Održana promocija knjige Nede Đukić Borojević „Vila sa Čakora“
U čitaonici Narodne biblioteke u Srpcu sinoć je održana 37. po redu promocija knjige Nede Đukić Borojević „Vila sa Čakora“.
Ovo je knjiga o stradanju devetnaestogodišnje djevojke Branke Đukić koju su ubila dvojica Albanaca sa Kosova i Metohije na planini Čakor 1975. godine.
Tragediju koja je potresla tadašnju Jugoslaviju, književnica je pretočila u dramu, a u drugom dijelu knjige je sakupila bogatu dokumentaciju o samom događaju, ali i svemu što je iz njega proisteklo – o suđenju ocu, spomen-obilježju na mjestu tragedije, pisanju štampe, brojnim pjesmama posvećenim Branki Đukić, memorijalu koji se održva na Čakoru.
Borojević je istakla da joj je cilj bio da knjiga ostane pisani spomenik za buduća pokoljenja, da se takav zločin ne zaboravi i nikada nigdje ne ponovi, navodeći da ovo djelo ima veliki značaj za srpski narod u cjelini.
Obraćajući se prisutnima autorka knjige Nada Đukić Borojević istakla je da su je radoznalost i istraživački duh uputili na staze predaka u želji da pronađe korjene i upozna svoju postojbinu. Kako je rekla, tako se rodila želja da napiše knjigu o tragediji devetnaestogodišnje Branke Đukić.
,, Ovo je može se reći, svojevrsni molitvenik za Branku Radovu, uz želju da ga čitate sa poštovanjem i osjećajem ljubavi, kako sam ga i ja pisala, poručila je Đukić Borojević. Branka je prva žrtva kosovskog separatizma . Nažalost nama i danas sa Kosova i Metohije stižu slične priče o stradanju srpskog naroda na tom prostoru. Večeras nas je sabrala nesrećna tema, ali to je naša srpska sudbina jer krst nositi nama je suđeno. Ne smijemo nikada da zaboravimo sve te strašne sudbine srpskih porodica na Kosovu”, poručila je književnica.
Promociji je prisustvovao i prof. dr Ljubomir Milutinović koji je istakao da je u Spcu proveo 16 godina i da mu je to drugi zavičaj. Svoje izlaganje posvetio je značaju gusala u istoriji srpskog naroda te naglasio da je ovaj instrument ,,istok srpskih ideala i zaštitnik pravde i morala”.
O knjizi je govorio i profesor ruskog jezika Borislav Marić koji je istakao niz detalja iz knjige za koju je rekao da je u pravom smislu riječi knjiga koja njeguje kulturu sjećanja srpskog naroda.
U ime organizatora Narodne biblioteke Srbac promociju je vodila Slađana Kragulj, a uz zvuke gusala upotpunio ju je guslar Vaso Drašković iz Banjaluke.