan stepen tržišne orijentacije u poljoprivredi i veća dostupnost kvalifikovane radne snage, na šta je odgovore dao načelnik ođeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić.
„To podrazumijeva da je veći broj poljoprivrednika plasirao svoje proizvode u tržne i otkupne centre i ostvario opštinske i republičke podsticaje. Vidljivo je da je sve veći broj njih prijavljuje količine zemljišta koje obrađuju kako bi mogli dobiti ove podsticaje. Što se tiče dostupnosti kvalifikovane radne snage, organizovali smo mnoge obuke, naročito u periodu prije pandemije, u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje RS, koji su se odnosili na programe dokvalifikacije i prekvalifikacije, škole za zavarivače, kurseve za računovođe i slično“, rekao je Miholjčić.


U nastavku sjednice odbornici su usvojili odluku o usvajanju metodologije za unapređenje rada mjesnih zajednica opštine Srbac u sklopu projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ koga finansiraju Vlada Švajcarske i Vlada Švedske a sprovodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u saradnji sa Savezom opština i gradova Republike Srpske.


Odbornik Želimir Urić pozdravio je ovu odluku ističući da će se time institucija mjesnih zajednica podići na viši nivo.
“U ranijem periodu se dešavalo kada novi saziv verifikuje mandate i dođe na izbornu sjednicu Savjeta mjesnih zajednica nismo imali trag iz prošlosti ko su bili prethodni predsjednici i članovi savjeta, niti materijale poput finansijskih izvještaja i započetih projekata, iako su pojedinci vodili određenu evidenciju. Institut primopredaje dužnosti biće koristan za nove savjete i natjeraće ih da čuvaju arhivu i staraju se o mjesnoj zajednici onako kako bi trebalo”, rekao je Urić.
On je dodao da je negativna strana ove odluke to što nijedna mjesna zajednica nema svoje kancelarije isključivo za te namjene.
“Kroz projekat UNDP-a možemo urediti odnos mjesnih zajednica prema opštini, usvojiti kodeks kako da se ponašaju, definisati šta su dužnosti i obaveze, poraditi na tome kakav će biti odnos opštine prema mjesnim zajednicama i koje su dužnosti opštine prema njima, dobiti odgovore na upite i slično”, rekao je Urić.


Na skupštini je jednoglasno usvojen i program profesionalnog usavršavanja odbornika za 2023. godinu i izvještaj o realizaciji odluka koje je donijela Skupština opštine Srbac od 1. juna do 31. decembra prošle godine. Sekretar Skupštine opštine Srbac, Srđan Brkić, rekao je da je cilj ovog izvještaja povećanje transparentnosti i mjerenje efikasnosti rada lokalne uprave po odlukama Skupštine opštine Srbac.
“U drugom polugodištu prošle godine imali smo pet sjednica a Skupština je usvojila 61 odluku, od čega je broj realizovanih 54 a nerealizovanih je ostalo sedam, od čega je šest izvjesno i u toku su realizacije zbog vremena koje je za njih potrebno a jedna će ostati nerealizovana, budući da se odnosi na prodaju stana u zgradi za mlade bračne parove, koja je u izgradnji, gdje je jedna stranka odustala od podnesenog zahtjeva”, rekao je Brkić.


Odbornik Branko Brahovac istakao je dobru saradnju zakonodavne i izvršne vlasti i rekao da se gotovo sve usvojene odluke sprovode u djelo.
“Lokalna samouprava pokazuje visok stepen demokratičnosti a u nekim drugim opštinama nije tako, jer se mnoge skupštinske odluke ne izvršavaju od strane lokalne vlasti”, rekao je Grahovac.
Bez veće rasprave usvojen je izvještaj o implementaciji ugovora o pružanju javnih vodnih usluga za period od 08.09.2022. do 31.12.2022. godine, koji je potpisan između Opštine Srbac i Komunalnog preduzeća “Vodovod”. Izvještaj je obrazložio predsjednik komisije za praćenje ugovora, Božo Marković, koji je rekao da se radi o jednoj od sastavnih aktivnosti MEG projekta u kojem je Opština Srbac uzela aktivno učešće.


