Među prvim međunarodno licenciranim psima u BiH biće i malinoa Aron iz Srpca

Nakon katastrofalnih poplava koje su pogodile Jablanicu, još jednom se pokazala neprocjenjiva važnost potražnih pasa u akcijama spašavanja. Kao odgovor na nedostatak adekvatne obuke i međunarodnih licenci u Bosni i Hercegovini, Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je projekat izgradnje prvog modernog centra za obuku potražnih pasa, koji će biti smješten u Ilijašu.

Među šest odabranih pasa koji će steći međunarodnu licencu nalazi se i belgijski ovčar malinoa po imenu Aron, čiji je vodič Ljubo Šuščević, načelnik Gorske službe spašavanja Srbac. Ljubo i Aron već imaju značajno iskustvo – prošle godine su proveli osam dana u Turskoj, gdje su učestvovali u potragama i usavršavali tehnike spašavanja u ruševinama.

Projekat, koji finansira Udruženje Pomozi.ba uz podršku Vatrogasnog društva Vogošća, obuhvata izgradnju specijalizovanog poligona za obuku pasa u ruševinama – prvog takve vrste u BiH, a prema riječima koordinatora projekta Davorina Sekulića, riječ je o najsavremenijem centru u Evropi.

“Udruženje je pokrenulo projekat nakon problema s nedostatkom licenciranih spasilačkih pasa u BiH. Odabrano je šest timova iz cijele zemlje koji će steći međunarodne licence koje trenutno ne posjeduje nijedan tim u BiH”, rekao je Sekulić.

U ovih šest timova biće dva spasilačka psa i njihova vodiča iz Republike Srpske i to iz Srpca i Bijeljine.

Obuka vodiča i pasa se ne odvija samo u Ilijašu – dio procesa odvija se i u Srbiji, pod vođstvom iskusnog instruktora spasilačkih pasa Dejana Šekovića. Cilj je da svi timovi do oktobra ove godine polože prvi nivo licenciranja prema međunarodnim IRO standardima i postanu spremni za realne situacije.

Predsjednik Vatrogasnog društva Vogošća Jasmin Žigić je takođe istakao da psi tragači koji učestvuju u ovom projektu nisu početnici.

“Naprotiv, već su prošli obuke, duboko zagazili u potražne vode, a s obzirom na to da je ova započela u februaru, čitav proces odvija se mnogo brže. Na prve ispite mogli bi da izađu već u oktobru, kada bismo i zvanično imali prve potražne pse licencirane po međunarodnom IRO standardu”, naglasio je Žigić.

Ovaj projekat predstavlja ključni korak u unapređenju sistema spašavanja u BiH i pruža nadu da će u budućnosti brže i efikasnije reagovati u kriznim situacijama.

Izvori: Klix.ba i Ljubo Šuščević (Srbac)