Jerej Nenad Đurić: Neka blagoslov i radost Vaskrsa ispune sve ljude dobrom voljom

Vaskrs je najveći hrišćanski praznik kojem je suština oprost, vjera u spasenje i novi život. Ovaj praznik vjernici širom svijeta obilježavaju u krugu svojih porodica. O samom Vaskrsu, ali i danima koji su mu prethodili, razgovarali smo sa sveštenikom lepeničke parohije jerejem Nenadom Đurićem.
“Kada govorimo o Vaskrsu i o njegovoj simbolici, Vaskrs je najvažniji i najstariji hrišćanski praznik, praznik nad praznicima, praznik pobjede života nad smrću. Naša crkva se velikim ili časnim postom priprema, za praznik vaskrsenja Hristovog. Taj post traje četrdeset dana pred samo Vaskrsenje i kruna samog posta je praznik Vaskrsenja Hristovog”, kaže Đurić.
“To nije samo uzdržavanje od određene hrane, već i vrijeme duhovnog pročišćenja, pokajanja, molitve i činjenja dobrih dela. Cilj posta je da se čovek približi Bogu, da pročisti svoje srce i da Vaskrs dočeka kao istinsko duhovno vaskrsenje”, rekao je jerej Đurić.
“Veliki petak je najžalosniji dan za nas hrišćane, dan kada Hristos strada, ali opet po promislu Božjem, jer Hristos je upravo zbog tog razloga i došao, pokazujući da put spasenja nije jednostavan, nije lak, nego ono čega ćemo se mi sutra sjećati Hristove krsne žrtve, ali i njegovog puta do Golgote, do mjesta gdje će biti raspet. Na tom putu Hristos je nosio svoj krst, mi to upoređujemo sa našim krstom, sa svakodnevnim brigama, sa našim teretom ajde da kažemo koji često ko ljudi nosimo. Naravno, uvijek imajući na umu one riječi Gospodnje molitve i kažemo: ‘I da bude volja tvoja i na zemlji, kao i što je na nebu’. Dakle, Hristos je na tom putu pretrpio i šibanje i poruge i ismijavanje i svašta nešto, ali je taj krst iznio na Golgotu. Tako i mi kroz život nosimo sve to sa teškoćom do naše Golgote, do našeg gubilišta, do trenutka naše smrti, kada mi treba da se predamo Gospodu. Hristos treba da nam bude primjer u svemu tome, jer on nikoga ne osudi tokom svoga puta, nikome nije uzvratio na način kako je on primio nego naravno sa ljubavlju i trpljenjem, je nosio svoj krst do kraja”, kazao je Đurić.

Svakako da nema porodice koja obilježava Vaskrs, a da u svojoj kući ne priprema i šarena jaja. Sama simbolika šaranja jaja se često zaboravlj, pa smo zamolili jereja Đurića da nam je ispriča:
”Kada je Marija Magdalina, jedna od očevidaca da je u Hristovom grobu Hristos vaskrsao i ona koja je vidjela vaskrslog Hrista, došla kod cara Tiberija da mu ispriča da je Hristos vaskrsao, on nije mogao u to da povjeruje. Ona ne znajući kako da mu dokaže, a pošto se na njegom stolu-trpezi nalazilila korpa jaja koje je on vjerovatno koristio za obrok, ona je uzela jaje i rekla:’Kao znak da je Hristos vaskrsao, neka ovo jaje postane crveno’ i ono je postalo crveno. Mi danas u različite boje farbamo jaja, ali to crveno jaje ostavljamo kao tkz. čuvarkuću koja tokom cijele godine ostaje, u našem domu, u našoj kući, uvijek nas sjećajući na vaskrsenje Hristovo. Svaka nedjelja predstavlja Vaskrsenje Hristovo, jer Hristos je vaskrsao u nedjelju”, rekao je svrštenik Đurić.
Đurić je uputio hrišćansku poruku ljubavi i Vaskršnju čestitku:
“Svim parohijanima, ali i svim hrišćanima, želim čestitati Vaskrs, želim poručiti da svakog dana, mi trebamo da vaskrsavamo, to jest da preobražavamo kako svoju duhovnost tako i fizičku stranu našeg bića, jer na to smo upravo pozvani, da kada dođe kraj našem ovozemaljskom putu da ustvari budemo dostojni da uđemo u carstvo nebesko zajedno sa Gospodom. Molite se jedni za druge, za mir, za ozdravljenje, sjetite se nemoćnih, onih koji boluju, pate i stradaju. Budite podrška, budimo graditelji, a ne rušitelji. Srećan vam i Bogom blagosloven ovaj dan u koji smo se rodili za život vječni. Sa ovim željama i molitvama Vaskrslome Gospodu Hristu želim vam svako istinsko dobro i pozdravljam vas najradosnijim pozdravom: Hristos vaskrse – vaistinu vaskrse!”, poručio je Đurić.

Emisiju možete poslušati u programu našeg radija u subotu, 19. aprila, od 10 časova na frekvenciji 93,2 MHz i putem interneta radiosrbac.com