Na skupštini je usvojen i plan i program sistematske deratizacije i dezinsekcije i program mjera za sprječavanje i suzbijanje, eliminaciju i eradikaciju zaraznih bolesti na području opštine Srbac za ovu godinu.
Odbornici su usvojili i odluku o utvrđivanju prosječne konačne građevinske cijene jednog kvadratnog metra korisne površine stambenog i poslovnog prostora za područje opštine Srbac u iznosu od 709,43 KM, što je manje u odnosu na pojedine opštine u okruženju, poput Broda gdje iznosi 750 KM po kvadratnom metru, Derventi 796,30 KM, Laktašima 898,30 KM i Gradišci 1104 KM po kvadratnom metru.
Usvojena je i odluka o visini naknade za troškove uređenja građevinskog zemljišta za 2023. godinu koja za prvu zonu iznosi 20 KM po kvadratnom metru, drugu 16,67 KM, treću 13,33 KM, četvrtu 10 KM, petu 6,67 KM i šestu zonu 3,33 KM po kvadratnom metru. U odnosu na prethodnu godinu došlo je do porasta visine naknade za troškove uređenja građevinskog zemljišta, obzirom da je došlo do porasta tržišnih cijena materijala i građevinskih radova za uređenje građevinskog zemljišta i izgradnju infrastrukturnih objekata.
Međutim, iznos rente je manji u odnosu na opštine u okruženju, poput Broda gdje za prvu zonu iznosi 32 KM, Dervente 32,28 KM, Gradiške 72 KM, Laktaša 82,62 KM za stambeni prostor i 33,05 KM za proizvodnu djelatnost, te Prnjavora 34 KM za objekte do 400 kvadrata i 100 KM za objekte preko 400 kvadrata.
Na skupštini je usvojena i odluka o izboru najpovoljnijeg ponuđača i dodjeli u zakup pašnjaka u svojini Opštine Srbac, Risti Petkoviću iz Prijebljega koji je dostavio najpovoljniju ponudu na javni oglas za davanje u zakup pašnjaka u katastarskoj opštini Bajinci, ukupne površine 21,34 hektara. Poljoprivredno zemljište se daje u zakup radi obavljanja ispaše u okviru stočarske proizvodnje, na period od 10 godina, a za korišćenje pašnjaka zakupac se obavezuje na uredno plaćanje godišnje zakupnine u iznosu od 1.136,77 KM.
Tokom sjednice, načelnik opštine Mlađan Dragosavljević upoznao je odbornike i sa planovima o izgradnji nove ambulante porodične medicine u Razboju, gdje se trenutno bira najpovoljnija lokacija za ovu investiciju. On je naglasio da se aktivnosti u pogledu izgradnje ambulante vode već nekoliko godina i dodao da je u rješavanje ovog pitanja aktivno uključen i Savjet mjesne zajednice.


Odbornik Saša Jovičić rekao je da je ova inicijativa odlična i podsjetio da je još za vrijeme njegovog mandata na mjestu direktora Doma zdravlja Srbac urađeno idejno rješenje koje bi se moglo iskoristiti za ovaj projekat.
Jovičić, koji obavlja dužnost predsjednika Udruženja privatnih zdravstvenih ustanova Republike Srpske, rekao je da je u ovom svojstvu nedavno učestvovao na sastanku sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite, predstavnicima Fonda zdravstvenog osiguranja RS, aktiva direktora bolnica, Medicinskog fakulteta i drugih, na temu izrade plana mreže zdravstvenih ustanova.
On je rekao da je jedan od zaključaka bio da se napravi presjek stanja medicinskog kadra kako bi se pronašlo rješenje da se zadrži svaki medicinski radnik na našim prostorima jer se to pokazalo značajnim tokom pandemije virusa korona.
“Naročito trebamo obratiti pažnju na zdravstveni kadar u našoj opštini kako bi se studentima medicine dao prioritet u zapošljavanju”, istakao je Jovičić.
Prema njegovim riječima, na ovom sastanku bilo je rasprave i oko terenskih ambulanti jer je konstatovano da značajan broj njih nema ekonomsku opravdanost.
“Moj stav je bio da se to ne može gledati na takav način jer se moraju obezbijediti uslovi za njihov rad kako pacijenti iz ruralnih sredina ne bi morali nužno dolaziti u Srbac zbog nekih osnovnih stvari već da sve rješavaju upravo u terenskim ambulantama”, rekao je Jovičić.


Na prijedlog odbornika Branka Grahovca da se pokuša pronaći način za oživljavanje zdravstvenog turizma, odbornik Jovičić je rekao da se već vode neke aktivnosti u tom pravcu o čemu će javnost biti naknadno informisana.
U osvrtu na rad jučerašnje skupštine, načelnik opštine Mlađan Dragosavljević je rekao da je pokazan visok nivo demokratičnosti.
„Trudićemo se da i u narednom periodu poboljšamo njen rad, naročito u pogledu odgovora na odbornička pitanja jer je bilo primjedbi od strane pojedinih odbornika da ne dobijaju redovno pismene odgovore, iako postoje opravdane okolnosti za kašnjenje. Smatram da je u nekim situacijama dolazilo do nesporazuma, jer su dobijali usmene odgovore na samoj skupštini, sa čim su se složili, tako da nije bilo potrebe za pismenim odgovorima. Zauzeli smo stav da se do sljedeće skupštine pošalju pismeno svi odgovori, čak i u onim slučajevima kada su na sjednici dobili usmeni odgovor“, rekao je načelnik Dragosavljević.
Predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić rekao je da su gotovo sve predložene tačke usvojene jednoglasno što dovoljno govori o efikasnosti rada.
“Od mnogih tačaka izdvojio bih izvještaj o realizaciji Strategije razvoja opštine i godišnji plan rada načelnika i Opštinske uprave što je urađeno na kvalitetan način i zasluženo dobilo podršku prisutnih odbornika”, rekao je Budić.