Novi Cjenovnik zbrinjavanja otpada u Komunalnom preduzeću”Komunalac”
Većinom glasova odbornici Skupštine opštine Srbac na 18. redovnoj sjednici dali su saglasnost Komunalnom preduzeću “Komunalac“ Srbac za izmjenu cijena zbrinjavanja otpada iz stambenih i poslovnih prostora.
Prema novom cjenovniku, vlasnici stanova i kuća plaćaće 20 odsto a poslovni prostori 25 odsto veću cijenu odvoza otpada, odnosno od 12 do 16,80 KM koliki će biti iznos računa, u zavisnosti od gradske i ruralne zone, a uvedena je i nova stavka, socijalne kategorije, koje će plaćati najnižu cijenu u iznosu od 10 KM i primjenjivaće se na fizička lica koja su socijalno ugrožena, prema spisku Centra za socijalni rad.
Vršilac dužnosti direktora Komunalca, Boško Đakić, rekao je na sjednici skupštine da prihod ostvaren naplatom, po postojećem cjenovniku, ne može pokriti troškove poslovanja jer je u posljednje dvije godine došlo do enormnog povećanja cijena energenata i repromaterijala, a takođe i ličnih primanja zaposlenih.
„Imamo 1900 korisnika, fizičkih i pravnih lica, i naš cjenovnik datira iz 2012. godine. Od tada nije dolazilo do poskupljenja naših usluga jer je Komunalac crpio rezerve raznim uštedama. Samo u posljednje dvije godine došlo je do poskupljenja goriva za oko 95 odsto i maziva 100 odsto. Isto tako, ove godine sav prikupljen otpad se deponovao u Ramiće, umjesto na lokalnu deponiju, što je izazvalo dodatne troškove transporta, a koji na mjesečnom nivou, samo u gorivu i mazivu, iznose oko dvije hiljade KM“, rekao je Đakić.
On dodaje da je došlo i do povećanja ličnih primanja zaposlenih, budući da je zagarantovana plata, odnosno najniža cijena rada, samo u 2021. godini iznosila 520 KM a danas je 650 KM, što je povećanje od 25 odsto.
„Od 2012. godine do danas, bruto plate zaposlenih su povećane za 43 odsto. Napominjem da troškovi ličnih primanja zaposlenih, u ukupnim troškovima, učestvuju sa 60 odsto i sa ovom cijenom rada smo ispod republičkog prosjeka“. istakao je Đakić.
Prema njegovim riječima, dosadašnji troškovi prikupljanja i deponovanja otpada su veći od ostvarenih prihoda, a lokalna zajednica nije u mogućnosti da subvencioniše troškove prikupljanja komunalnog otpada. Istovremeno su iscrpljene sve mogućnosti naplate zaostalih starih potraživanja, tako da u Komunalcu ne postoje finansijske rezerve.
„I lokalne zajednice u okruženju, poput Laktaša, Gradiške i Prnjavora su izvršile povećanje cijene svojih usluga od 20 do 30 odsto iako su u povoljnijem položaju od nas jer su daleko urbanije sredine i imaju manje troškove prevoza prilikom prikupljanja otpada. Naš problem u Srpcu je što imamo vrlo mali broj korisnika a domaćinstva su razuđena“, rekao je Đakić.
On dodaje da se cijena odvoza smeća razlikuje jer je u ruralnoj sredini jeftinija a otpad se iz sela odvozi po zahtjevu, odnosno po prijavi, i kako kaže, do sada nije bilo pritužbi građana.
„Trenutno ne postoji mogućnost da se jednom sedmično odvozi otpad iz ruralnih sredina jer imamo samo dva kamiona i jednog kvalifikovanog od ukupno tri šofera, koji može voziti otpad na regionalnu deponiju, dok ostali šoferi mogu uglavnom voziti po Srpcu. Takođe imamo problem odvoza kabastog otpada iz ruralnih sredina a ima dosta takvih zahtjeva građana“, rekao je Đakić.
Kako kaže, zahtjevi Komunalca za dizanjem cijena su bili još veći, ali je postignut dogovor sa Opštinskom upravom da vlasnicima stanova i kuća ne bude povećan iznos za više od 20 odsto.
