Najnoviji roman Žarka Šarića ugledao svjetlost dana
U čitaonici Narodne biblioteke Srbac, danas je za medije održana promocija knjige srbačkog književnika Žarka Šarića. U pitanju je roman ,,Baš se lijepo ratovalo”, koji je Žarkovo 13.objavljeno književno djelo. O knjizi su govorili predsjednica Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva ,,Prosvjeta” Srbac Gordana Đukić, književnik Miloš Milinčić i autor knjige.
Šarićev novi roman govori o periodu posljednjeg rata na našim prostorima, na području naše opštine, ali na jedan drugačiji, sasvim novi način. Kroz 19 pripovjedaka ispisanih na 180 stranica, Šarić čitaocima donosi antiratni roman koji oslikava rat kroz jednu drugu dimenziju, tražeći u ljudima nešto zajedničko, ljudsko, bez obzira na konfesiju i naciju, bilježeći razne anegdote i paralelno prateći živote ljudi zaraćenih strana. U ovom ostvarenju su prikazani svi apsurdi rata, pogotovo zato što se radi o ratu koji vode dojučerašnje komšije.
,, Danas imamo veliku čast da predstavimo roman našeg najvećeg i najplodonosnijeg pisca, čije je ime dobro poznato ne samo u Srpcu i Republici Srpskoj, nego i u Srbiji. U pitanju je roman čija je osnovna tema rat, koja je povezala svih 19 pripovjedaka u jednu cjelinu i dalo joj atribut romana, a nećemo pogriješiti ni ako kažemo da je u pitanju zbirka pripovjedaka, koje se mogu čitati bilo kojim redoslijedom, a da knjiga i osnovna misao ne gube na značaju”, rekla je Gordana Đukić, penzionisana profesorica srpskog jezika i književnosti, koja je i lektor knjige.
,,Na osnovu onog kako sam je doživjela knjigu, mogu reći da je čovjek u ratu ono na čemu je Žarko insistirao i na šta se najviše bazirao u ovoj svojoj knjizi. Ovdje nije bitno kom narodu pripada, već je bitno da je u pitanju čovjek sa velikim ,,Č”, to jeste sa poztivnim ljudskim osobinama. U nazivu je napravio spoj nespojivog, koji u stvari označava apsurd rata”, dodala je Đukić.
Književnik i profesor srpskog jezika u penziji Miloš Milinčić kaže da otkad postoji pismenost, a to je oko 5.000 godina otkad je čovjek počeo zapisivati na razne načine, samo oko 250 godina je bilo mira i dodaje da je sasvim razumljivo što su zlo i rat prisutni u svim literaturama, što je slučaj i kada je u pitanju naš Srbac.
Ono zbog čega će se knjiga podjenako dobro prodavati u Zagrebu, Sarajevu i Banja Luci, je to što je u njoj izbjegnuto pisanje o ratnom haosu, rekao je Milinčić.
,,Šarić je u svom romanu izbjegao tamnu stranu ratu i u tom velikom zlu koje je snašalo narod, tražio je i našao nešto lijepo i na poseban jezički, artistički način prikazao to i učinio pitkim za čitanjem. Ovo je njegova druga knjiga na temu rata u kojoj traga za običnim, malim ljudima sa jakim karakterima u nekim krupnim događajima”, rekao je Milinčić i dodao da u Žarkovim djelima preovladava potreba da se u svemu nađe nešto lijepo i od svakog zla izvuče neko dobro.
Autor romana Žarko Šarić kaže da je nezahvalno da autor govori o svom djelu, jer ono što je htio reći, trebalo bi da je rekao u objevljenoj knjizi, a posao čitalačke publike je da više o tome govori.
,,Ono što bih želio reći je to da sam imao potrebu da pišem o ratu na svoj način. To sam već jednom učinio u svojoj knjizi Rat u Lioporašću koja je nastala nekoliko godina po završetku rata, to jeste 1998.godine. Jednostavno, mi koji smo bili dio tih dešavanja, ne možemo to da izuzememo iz svog stvaralaštva, jer je to dio nas, to su dešavanja koja su dobrim dijelom uticala na dalji tok naših života”, rekao je Šarić.
Žarko Šarić u književnosti se pojavio 1996.godine romanom ,,Pretežno dobri ljudi”, nakon čega je uslijedilo još 12 knjiga romana, pripovjedaka i eseja za odrasle i djecu koje su dobro prihvaćene kod čitalaca i povoljno ocjenjivane od stručne književne kritike.
Za svoj književni rad nagrađivan je u Srbiji i BiH.
Promocija romana ,,Baš se lijepo ratovalo” za širu javnost je trenutno prolongirana zbog trenutne epidemiološke situacije.