Obilježena 31.godišnjica od mobilizacije ratnih jedinica Teritorijalne odbrane opštine Srbac
Povodom obilježavanja 31 godine od mobilizacije ratnih jedinica Teritorijalne odbrane opštine Srbac, u organizaciji Odbora z anjegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, juče je u Spomen-sobi u Srpcu položeno cvijeće poginulim, zarobljenim i nestalim borcima Vojske RS sa područja opštine Srbac.
Cvijeće je ispred spomen-ploče na kojoj su uklesana imena 147 poginulihi nestalih boraca opštine Srbac, položila delegacija Odbora za njegovaje tradicija oslobodilačkih ratova Srbac u sastavu Duško Mitrić, Sveto Stojaković i Stole Tomić.
Pozdravljajući prisutne pripadnike ratnih jedinica Teritorijalne odbrane, ratni načelnik štaba Srbačke lake brigade Sveto Stojaković zahvalio i se na dolasku I rekao da je ovo prilika da se prisjete svih onih boraca koji su izvršavali svoju obavezu da brane bivšu Jugoslaviju.
Iz te teritorijalne odbrane otišao je odred u zapadnu Slavoniju sa jedinicama kao što je Šesnaesta, Druga brigade itd.
Svečanost obilčježavanja 31 godine od mobilizacije ratnih jedinica Teritorijalne odbrane opštine Srbac nastavljena je sinoć u novoj skupštinskoj sali. Nakon intoniranja himni Republika Srpska i Bože pravde i munute ćutanja za sve stradale borce sa područja naše opštine, prisutnima se obratio načelnik štaba Srbačke lake brigade Sveto Stojaković.
,,Sve se više govorilo o raspadu bivše Jugoslavije, događaji u Hrvatskoj I Sloveniji su jasno definisali stanje neodrživosti bivše države I njenih institucija, a posebno oružanih snaga, koje su polako pucale po nacionalnoj pripadnosti njenih pripadnika. Za našu opštinu poseban značaj je imao početak ratnih sukoba u Hrvatskoj iz prostog razloga što sa njima graničimo rijekom Savom dužinom 42,5 kilometra, kao I sama nastojanaj da se ratna dejstva prebace na teritoriju BiH, što nije trebalo dugo ni čekati.Rukovostvo opštine se nije uljuljkalo u iluziji trajnog mira, već je preduzimalo niz mjera na pripremi svih resursa i već tada se vidjelo da je nemoguće izbjeći ratne sukobe”, rekao je Stojaković i dodao da kada su u pitanju ratni potencijali na podtučju naše opštine da treba istaći da na području naše opštine nije locirana ni jedna ratna jedinica JNA, a jedine organizovane oružane komponente na koje je rukovodstvo opštine moglo računati su Teritorijalna odbrana opštine Srbac i pripadnici Stanice javne bezbijednosti, a broj vojnih obveznika na koje se u tom momentu moglo računati je 364.
,,Dana 18.septembra 1991.godine u kasnim popodnevnim časovima naređena je opšta mobilizaija jedinica Teritorijalne odbrane oopštine Srbac I bilo je jasno da je to mobilizacija pod ratnom zastavom.I ova mobilizacija protiče bez problema kao I prethodna. Prišlo se planskom i organizovanom uređenju teritorije za vođenje evenualnog odbrambenog rata. U maju 1992.godine Teritorijalna odbrana je brojala 1.305 pripadnika što je, s po brojnosti I opremi bila respektabilna vojna sila. Veoma važan moment bio je formiranje ratnog saniteta,zahvaljujući doktoru Milanu Pavloviću”, rekao je Stojaković i dodao da je krajem maja formirana brigada.
Skupu je prisustvovao I načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, koji je istakao
,,Kada je u pitanju naša loklana zajednica. Veoma jevažno da istaknemo da smo jedna od opština koja na najpredaniji način obilježava sve značajne događaje i datume iz naše istorije I mksimalno smo posvećeni tome. Velliku zahvalnost dugujemo Odboru za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, tako da je formiranje Odbora bio jedan pravi potez. Mislim da je sa ovim dešavanjem na neki način ispravljena jedna vrste nepravde i da bi ovo trebalo dauđe u calendar značajnih datuma I postane tradicija”, rekao je načelnik.