“Ovim povećanjem, uz dodatne uštede i povećanje efikasnosti rada, poboljšali bismo prihodovnu stranu koja bi bila dovoljna da pokrije realne troškove poslovanja i pokušali povećati lične dohotke radnicima koji rade na prikupljanju i odvozu otpada jer u ovakvom trenutku teško dolazimo do radne snage koja je spremna da radi za minimalnu platu, a potrebno je grad i ruralne sredine održavati čistim”, istakao je Đakić.
Odbornicu Danijelu Božić Novković zanimalo je postoji li mogućnost da se racionalizuje broj od ukupno 26 zaposlenih, koji bi se usmjerili na rad u realni sektor, kako bi se ostvarile dodatne uštede.
Odbornik Želimir Urić je rekao da je cijena odvoza smeća trenutno prevelika za one krajeve u kojima se smeće vozi dva puta mjesečno, dok je odbornik Jordan Kuvalja rekao da je cijena povećanja opravdana jer će se time stabilizovati rad preduzeća, omogućiti bolja primanja zaposlenih i povećati efikasnost rada.
U diskusiji je učestvovao i odbornik Branko Grahovac koji je rekao da će povećanje cijene odvoza otpada za vlasnike kuća i stanova iznositi u prosjeku maksimalno od 2 do 2,80 KM.
“Ovim minimalnim povećanjem imaćemo čist grad i što je najvažnije, rasteretićemo socijalne kategorije koje su do sada plaćale punu cijenu odvoza otpada a sada će im biti smanjena. Treba snažnije podržati rad Komunalca u narednom periodu i omogućiti im da se mogu kreditno zadužiti i obezbijediti sredstva za nabavku još jednog kamiona i zapošljavanja novih radnika”, rekao je Grahovac.
Zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić rekao je da su rashodi odvoza smeća koje se deponuje u Ramiće porasli i da je Skupština opštine dala saglasnost za izgradnju i rad pretovarne stanice u Poveliču pod uslovom da se kompletno smeće odvozi na regionalnu deponiju.
“Povećana količina smeća iziskuje povećane troškove radne snage i uz isti broj onih koji trenutno rade dolazimo u disbalans i problem funkcionisanja preduzeća. Ovo minimalno povećanje cijene odvoza je potrebno da se održi tekuća likvidnost i preduzeću obezbijedi gorivo za kamione, jer ćemo u suprotnom imati više divljih deponija, nečistoće i zarazu”, rekao je Gužvić.
On je izrazio uvjerenje da se može povećati broj korisnika koji trebaju plaćati odvoz smeća.
“Smatram da je mali broj ljudi koji plaćaju ovu obavezu, naročito u selima i udaljenim mjestima kojima se sigurno odveze više smeća nego što im se to naplati jer smo svjedoci da pojedinci dovoze otpad u kontejnere u gradu a Komunalac za to treba platiti obaveze odvoza na deponiju”, rekao je Gužvić.
Dodaje da je urađena strategija upravljanja komunalnim otpadom i da rad Komunalca u narednom periodu treba usmjeriti na odredbe koje su donesene u ovom dokumentu, a koje definišu koje su to investicije koje će dovesti do veće produktivnosti i razvoja preduzeća.
Odbornici su tokom sjednice usvojili Lokalni plan upravljanja otpadom za opštinu Srbac za period od 2022. do 2027. godine o čemu je govorila odbornica Danijela Božić Novković koja je rekla da se radi o kvalitetnom dokumentu koji je odrađen na stručan i profesionalan način, te izrazila želju da će većina stvari biti realizovana u narednom petogodišnjem periodu.
Ovim dokumentom, između ostalog, predviđa se nabavka nove opreme i vozila za potrebe Komunalca, izgradnja reciklažnog centra, sanacija divlje deponije i slično, uz stalnu edukaciju građana o potrebi povećanja ekološke svijesti.
Na sjednici je jednoglasno usvojen i program komunalnog uređenja mjesta Srpca za 2023. godinu.