Narodna biblioteka Srbac digitalizacijom poboljšala pružanje usluga čitaocima

Narodna biblioteka Srbac poboljšala je kvalitet usluga koje pruža svojim čitaocima jer će od sada u svakom trenutku moći digitalnim putem provjeriti stanje svog knjižnog fonda i na sličan način se uvezati sa bibliotekama u okruženju, a sve u cilju da čitaoci brže i lakše dođu do željenog naslova.

To je omogućeno uvezivanjem u međunarodni sistem obrade knjiga čime je srbačka biblioteka nagrađena od strane Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske za dobar rad u proteklom periodu.

Srbačka biblioteka je tako postala punopravni član bibliotečko-informacionog sistema COBISS.RS a ugovor u ime kulturne ustanove iz Srpca sa Narodnom i univerzitetskom bibliotekom potpisao je direktor Branko Savanović. Ugovor su potpisale i Narodne biblioteke iz Gradiške, Kostajnice i Kotor Varoša.

Direktor Narodne biblioteke Srbac  Branko Savanović, rekao je da je ulaskom u ovaj sistem omogućeno da čitalac dođe do knjige koja mu je potrebna, bez obzira na to da li se u tom trenutku nalazi na stanju u srbačkoj biblioteci.

“Kada naš član dođe i zatraži određenu knjigu, brzom provjerom u bazi podataka ćemo vidjeti da li je imamo na stanju. Ako je izdata, sistem će nam pokazati koja je najbliža biblioteka u blizini Srpca koja ima navedenu knjigu i mi ćemo je obezbijediti međubibliotečkom pozajmicom i dostaviti čitaocu”, istakao je Savanović.

On je pohvalio ovakav način elektronske obrade knjižnog fonda, istakavši da će se u svakom trenutku brzom provjerom u bazi podataka znati ko je podigao knjigu, u koje je vrijeme izdata i gdje se trenutno nalazi.

“Trenutno su ovim sistemom obuhvaćene balkanske zemlje, ali bi trebalo doći do ujedinjavanja pa ćemo dobiti mogućnost saradnje i sa bibliotekama širom svijeta. Tako ćemo moći odgovoriti i na razne upite nekih biblioteka sa drugih kontinenata”, dodao je Savanović.

Prema njegovim riječima, srbačka biblioteka nije imala finansijsku mogućnost da uđe u ovaj sistem jer se pristup plaća hiljadu evra a mjesečna pretplata iznosi oko 50 evra, ali je uz pomoć Narodne i univerzitetske biblioteke RS riješen taj problem.

“Naša matična biblioteka nas je time nagradila za dobre rezultate u zadnje vrijeme i platila pristup ovom sistemu u narednih pet godina, što će biti ušteda od oko četiri hiljade evra za našu ustanovu”, istakao je Savanović.

Zajednica jugoslovenskih nacionalnih biblioteka prihvatila je 1987. godine sistem uzajamne katalogizacije kao zajedničku osnovu bibliotečko-informacionog sistema i sistema naučnih i tehnoloških informacija Jugoslavije, a ulogu nosioca razvoja organizacionih rešenja i programske opreme preuzeo je Institut informacijskih znanosti (IZUM) iz Maribora.

IZUM je 1991. godine promovisao sistem COBISS (Kooperativni online bibliografski sistem i servisi) kao nadgradnju sistema uzajamne katalogizacije. Zbog raspada Jugoslavije, biblioteke van Slovenije su potom istupile iz zajedničkog sistema uzajamne katalogizacije, ali postepeno su skoro sve obnovile saradnju sa IZUM-om i danas u svojim državama izgrađuju autonomne bibliotečko-informacione sisteme na platformi COBISS-a sa uzajamnom katalogizacijom u mreži COBISS.Net.

U Bosni i Hercegovini postoje dva sistema, jer se Republika Srpska 2013. godine odlučila za uspostavljanje autonomnog sistema COBISS.RS.