Obilježen Dan sjećanja na nestale i poginule u Odbrambeno-otadžbinskom ratu Republike Srpske

U spomen sobi u Srpcu danas je obilježen Dan sjećanja na nestale i poginule borce i civile RS.

Nakon odavanja pošte minutom ćutanja, paljenja svijeća i polaganja cvijeća od strane članova porodica nestalih i poginulih boraca Vojeke Republike Srpske , delegacije Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Opštine Srbac na čelu sa načelnikom  Mlađanom Dragosavljevićem, Boračke organizacije opštine Srbac i Policijske stanice Srbac ,  parastos je služio sveštenik Aleksandar Kusturić.

O  značaju Dana sjećanja na stradale boračke kategorije i civile u našoj opštini, govorio predsjednik  Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Dragutin Stanojević.

,, Tokom četiri godine Odbrambeno otadžbinskog rata u temelje Republike Srpske svoje živote ugradilo je 23.752 borca Vosjke Republike Srpske. Iz Srpca je 147 boraca dalo živote za temelje Republike Srpske od kojih se još uvijek 10 vodi kao nestalo.

Pored poginulih i ubijenih boraca ubijeno je ili nestalo preko 10.000 civila. Posmrtni ostaci neidentifikovanih civila i vojnika pohranjeni su u Spomen kosturnice u Banja Luci, Nevesinju i Istočnom Sarajevu, Treba naglasiti da se i jedan dio tijela nalazi i u Spomen Kosturnici  u Srpcu za koje se pretpostavlja da su posmrtni ostaci boraca Srbačke brigade.  15 Septembar se uzima kao Dan nestalih i poginulih u Odbrambeno otadžbinskom ratu Republike Srpske, s obzirom na to da simbolizuje masovno stradanje  i nestanak velikog broja civila i boraca u septembru 1995. godine.

 Kada su u pitanju nestali  moramo reći da smo ogorčeni jer je ovaj proces u totalnom  zastoju. Republička organizacija  je od osnivanja Instituta za nestale BIH bila nezadovoljna brojem pronađenih posmrtnih ostataka srpske nacionalnosti jer je za 15 godina rada to bio jako mali broj i kad god smo tražili da dostave podatke nikadto nisu učinili tako da tačan broj identifikovanih i novopronađenih zvanično nikad nismo dobili ono što saznajemo iz vlastitih izvora je poražavajuće. Nezadovoljni radom na Skupštini RO donijet je  zajključak da se Institut ukine i da se traženje vrati na entitetske komisije ili totalno reformiše i počne da radi na bržem pronalasku tijela, međutim do današnjeg dana se to još uvijek nije desilo

Septembar 1995 godine mi srpčani te crne dane osjetili smo  i lično kroz stradanje ili nestanak 24 boraca Srbačke brigade na ozrensko vozućkom ratištu 10. septembra 1995. godine od kojih se još uvjek 10 vodi kao nestalo. Nažalost jedan dio od ovih 10 trebao bi da se nalazi i u spomen kosturnici na Groblju u Srpcu. Moramo istaći da je nad tim kostima izvršen višestruki zločin jer su prvo ubijeni da bi nakon gotovo godinu dana prilikom skupljanja ovih posmrtnih ostataka tijela u nemogućnosti transporta sa Paljenika bila ostavljena u jednu zemunicu da bi nakon ponovnog dolaska ljudi iz komisije za nestale Republike Srpske ta tijela bila  spaljena.

Takođe napominjemo da do ove godine niko nije odgovarao za ove stravične zločine. U ovoj kvazi državi nema pravde za Srpski narod. A evo već četvrtu godinu za redom 15 septembra obilježava se kao dan Srpskog jednistva, slobode i nacionalne zastave. Zato Vas sa ovog svetog mjesta pozivam srpski narod na jedinstvo jer samo tako ćemo ostati i opstati na ovim prostorima”, rekao je Dragutin Stanojević.

Prisutnima se obratio i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević koji je istakao  da smo svjesni činjenice kolika je žrtva svih boraca koji su svoje živote dali za slobodu Republike Srpske i dodao

,,Poruka sa ovog mjesta je da samo jedinstveni možemo da odolimo svim izazovima kojima je izložena RS.  Naš vječni zadatak je očuvanje slobodne RS . Trebamo ga prenijeti na mlađe generacije kako bi njegovali kulturu sjećanja da se nikada ne zaborave svi oni koji su dali svoje živote da bi mi danas živjeli u miru”, rekao je Mlađan Dragosavljević.