Promovisana knjiga Zdravka Đukića “Priručnik iz matematike za II razred srednjih škola”
U organizaciji Srpskog prosvjetnog i kulturnog društvo „Prosvjeta” u petak 23. juna u sali Skupštine opštine Srbac održana je promocija knjige “Priručnik iz matematike za drugi razred srednjih škola”, autora Zdravka Đukića, penzionisanog profesora matematike iz Srpca,
U Priručniku je prezentovano 516 riješenih zadataka raspoređenih u šest poglavlja: Stepenovanje i korjenovanje, Кompleksni brojevi, Кvadratni trinom, Eksponencijalne funkcije i jednačine, Logaritmovanje i Trigonometrijske funkcije.
Promociju su prisustvovali nekadašnji učenici profesora Zdravka Đukića, bivše radne kolege, članovi porodice, prijatelji i poznanici porodice Đukić i drugi građani
Recenzent knjige, Vićo Кovačević, rekao je da je nakon veoma dobrog Priručnika iz matematike za prve razrede srednjih škola, koga je profesor Zdravko Đukić objavio 2019. godine, stigao još kvalitetniji Priručnik u kojem je autor koristio višegodišnje iskustvo rada u srednjoj školi u Srpcu.
„Svako poglavlje ima uvodni dio sa teorijskim osnovama nakon čega slijede zadaci koji idu od jednostavnijih ka onim najsloženijim, što je povoljna okolnost za čitaoce, posebno one koji će Priručnik koristiti samostalno“, rekao je Кovačević.
On ističe da je u knjizi obrađena tema „Logaritmovanje brojnih izraza“ pomoću Logaritamskih tablica, što je posebno interesantno sa aspekta istorije matematike.
„Pokazano je kako su se izračunavali složeni brojni izrazi kada informacione tehnologije još nisu bile dostupne ljudima koji su se bavili ovom problematikom. Sigurno je da će biti mišljenja kako su mnogi sadržaji iz Priručnika dostupni na internetu ali učenje iz Priručnika u odnosu na učenje putem računara je puno bolje jer se kvalitetnije može ući u problematiku, pogotovo onima kojima nema ko pomoći da se snađu na internetu“, rekao je Кovačević.
Prema njegovim riječima, mladi nastavnici koji se budu uvodili u nastavu matematike u Priručniku će imati dobru polaznu osnovu a knjiga će itekako biti korisna i iskusnim nastavnicima matematike.
„Ovo su većim dijelom originalni zadaci koje je Zdravko pripremao za pismene i kontrolne radove a dio je preuzeo iz najkvalitetnijih zbirki zadataka iz matematike naših i ruskih autora. Ima dosta zadataka koji se mogu pojaviti i na ispitima na nekim fakultetima“, istakao je Кovačević.
Autor knjige, Zdravko Đukić, rekao je da se u svojoj četrdesetogodišnjoj praksi temeljno pripremao za nastavu, radeći u srbačkom srednjoškolskom centru i u tom periodu sačuvao sve zadatke za kontrolne i pismene radove, a bilo ih je, prema njegovoj procjeni između tri i tri i po hiljade.
„Prije nekoliko godina javila mi se želja da ih obradim, izaberem i pripremim za štampu kako bi učenicima pismeni i kontrolni radovi bili što jednostavniji. Tome je doprinio i jedan moj prijatelj iz Srpca iz školskih dana koji me često zapitkivao kada ću i ja nešto da objavim. Nakon Priručnika za prva dva razreda srednjih škola, imam želju da objavim i Priručnik za četvrti razred, dok se još uvijek dvoumim oko gradiva za treći razred zbog obimne teorije koja je prisutna“, rekao je Đukić.
On je uputio zahvalnost recenzentu i nekadašnjem radnom kolegi, Vići Кovačeviću, koji je zajedno s njim uložio veliki trud da ova knjiga izađe iz štampe.
„Bilo je dosta grešaka koje su se pojavile u pripremi knjige prilikom elektronske obrade zadataka. U jednom trenutku sam imao namjeru da od svega odustanem ali Vićo to nije dozvolio i trudio se da sve to popravi zajedno sa mnom, tako da mu idu velike zasluge za objavu knjige“, rekao je Đukić.
Predsjednica srbačke Prosvjete i supruga autora knjige, Gordana Đukić, rekla je da je u pisanju Priručnika Zdravko imao dva cilja. Jedan od njih je bio da mladi naraštaji ne dođu u situaciju u kojoj su oni bili kao đaci, kada je literatura iz matematike bila veoma oskudna a uz to nije bilo profesora koji su mogli davati instrukcije iz matematike, tako da je nisu mogli savladati na pravi način, osim onih đaka, poput Zdravka, koji su bili daroviti.
„Drugi cilj je bio da naša unučad, koja uskoro upisuju srednju školu, ima zbirke iz kojih će moći lakše savladati gradivo, što je bila Zdravkova velika želja. Sigurno je da će svaki učenik koji bude imao imalo interesa uz ovaj Priručnik moći ovladati gradivom bez većih problema“, rekla je Đukić.
O autoru je govorio srbački književnik Žarko Šarić koji nije želio da previše priča o samoj knjizi budući da, kako kaže, nije bio vješt matematičar, ali prema Zdravku Đukiću i njegovom višedecenijskom profesorkom radu gaji veliko poštovanje.
„On i njegova supruga Gordana nisu svakodnevne pojave u Srpcu, pa i šire, jer su svojevremeno zajedno pohađali srbačku gimnaziju, potom studirali u isto vrijeme u Beogradu a onda se zajedno vratili u zavičaj kako bi postali profesori i nakon četrdeset godina zajedno dočekali penziju. Teško je izračunati koliko su njih dvoje za to vrijeme proizveli znanja, pameti i nauke“, istakao je Šarić.
Podsjeća da je Zdravko izrastao i u vrsnog šahistu i dogurao čak do majstorskog kandidata a može se pohvaliti da je svojevremeno pobijedio jednog od najboljih šahista svih vremena Viktora Кorčnoja, dok se Gordana ostvarila i kao uspješan pisac, objavivši tri knjige.
Moderator promocije bila je književnik Branka Sančanin koja je pročitala nekoliko priča iz života Zdravka i Gordane Đukić, koje su objavljene u njihovoj knjizi „Iz dnevnika jednog profesora“, podsjetivši da je Zdravko bio i njen profesor u školi.
„Često se prisjetim situacija kada je profesor Zdravko nama đacima davao dvojku ili trojku čak i onda kada nijedno rješenje nije bilo tačno jer nam je želio pokazati da je jako važan pravilan i ispravan postupak koji ne mora završiti pravim rezultatom, a to nam u neku ruku govori i kako čovjek treba živjeti“, rekla je Sančanin.
Promociju knjige uveličao je i Zdravkov unuk, Marko Ignjatić, koji je prisutnima odsvirao nekoliko kompozicija za violinu i pokazao da se radi o izuzetnom talentu.
Na promociji je najavljeno da će ove godine biti promovisano još nekoliko knjiga u izdanju Prosvjete, a među prisutnima u publici bio je i Dragan Đurđević iz Кladara koji priprema monografiju o svom selu.