Okrugli sto na temu nasilje u porodici-podrška u razumjevanju zakonskog okvira i subjekata zaštite održan danas u Srpcu
U organizaciji Opštine Srbac, danas je u Srpcu održan sastanak Grupe za koordinaciju i saradnju ustanova, organa i organizacija koje pružaju pomoć i podršku žrtvama nasilja u porodici na području opštine Srbac. Pored predstavnika opštinskih institucija, u radu sastanka su učestvovale profesor dr Ivanka Marković, redovni professor Pravnog fakulteta u Banjoj Luci, izvršna direktorica Fondacije „Udružene žene“ Banja Luka Gorica Ivić, načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević i načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić. Sastanak je imao za cilj prvenciju nasilja u porodici i skretanje pažnje na ovu pojavu.
Govoreći o pravnom okviru za zaštitu od nasilja u porodici u RS, profesor dr Ivanka Marković je rekla da je neophodno da svi oni, koji su zakonom predviđeni kao subjekti zaštite, kao i svaki građanin, postanu svjesni da nema opravdanja za nasilje i da zaista moramo svi da prihvatimo jedan drugačiji način rješavanja sukoba ili nekih svojih frustracija, te da agresija ne može biti način rješavanja određenih kriznih situacija.
“Bitno je naglasiti razliku između Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i Krivičnog zakonika, odnosno svrhe ovog prvog zakona koji treba da spriječi ponavljanje nasilja u porodici i da obezbjedi mjere za zaštitu žrtve nasilja u porodici. Neophodno je da građani shvate da Zakon o zaštiti od nasilja u porodici ne treba da sankcioniše počinioca, već da on treba da stvori mogućnost da se žrtvi obezbijedi primjena odgovarajućih hitnih mjera zaštite, kao što je udaljavanje iz zajedničkog domaćinstva, zabrana komunikacije prilaženja, odnosno neke druge zaštitne mjere da radnja, zbog kojih su te mjere izrečene, ne mora da predstavlja element bića krivičnog djela, odnosno da ne mora da bude procesuirana pred sudovima. Pored toga, ja bih naglasila i obavezu svih subjekata zaštite, pri čemu posebno naglašavam značaj Centra za socijalni rad, zdravstvenih ustanova, obrazovnih ustanova, tužilaštva, policije, sudova na činjenicu da oni imaju određene obaveze i imaju sankcije, ukoliko ne izvrše te obaveze po odredbama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici“, rekla je prof dr Marković.
“Nije dovoljno da samo subjekti zaštite preduzimaju određene aktivnosti. Neophodno je da svaki zaposleni u Centru za socijalni rad zna da je i njegova dužnost da postupa u skladu sa ovim zakonom, te da, u slučaju ukoliko ne postupi u skladu sa zakonom, za njega postoji predviđena sankcija“,rekla je Marković.
Izvršna direktorica Fondacije Udružene žene iz Banjaluke Gorica Ivić je naglasila da je za male sredine kao što je Srbac, odnosno za sredine koje imaju dosta ruralnog područja, vrlo važno da se razgovara sa ženama, da se razgovara sa porodicama, da dođe do njih informacija da je nasilje kažnjivo i da postoji neko ko im može pomoći, te da dugogodišnje trpljenje i ćutanje može samo dovesti do većih problema.
“U izolaciji nema oporavka.Vi možete godinama da o nečemu ćutite i veliko je pitanje hoće li neko samostalno da se izvuče iz tog problema. Kad porazgovarate, nekad neki problemi nisu toliko strašni, jer kad podijelite problem, nađete i profesionalca koji vam može pomoći, tako da je važno razgovarati i veoma je bitna prevencija“, rekla je Ivić.
Ona je dodala da Fondacija Udružene žene ima dugogodišnje iskustvo u pružanju psihološke podrške ženama i djeci žrtvama nasilja.
“Pozivom na SOS telefon 1264, koji je aktivan 24 časa, žrtve nasilja u porodici ili drugih oblika rodno zasnovanog nasilja mogu dobiti psihološku podršku, informacije o zaštiti svojih prava i procedurama zaštite prava pred institucijama. SOS poziv je besplatan i anoniman, ukoliko osoba koja traži pomoć to želi. Pozivom na SOS telefon takođe možete prijaviti nasilje ili dobiti informacije i savjet kako pomoći ženama i djeci žrtvama nasilja u vašem bliskom okruženju”, rekla je Izvršni direktor Fondacije ,,Udružene žene “ Banjaluka Gorica Ivić i dodala da je broj njihove kancelarije 051/462-146.
Svjetlana Tesla, predstavnik Odjeljenja za opštu upravu opštine Srbac, koje je danas bilo organizator ovog skupa, rekla je da nasilje nije privatna stvar, da žrtva nije kriva i da svi zajedno treba da se uključimo i širimo svijest o ovom problemu.
“Cilj nam je bio da skrenemo pažnju na ovaj problem koji se dešava u najintimnijem dijelu naše porodice, tj. iza četiri zida. Nasilje nije nešto što trebamo staviti ispod tepiha, nasilje se dešava na mjestima gdje se kćerka, sin, majka, supruga, otac, osjećaju najsigurnije, a to je u četiri zida.Trebamo zaboraviti da dolazimo iz patrijarhalnih porodica gdje smo učeni da okrećemo glavu na takve situacije. Moramo se izdići iznad sredine u kojoj živimo, te kad god vidimo neke naznake nasilja da ga prijavimo“, rekla je Tesla.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević je rekao da opštinska uprava iskazuje dobru volju da u svakom obliku podrži prevazilaženje ovakvih problema.
“Pozdravljam ovu vrstu dešavanja i temu o kojoj se raspravlja, posebno u manjoj sredini kao što je naša. Nažalost, možda ne dovoljno zapaženu problematiku držimo negdje na margini, a prisutna je. Želim da istaknem činjenicu da ne treba da bježimo od tog problema, tim više ovo dešavanje koje je upriličeno u našoj Opštinskoj upravi dobija na značaju, a s druge strane potvrđuje da i mi iz Opštinske uprave koji podržavamo ovaj skup priznajemo postojanje problema i iskazujemo dobru volju da u svakom obliku podržimo prevazilaženje nasilja u porodici. Idealno bi bilo da se ova pojava iskorjeni u našem društvu“, rekao je Dragosavljević.
Radu sastanka su se odazvali predstavnici Centra za socijalni rad Srbac, ŠC ,,Petar Koćić” Srbac, OŠ ,,Jovan Jovanović Zmaj” Srbac, OŠ ,, Vuk Karadžić” Sitneši, OŠ”Dositej Obradović”Razboj, Dječijeg vrtća ,,Naša radost”, Policijske stanice Srbac, Radio Srpca i Odbora za društveni položaj žene i ravnopravnost među polovima SO Srbac.