Održana Skupština Udruženja pčelara ,,Košnica“ i edukativno predavanje
U novoj skupštinskoj sali juče je održana Skupština Udruženja pčelara ,,Košnica“ Srbac na kojoj su razmatrana godišnja dokumenta za prošlu godinu i plan i program rada za ovu godinu.
Predsjednik Udruženja Željko Ignjatić kaže da je Udruženje u prošloj godini poslovalo pozitivno i da su ispunjeni svi planirani ciljevi.
Ignjatić kaže da su i za ovu godinu planirane edukacije, predavanja eminentnih stručnjaka, kao i sastanci na kojima međusobno razmjenjuju iskustva i planiraju načine za unapređenje njihovog rada. Takođe, u planu i organizovanje pčelarske slave koja treba da bude održana 21.jula i u toku oktobra je u planu odlazak na sajam u Beograd, kao i neke druge aktivnosti i podaktivnosti u cilju što boljeg poslovanja.
,,Posebno mi je drago što kao članove od danas imamo troje mladih, a to su Nemanja i Božidar Ignjatić i Višnja Sančanin. Podmladak nam mnogo znači i srećni smo kad nam se mladi sugrađani pridruže. Pored razmatranja dokumenata razgovarali smo i o nekim drugim pitanjima. Dogovoreno je da članarina ostane na nivou prošle godine, to jeste 20 KM za pčelare koji imaju do 20 košnica, 30 KM za one koji imaju od 30 do 50 i 50 KM za one koji imaju preko 50 košnica“, kaže Ignjatić.
Kako bi se mladima što više približio značaj pčelarstva, kao i pčelinjih proizvoda, sa osnovnim školama na području naše opštine dogovoreno je se organizuje takmičenje za likovni rad koji za temu ima zastavu pčelarskog udruženja, a jedini uslov je da na zastavi ćiriličnim pismom bude ispisano Udruženje pčelara ,,Košnica“ Srbac. Najbolji likovni rad biće uzet kao logo Udruženja.
Nakon sjednice, doktor veterinarskih nauka Violeta Santrač sa Veterinrskog instituta ,,Dr Vaso Butozan“ Banja Luka je održala edukaciju o bolestima pčela i preventivnom djelovanju.
,,Cilj predavanja je da se pčelari upoznaju sa nekim novostima kojima će oni biti okrenuti u 2023.godini, a odnose se na zdravstvenu zaštitu pčela, prvenstveno na pojavu tzv.američke gnjiloće i preventivno djelovanje protiv varoe. Pored toga imaće priliku da se upoznaju sa njihovim obavezama prema državi, prema drugim pčelarima i još mnogo toga“, kaže Violeta i dodaje da su bolesti pčela značajan segment u proizvodnji i dodaje da je veoma teško biti bez bolesti pčela, a vitalnost pčelinjih zajednica zavisi od raznih bolesti koje zajedno čine jednu potrebu za zdravstvenom zaštitom pčela, koja je veoma komlikovana i zahtjevna.
Predavanju je prisustvovao i Bojan Balaban, viši stručni saradnik za stočarstvo Područne jedinice Gradiška pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koji je rekao da je ovo bila prilika da se pčelari upoznaju sa mjerama podsticaja na koje imaju pravo prema Pravilniku o podsticajima. Balaban pojašnjava da pravo na premiju za proizvodnju selekcionisanih matica imaju pčelari koji su upisani u evidenciju pčelara Republike Srpske i koji su podnijeli zahtjev za registraciju reprocentra.
,,Premija za proizvodnju selekcionisanih matica iznosi do 3KM po matici, a zahtjev se može podnijeti do kraja juna tekuće godine. Pčelari imaju pravo na podsticajna sredstva za uspostavljanje testnih stanica za testiranje pčelinjih matica, a zahtjev za ovu mjeru se podnosi do kraja septembra.Takođe, pčelari imaju pravo na premiju za proizvodnju i uzgoj pčela, koje ostvaruju udruženja pčelara i pčelarske zadruge čiji su članovi upisani u evidenciju pčelara i pčelinjaka Republike Srpske koji imaju najmanje 30 košnica, a premija iznosi do 12 KM po pčelinjem društvu. Uduženje pčelara zahtjev može podijeti do 31.jula tekuće godine”, kaže Balaban.