Obilježena 32. godišnjica od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade

U organizaciji Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na području opštine Srbac, danas je obilježena 32.godišnjica od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade.

Na svom ratnom putu borci srbačke brigade su vojevali velike bitke, hrabro, časno i pošteno vršili vojničku dužnost. Nažalost, sa tog ratnog puta 66 boraca nikada se nije vratilo kući, a desetorica se još uvijek vode kao nestali.

Ceremonija je počela polaganjem cvijeća na spomen-obilježju u Malim Sitnešima, gdje na današnji dan po prvi put postrojena Prva srbačka laka pješadijska brigade.

Prisutnima se obratio ratni predsjednik opštine Srbac Miloš Milinčić.

,,I sad vidim sliku postojenih momaka na ovom mjestu prije 32 godine. Mi smo osuđeni da budemo pobjednici, ali koliko ćemo u toj pobjedi imati žrtava pitali smo se tada. Svi mi u Srpcu smo tada učinili sve da pomognemo našoj brigadi koja je časno prošla kroz čitav rat. Zato treba ubuduće sve činiti, bez obzira na različite poglede na trenutnu situaciju, da sučavamo Srbac i Republiku Srpsku”, rekao je Milinčić.

Nakon toga organizovano je polaganje cvijeća i paljenje svijeća kod Spomen-kosturnice na gradskom groblju i u Spomen-sobi u Srpcu.

Centralni događaj je organizovan na zajedničkom Spomen-obilježju poginulim boracima Odbrambeno-otadžbinskog rata i Narodnooslobodilačkog rata, gdje je parastos služio protonamjesnik Aleksandar Kusturić.

Prisutnima se obratio nekadašnji potpukovnik Vojske Republike Srpske i načelnik Štaba srbačke brigade Vićo Kovačević, koji je podsjetio da se u redovima ove brigade borilo 3.338 boraca, od čega je svoje živote položilo njih 66, a desetorica boraca se vode kao nestali.

On je opisao ratni put koji je trajao od postrojavanja na igralištu u Malim Sitnešima 7. juna 1992. godine, pa sve do proljeća 1996. godine. Članovi brigade prvo su bili angažovani na obezbjeđenju granice sa Hrvatskom u dužini od 42.5 kilometra, a zatim su se hrabro borili na mnogim ratištima – derventskom, oraškom, trebavskom, srbobranskom, ozrensko-vozućkom i gradačačkom ratištu. Danas se posebno prisjetio komandanta srbačke brigade pukovnika Miodraga Suvajca.

,,Pukovnik Suvajac je zaslužio da ga se sjetimo prije svega kao čovjeka koji je tada, prije 32 godine, stao prvi u stroj. Još pamtimo rečenicu koju je rekao pred prvi put postrojenom brigadom “Svako od vas koji me bude vidio da napuštam borbu, uzmičem ili se povlačim, slobodno može da mi puca u leđa”. On je ostao dosljedan ove izjave do kraja rata, ali i nakon toga do kraja svog života”, rekao je Vićo Kovačević.

Tokom ceremonije organizovano je polaganje cvijeća i paljenje svijeća od strane delegacija Opštine Srbac, Prve srbačke lake pješadijske brigade, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka OS BiH, Boračke organizacije Srbac, Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Policijske stanice Srbac, Udruženja SUBNOR i Ujedinjenog ravnogorskog pokreta. Cvijeće su položile i porodice poginulih boraca, general Milan Torbica i ratni predsjenik opštine Srbac Miloš Milinčić.

Odlomak iz romana ,,Ratne priče “ pročitao je autor i načelnik ratnog saniteta srbačke brigade dr Milan Pavlović.

U ime lokalne uprave prisutnima se obratio načelnik opštine Mlađan Dragosavljević koji je u izjavi za Radio Srbac rekao da je ponosan na činjenicu da Srbac spada u red lokalnih zajednica koja obilježava sve značajne datume iz Odbrambeno – otadžbinskog rata.

,,Na dostojanstven način smo danas obilježili ovaj datum. Imamo puno razloga da budemo ponosni na slavni i časni put srbačke brigade. Prilika je da se danas prisjetimo i svih žrtava koji su dali svoje živote u odbrani Republike Srpske. Drago mi je da je bilo dosta mladih ljudi i učenika iz škole i sasvim sam siguran da ćemo kulturu sjećanja prenijeti na generacije koje dolaze”, rekao je načelnik Dragosavljević.

Danas su nagrađani i najbolji literarni radovi na temu ,,Prva srbačka laka pješadijska brigade”.

Na kraju se čula poruka da se ovaj istorijski datum mora obilježavatii i narednih godina i prenositi na mlađe generacije koje dolaze.