Opština Srbac licencirana za digitalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem

U sklopu realizacije projekta “Digitalizacija upravljanja opštinskim zemljištem”, predstavnici Centra za makroekonomiju i unapređenje poslovanja Privredne komore RS, predstavnici kompanije TeleGroup i Ministarstva poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede RS posjetili su danas opštinu Srbac, gdje su sa načelnikom opštine Mlađanom Dragosavljevićem i njegovim saradnicima razgovarali i upoznali se realizovanim narednim aktivnostima projekta, nakon čega su uručena dva laptopa i jedan računar, kao i licenca za korištenje platforme.
Kroz projekat “Digitalizacija upravljanja opštinskim zemljištem”, u kojem takođe učestvuju gradovi Prijedor i Trebinje i opština Brod, biće unaprijeđen sistem upravljanja poljoprivrednim zemljištem u zakupu.
,,Mogućnosti ovog projekta su mnogobrojne kada je u pitanju digitalizacija i modernizacije i ovo je prvi iskorak u tom smislu, koji je za opštinu Srbac i poljoprivredne proizvođčae zaista značajan. Koristim priliku da zahvalima svima koji su prepoznali našu lokalnu zajednicu kao opštinu koja je jedna od četiri u Republici Srpskoj koje su uključene u ovaj projekat”,rekao je načelnik Dragosavljević.
Predsjednik Privredne komore Republik Srpske Pero Ćorić kaže da Privredna komora provodi niz projekata iz oblasti digitalizacije privrede u cjelini i dodaje da ovaj projekat daje razne mogućnosti kako lokalnim zajednicama, tako i poljoprivrednicima.
,, Digitalizacija upravljanja opštinskim zemljištem omogućava lokalnim zajenicama da imaju kompletan uvid u zemljište koje se daje u zakup, a s druge strane poljopruvrednicima daje mogućnost da kroz unos podataka sa svih relevantnih elemenata u svojoj proizvodnji dođu do boljih uslova poslovanja i većih prinosa”, rekao je Ćorić i dodao da je ovaj projekat osonova za buduće projekte koji će se dalje realizovati u RS,a opštine Srbac jejedna od onih koje su se opredijelile da kroz BFC projekat idu u pravcu digitalizacije generalno, tj. sistematskom i kontinuiranom prisupu u cilju stvaranja povoljnog poslovnog ambijenta i da svi privredni subjekti budu u jedinstvenom sistemu gdje će se aktivno pratiti i postizati što bolje rezultate.
Darko Šolar, tehnički direktor grupacije GreenSoft(dijela kompanije Telegrup) i vođa razvojnog tima koji je napravio AgroLife kaže da je cijeli projekat napravljen I osmišljen da se što više pomogne poljoprivredi na svim nivoima kako bi proizvodnja bila što efikasnija, a hrana što zdravija.
,,Mi smo napravili platformu koja pruža dosta različitih opcija, a da je tako svjedoči i podatak da je u platformi već preko 1.000.000 hektara I preko 5.000 aktivnih korisnika. Na osnovu vegetacijskih mapa poljoprivrednicima se daju precizne informacije o kvalitetu tla i gustini rasta biljaka, a zatim i uputstava za agrotehničke mjere”, kaže Šolar I dodaje da informacije o vremenskoj prognozi omogućavaju preciznije i efikasnije upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom, jer se cijeli proces od sjetve do navodnjavanja, gnojidbe, zaštite bilja i žetve može planirati i na taj način smanjiti upotreba đubriva, pesticida i vode uz maksimalan prinos i očuvanje kvaliteta zemljišta u vlasništvu opštine ili republike. Šolar napominje da ujedno, digitalno rješenje omogućava i vlasnicima poljoprivrednih dobara da efikasno planiraju, organizuju i upravljaju poljoprivrednom proizvodnjom u cilju povećanja prinosa, ukupnih prihoda i smanjenja operativnih troškova, te pojašnjava da je aplikacija izizetno jednostavna za upotrebu i besplatna za sva poljoprivredna gazdinstva.
Kada su u pitanju lokalne zajednice, Šolar kaže da je na ovaj način olakšano praćanje zemljišta pod poljoprivrednimusjevima, što daje više mogućnosti kada je u pitanju saradnja sa ministarstvima oko sistematskog unapređenja poljoprivrede.
Načelnik Odjeljenja za privredu,poljoprivredu I društvene djelatnosti Marko Miholjčić kaže das u ove godine prvi put uradili program poljoprivrednog zemljišta koji je usvojen na sjednici Skupštine, nakon čega je donesena odluka o dodjeli zemljišta u zakup.
,,Ukupno imamo oko 10 koncesionara, ukupno skoro oko 1.300 hektara pod koncesijom, 394 hektara pod zakupom i oko 60 zakupaca,a pripremili smo novu Odluku o davanju zemljišta u zakup, a u pitanju je 212 hektara. Ova platform će i nama i poljoprivrednicima biti od velike koristi, jer nam je svima u interesu unapređenje poljoprivredne proizvodnje, a tome doprinosi I realizacija ovog projekta koji se provodi već dvije godine”, rekao je Miholjčić.
Nakon sastanka, održana je seminar za poljoprivredne proizvođače.
Đuro Cvijić iz Kladara se bavi poljoprivredom i peradarstvom. Kaže da je došao na seminar kako bi se upoznao da projektom koji se realizuje na području naše i ono što je saznao ocjenjuje korisnim.
Upotreba ove platforme omogućena je u okviru develoPPP.de projekta „Digitalizacija opštinskog upravljanja zemljištem“ koju provode kompanija TeleGroup i GIZ, u ime njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a uz podršku Regionalne mreže za povoljno poslovno okruženje BFC SEE.