Postignuti značajni rezultati na poboljšanju poslovne klime i zapošljavanju u opštini Srbac

Opštinska uprava Srbac u protekle četiri godine uložila je značajne napore na stvaranju povoljnog ambijenta za osnivanje novih i poboljšanje uslova rada postojećih preduzeća, što se odrazilo i na otvaranje novih radnih mjesta.

Ovo je jedan od zaključaka iz informacije o privrednim kretanjima i zaposlenosti na području opštine Srbac za 2019. godinu koju su usvojili odbornici Skupštine opštine na avgustovskom zasjedanju.

Da su postignuti značajni rezultati svjedoči porast broja zaposlenih kojih je zaključno sa 31.3.2020. godine bilo 2828 ili oko 400 više u zadnje tri godine. Broj zaposlenih je još u prošloj godini prestigao stanje iz 2010. godine kada je bilo zaposleno oko 2740 lica, a ove godine je taj broj značajnije nadmašen.

Istovremeno je smanjen broj nezaposlenih kojih je 30.6.2020.godine prema podacima Zavoda za zapošljavanje RS evidentirano 1302 dok su, poređenja radi, 2015. godine bila 1962 nezaposlena lica. Iako se ovaj broj ne pripisuje isključivo zapošljavanju, ovakvom rezultatu su doprinijeli privredni subjekti na području naše opštine koji su otvorili nove i značajno povećali postojeće proizvodne kapacitete i broj zaposlenih radnika i najzaslužniji su za ove pozitivne trendove.

Kako bi stimulisala zapošljavanje i samozapošljavanje, Opštinska uprava Srbac iz godine u godinu izdvaja podsticajna sredstva koja su od 2017. do 2019. godine plasirana u iznosu od 71.500 KM iz opštinskog budžeta za zapošljavanje 47 radnika koji su pronašli posao u 18 poslovnih subjekata.

Po tom pitanju su uložena još veća sredstva preko republičkih javnih poziva koji su realizovani u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje Republike Srpske i njihovom filijalom u Srpcu pa je tako samo u prošloj godini za zapošljavanje i samozapošljavanje 154 lica izdvojeno 542 hiljade KM.

U prilog poboljšanju poslovne klime govori i podatak da je u prošloj godini prosječna neto plata u Republici Srpskoj iznosila 906 KM i u porastu je u odnosu na 2018. godinu kada je iznosila 857 KM, što je za oko 5.3 odsto.

Vidljivo je i da je u odnosu na prethodnih par godina nešto veći i broj preduzetnika na području srbačke opštine kojih je u prošloj godini bilo 228 u odnosu na 2017. kada je djelovalo 224 a 2018. godine 222 preduzetnika.

Zahvaljujući programu podrške razvoja malih i srednjih preduzeća, koji se realizuje u saradnji sa organima državne uprave, omogućeni su pojednostavljeni i ubrzani administrativni zahtjevi u cilju razvoja preduzetništva.

Takođe se već godinama izlazi susret sadašnjim i potencijalnim preduzetnicima, pa su tako oslobođeni od plaćanja od takse za osnivanje radnje članovi uže porodice poginulog borca u iznosu od 75 odsto, zatim invalidi od prve do četvrte kategorije u iznosu od 60 odsto i invalidi od šeste do desete kategorije u iznosu od 30 odsto, a potpuno su oslobođena lica koja se vode na evidenciji nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje Srbac, a koja pitanje svog zaposšljavanja rješavaju pomoću drugog projekta podrške zapošljavanju.

Važno je napomenuti da je zabilježen i blagi porast broja poslovnih subjekata po pojedinim djelatnostima kojih je u prošloj godini bilo 159 za razliku od 2018. godine kada je bilo za četiri manje. Među njima prednjači prerađivačka industrija sa 44 poslovna subjekta, trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila i motocikala sa 36 i poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo sa 18 poslovnih subjekata. Ovi subjekti imaju i najveće učešće u prihodima od poslovne djelatnosti za prošlu godinu.

U odnosu na prethodne godine povećan je i broj plasiranih sredstava na područje naše opštine od strane Investiciono-razvojne banke Republike Srpske. Tako je prije tri godine plasirano 124 hiljade KM a u prošloj godini čak 4.93 miliona KM, što je najvećim dijelom utrošeno za razvoj poljoprivrede.

Saradnja sa Investiciono-razvojnom bankom nastavljena je i u ovoj godini po raznim vidovima, a jedan od njih je i nastavak razvoja plasteničke proizvodnje kroz projekat dodjele plastenika sa rasadnim materijalom, za šta će uskoro biti raspisan javni poziv.

U razvoj poljoprivrede na području opštine Srbac plasirana su značajna sredstva po osnovu republičkih podsticaja, koja su u uzlaznoj putanji u zadnje tri godine, pa je tako 2017. godine taj iznos bio 1.23 miliona KM, 2018. godine 1.41 miliona KM a 2019. godine čak 1.68 miliona KM.

Podaci koji se nalaze u ovom izvještaju prikupljeni su putem preduzeća “Bisnode” BiH koje se bavi pružanjem i analizom privrednih podataka, Privredne komore Banja Luka i Zavoda za zapošljavanje RS filijala Srbac i radi se o vodećem evropskom ponuđaču poslovnih informacija.

U skladu sa navedenim pozitivnim trendovima, Opština Srbac će i u narednom periodu nastaviti da radi na stvaranju povoljnog okruženja u kojem će preduzetnici i mala i srednja preduzeća imati mogućnost da prosperiraju. Privrednici su ključni pokretač ekonomskog razvoja, tako da će stimulisanje ovog sektora doprinijeti rastu društvenog proizvoda, otvaranju novih radnih mjesta i smanjenju nezaposlenosti te većoj konkurentnosti domaće ekonomije.