Oštrije mjere za nepoštovanje kućne izolacije
Na području opštine Srbac nema novih slučajeva oboljelih od korona virusa a do sada je izdato oko 150 rješenja o kućnoj izolaciji, saopšteno je na današnjoj sjednici Štaba za vanredne situacije opštine Srbac.
Od ovog broja, oko 14 njih je imalo direktan kontakt sa zaraženom osobom iz Kukulja, ali nemaju simptome oboljenja i moraju strogo da se pridržavaju izrečenih mjera i maksimalno smanje kontakt sa ukućanima i ne napuštaju svoje domove. Ostala lica su stigla iz zemalja zahvaćenih korona virusom i za njih takođe važi zabrana kretanja i kućna izolacija.
Komandant štaba i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da se najveći broj ljudi pridržava naredbi i dodao da je nadležnim opštinskim službama prijavljeno da se nekolicina njih slobodno kreću, što će se oštro sankcionisati.
Ovih dana je primljeno dosta anonimnih prijava putem telefonskog broja 066 623 364, što će biti nastavljeno i u narednom periodu.
Načelnik ističe da je opštinska inspekcija zajedno sa komunalnom policijom i pripadnicima Policijske stanice krenula u rigorozniju kontrolu i svi koji ne budu u svojim domovima, a izdato im je rješenje, biće kažnjeni u skladu sa zakonskim odredbama, što je i preporuka resornog ministarstva.
U nekoliko srbačkih sela uočena su okupljanja građana koja nisu opravdana, niti su u skladu sa izrečenim naredbama, a mještani su, po riječima komandira Policijske stanice Srbac, Nebojše Novakovića, upozoreni da će takve pojave biti strogo kažnjive.
“Svakog dana se pronađe nekoliko novih lica koja se nisu prijavila da su stigla iz inostranstva i pojačaćemo rad u tom pogledu. Svi oni koji prilikom prelaska granice dobiju rješenje o kućnoj izolaciji, ili im ono bude uručeno od strane naše inspekcije, dužni su da pokažu odgovornost i prijave se higijensko-epidemiološkoj službi u Srpcu”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Sjednici štaba su prisustvovali predstavnici Doma zdravlja Srbac, direktor Mirko Stojić i doktorica Tamara Nikičević koji su rekli da je najvažnije da takva lica uđu u sistem i budu evidentirana, kako bi se moglo pratiti njihovo stanje i u tom pogledu pozvali građane da prijave sve one za koje sumnjaju da se nisu javili medicinskoj službi ili ne poštuju mjere kućne izolacije.
Posebno se skreće pažnja građanima da se u slučaju respiratornih tegoba, prvo jave telefonski svom porodičnom ljekaru. Oni apeluju da pacijenti koji ne dolaze iz zemalja zahvaćenih korona virusom i nisu bili u kontaktu sa zaraženima, a imaju simptome prehlade ili gripe, treba prvo da budu pregledani od strane svog porodičnog ljekara u Domu zdravlja ili privatnoj zdravstvenoj ustanovi, a da se tek u slučaju sumnje na korona virus zatraži ljekarska pomoć u higijensko-epidemiološkoj službi Doma zdravlja.
Na sjednici štaba još jednom su izdate preporuke građanima da se minimalno kreću, a licima starijim od 65 godina ne preporučuje se da uopšte izlaze iz stana u cilju njihove zaštite kao najugroženije kategorije stanovništva.
“Preduzimaju se aktivnosti da se pomogne osobama kojima je pomoć zaista neophodna u ovom trenutku. U saradnji sa Centrom za socijalni rad radimo na izradi spiskova starih, bolesnih i nepokretnih lica, naročito onih koji su u stanju socijalnih potreba kako bismo im pomogli preko povjerenika štaba i predsjednika Savjeta mjesnih zajednica. U tom pogledu pozivam sve građane da se takođe organizuju i pomognu starijim licima u svom okruženju kako bi im olakšali da dođu do neophodnih namirnica, higijene i lijekova. Svi moramo pokazati solidarnost u ovim teškim trenucima”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Dodaje da će se pomoć u tom pogledu ostvariti i preko Volonterskog servisa Republike Srpske koji radi na animiranju volontera po svim lokalnim zajednicama zajedno sa Republičkom upravom civilne zaštite, a na animiranju volontera angažovao se i Crveni krst Srbac.
“U narednim danima obići ćemo privredne subjekte kako bismo se uvjerili da li su poduzeli sve mjere prevencije. Takođe ćemo pokušati obezbijediti dezinfekciona sredstva preko Instituta za javno zdravstvo kako bi etažne zajednice izvršile dezinfekciju svojih prostora”, rekao je načelnik Dragosavljević.
On preporučuje da se angažuju rezervni ljekarski timovi u slučaju da dođe do širenja zaraze među zdravstvenim radnicima u Srpcu, a u tom pogledu svoju pomoć su već obećali penzionisani ljekari iz naše opštine.
Zbog pandemije virusa korona smanjen je i broj djece u srbačkom vrtiću, tako da ih je trenutno svega troje koji dolaze redovno u ovu predškolsku ustanovu. Izdata je preporuka da vrtić prilagodi svoje radno vrijeme i obim aktivnosti u skladu sa potrebama i novonastalom situacijom.
Dogovoreno je da se u skladu sa zaključkom koga je juče izdao Republički štab za vanredne situacije do kraja dana izda nova naredba o radnom vremenu na području opštine Srbac o čemu će javnost biti naknadno obaviještena.
Od posljednjeg izvještaja o epidemiološkoj situaciji, objavljenog juče u popodnevnim časovima, u Republici Srpskoj nisu registrovane nove osobe kod kojih je potvrđeno prisustvo novog virusa korona, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske
U Republici Srpskoj do sada je potvrđeno 29 slučajeva pozitivnih na novi virus korona. (Banjaluka-23, Čelinac-2, Laktaši-1, Srbac-1, Prnjavor-1 i Modriča-1).
Sve osobe su stabilnog zdravstvenog stanja.
Trenutno su u Republici Srpskoj pod zdravstvenim nadzorom 8.64 osobe koje su doputovale iz područja zahvaćenih virusom SARS-CoV-2.
Iz zdravstvenog nadzora izašlo je ukupno 245 osoba.
Takođe, trenutno je u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u izolaciji 10 osoba (tri osobe pozitivnih na test virusa korona i 7 osoba u izolaciji).
Do sada je iz bolničke izolacije Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske izašlo ukupno 78 osoba.