Preko 600 zahtjeva za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata u Srpcu
Novo zakonsko rješenje omogućilo je građanima koji imaju nelegalnu imovinu da je legalizuju pod jako povoljnim uslovima i do sada je stiglo preko 600 takvih zahtjeva, izjavio je načelnik odjeljenja za prostorno-uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti opštine Srbac, Dario Kresojević, prilikom gostovanja u programu Radio Srpca.
Kresojević je rekao da je primjena Zakona o izmjenama zakona o legalizaciji stambenih objekata ono što je obilježilo 2023. godinu i upravo najveći broj zahtjeva koji je zaprimljen u Opštinskoj upravi, odnosno u njihovom odjeljenju se odnosi na postupke izdavanja rješenja o legalnosti objekata.
“U odnosu na prethodna zakonska rješenja u postupcima se izrađivala određena projektna dokumentacija i plaćale su se određene naknade, međutim za jedan broj građana svaki trošak je bio veliki i naravno da sada kada smo došli u situaciju da su ti troškovi svedeni na minimum, interesovanje građana je veliko“, rekao je Kresojević.
Prema njegovim riječima, izmjene postojećeg zakona omogućile su svim vlasnicima individualnih stambenih objekata i individualnih stambeno-poslovnih objekata da površinu do 400 kvadratnih metara legalizuju uz pribavljanje isključivo geodetskog snimka i plaćanje opštinske takse u iznosu od 25 KM, dok odjeljenje po službenoj dužnosti pribavlja dokumentaciju iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove koja se odnosi na postojanje objekta na ortofoto snimcima.
“Po službenoj dužnosti mi pribavljamo i poljoprivrednu saglasnost koja se takođe ne naplaćuje“, rekao je Kresojević.
Ističe da svi objekti koji su izgrađeni do kraja 2013. godine, a koji su do 400 metara bruto kvadratne površine i nisu poslovni objekti, odnosno vikendice, mogu se po ovim povoljnim uslovima legalizovati.
„Procedura se sastoji od podnošenja pismenog zahtjeva nakon čega službenici Opštinske uprave podnosiocu izdaju uvjerenje i sa tim uvjerenjem lice besplatno pribavlja u RUGIP-u posjedovni list i kopiju katastarskog plana, ZK izvadak tamo gdje je uspostavljena gruntovnica. Nakon što se vrati dokumentacija u Opštinsku upravu potrebno je da se dostavi još geodetski snimak kako bi se utvrdio tačan položaj objekta i njegovi gabariti, nakon čega po službenoj dužnosti pribavljamo dokaz da li je taj objekat izgrađen do kraja 2013. godine ili nije. Ovdje je bitno naglasiti da se navedene olakšice ne mogu koristiti za poslovne objekte, objekte koji su u funkciji poslovne namjene i za objekte kolektivnog stanovanja, vikendice i slično”, rekao je Kresojević.
Ono što je uočeno u toku primjene samog zakona je veći broj objekata koji su nakon 2013. godine dograđeni ili nadograđeni.
“Zakon je i tu jasan, za objekte koji su dograđeni i nadograđeni podnosilac zahtjeva dužan je uraditi projektnu dokumentaciju s tim što naknadu koja se plaća po metru kvadratnom korisne površine plaća samo za površinu koja je dograđena nakon 2013. godine“, rekao je Kresojević.
On skreće pažnju onima koji su podnijeli zahtjeve da su u prethodnom periodu išli u pravcu da kompletiraju sve predmete.
“Jedan dio odobrenja za legalizaciju je izdat i sada u narednom periodu očekujem značajniji broj izdatih rješenja obzirom da je intencija bila da se svi predmeti koji su zasnovani na bazi zahtjeva kompletiraju i da možemo nesmetano završavati postupak izdavanja rješenja“, rekao je Kresojević.