Otvoren 39. saziv LEK”Bardača-Srbac 2022″, učešće uzelo 18 slikara iz osam zemalja

U Domu kulture „Uglješa Кojadinović“ u Srpcu sinoć je otvoren 39. saziv Likovno-ekološke kolonije „Bardača-Srbac 2022“ koji je okupio 18 akademskih slikara iz Rusije, Belgije, Turske, Jordana, Švedske, Crne Gore, Srbije i Republike Srpske.
Кoloniju je svečano otvorio zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić koji je rekao da se ovom kulturnom manifestacijom opština Srbac promoviše na najljepši način i izrazio uvjerenje da će se jednog dana ponovo vratiti ideja prelijepe Bardače koja će biti mjesto okupljanja svih Srpčana.
„Nikada neću odustati od toga da zamišljam Bardaču kao što je bila nekada i smatram da sve ono što je porušeno jednog dana može da se vrati. Ovakvi događaji stavljaju Srbac visoko na ljestvici kulturnih dešavanja u Republici Srpskoj i nadam se da će umjetnici imati dovoljno inspiracije da obogate fundus kolonije prelijepim radovima, koji će, nadamo se, jednog dana krasiti umjetničku galeriju kakvu građani i umjetnici sa svih prethodnih kolonija to i zaslužuju“, rekao je Gužvić.
Umjetnici će u narednih sedam dana slikati na temu “Spas planete – Oaza Srbac” a završna izložba je planirana u nedjelju 3. jula kada će biti organizovana izložba nastalih djela od kojih će najvrijednija ući u fundus bardačke kolonije koji broji preko 670 slika.
Direktor Centra za kulturu i sport, Radovan Mitraković, rekao je da je uložen izuzetan napor da umjetnici iz osam zemalja stignu u Srbac, a od najavljenih učesnika jedino nisu uspjeli organizovati dolazak slikarke iz Iraka.
„Već mjesecima radimo na tome da kolonija bude međunarodna u pravom smislu riječi i obavili smo mnoge razgovore, pozive i urgencije kod ambasada i drugih institucija kako bi svi ovi umjetnici dobili vize i došli na našu koloniju. Nažalost, to nismo uspjeli sa slikarkom Raghad Jabbar koja je imala izuzetnu želju da dođe u Bardaču, ali zbog složene papirologije u tome nismo uspjeli. Ona će ipak biti sa nama uživo putem interneta, a poslala nam je i dva svoja rada“, rekao je Mitraković.
On je izrazio zadovoljstvo što je Rajko Petković, akademski slikar i osnivač kolonije, prihvatio da ove godine bude predsjednik Umjetničkog savjeta čime je ova manifestacija još više dobila na značaju.
„Ovogodišnja tema „Spas planete – Oaza Srbac“ biće ista i naredne godine, kada pripremamo jubilarnu četrdesetu koloniju koja će biti još spektakularnija sa većim brojem stranih učesnika. Tome zahvaljujemo Rajku koji je čitav svoj život posvetio prirodi, očuvanju Bardače i eko sistema planete Zemlje“, naglasio je Mitraković.
Dodaje da je zbog velikog broja učesnika na ovogodišnjoj koloniji, prostor Trening centra na Prirodno-matematičkog fakulteta u Bardači bio premalen, tako da im je u susret izašlo nekoliko vlasnika vikendica na jezeru Stublaja koji su ustupili svoj prostor za smještaj četiri akademska slikara.
Mitraković je zahvalio zamjeniku načelnika Vladimiru Gužvići i kompletnoj Opštinskoj upravi koji podržavaju sve projekte Centra za kulturu i sport i pomažu da se kulturna zbivanja u Srpcu izdignu na još veći nivo.
Otvaranje 39. saziva bardačke kolonije uveličala je i izložba tridesetak radova akademske slikarke Meryem Cavga iz Turske koja prvi put boravi u Srpcu i uopšte u Republici Srpskoj i BiH.
Ona je rođena 1973. godine u Gümüşhaneu, a osnovnu i srednju školu je pohađala u Samsunu. Diplomirala je 1995. godine na Sveučilištu Samsun OndokuzMayıs, smjer slikarstvo. Učestvovala je na dvadesetak grupnih izložbi slika u Turskoj, Albaniji, Crnoj Gori i Egiptu.
„Motiv na mojim radovima su žene sa različitim osjećanjima, nekad je to sreća i tuga a nekad bol i ogromno uzbuđenje. Кad pogledam u lice neke žene mogu da vidim njena osjećanja, što prenosim na slikarsko platno, a na mojim slikama nisu samo žene iz Turske već iz svih dijelova svijeta koje obilazim“, rekla je Meryem.
Ističe da nikada do sada nije boravila u Bosni i Hercegovini ali se osjeća kao da ovđe pripada jer je narod veoma ljubazan i kulturološki sličan.
„Živimo u različitim zemljama ali imamo istu dušu i jako sam srećna i ponosna što sam dio ove kolonije i potrudiću se da se vratim i naredne godine. Zahvaljujem se vlastima i drugim važnim ljudima koji su mi omogućili da dođem, kao i svim ljudima koji vole i vjeruju u umjetnost“, rekla je Meryem.
Učešće na 39. sazivu bardačke kolonije uzeli su i slikari Кonstantin Todorashko iz Rusije, Sattar Naama iz Belgije, Samah Samaha iz Jordana, Thomas Sestan i Zdravko Mirčeta iz Švedske, Jelena Vušurević iz Crne Gore, Paša Gicić iz Srbije i Aleksa Vidaković, Mile Sredojević, Milovan Čikić, Renato Rakić, Mihajlo Nikolić, Marin Milutinović, Boris Eremić, Tamara Cvijanović i Mladen Stajčić iz Republike Srpske.
Akademska slikarka Jelena Vušurović iz Cetinja kaže da je treći put na bardačkoj koloniji i dolaziće kad god bude u prilici.
„Zahvaljujem se Centru za kulturu i sport i Radovanu Mitrakoviću koji se potrudio da napravi koloniju internacionalnog karaktera u čemu sam i sama pomogla svojim prijateljskim vezama. Jako mi je žao što sa nama nije slikarka iz Iraka, zbog loše organizacije njihove ambasade, ali sam srećna što možemo viđeti prelijepa djela naše gošće iz Turske koja je svoju prvu međunarodnu izložbu otvorila u Cetinju“, rekla je Vušurević.
Ona je sve prisutne pozvala da odaju minut ćutanja za akademsku slikarku Andrijanu Maciev iz Skopja, koja je prije mjesec dana preminula od karcinoma u 41. godini života a bila je planirana da uzme učešće ove godine na bardačkoj koloniji.
Među slikarima koji će narednih dana stvarati u Bardači je i akademski slikar Milovan Čikić iz Gradiške, koji je do sada učestvovao u više saziva i obogatio fundus bardačke kolonije sa nekoliko desetina slika.
„Čast mi je što sam dio jedne od najstarijih likovnih kolonija u Republici Srpskoj i BiH jer priroda koju nudi Bardača je veoma inspirativna za nas slikare“, rekao je Čikić.
Na sinoćnjem otvaranju bilo je riječi o radovima na adaptaciji prostora Doma mladih u Srpcu u umjetničku galeriju u koju će biti smješteni radovi sa prethodnih saziva bardačke kolonije.
Branka Sančanin, predsjednik Upravnog odbora Centra za kulturu i sport Srbac, rekla je da je projekat započeo i da se od njega neće odustati, uprkos velikom povećanju cijena građevinskog materijala u odnosu na početak izvođenja radova.
„Svjesni smo da preko 600 umjetnina različitog formata i likovnih tehnika mora dobiti svoju kuću i ne smije stajati u neuslovnim prostorijama. Buduća galerija će imati sve potrebne uslove za smještaj ovolikog broja slika, od potrebne vlažnosti, toplote i svjetlosti što je potrebno da ostanu sačuvane. Predviđen je i veliki izložbeni prostor za najmanje četiri različite postavke slika“, istakla je Sančanin.
Bardačka kolonija se održava bez prekida od 1984. godine i okuplja eminentne slikare i naučne radnike ujedinjene oko ideje očuvanja životne sredine.
Organizator kolonije je Centar za kulturu i sport Srbac, pokrovitelji Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske i Opština Srbac a podršku u organizaciji pružilo je i preko dvadesetak privrednih subjekata i pojedinaca iz Srpca i Gradiške.