Doktor pravnih nauka Milan Blagojević u Srpcu održao predavanje na temu ,,Ustavna odbrana Republike Srpske“
Milan Blagojević, doktor pravnih nauka i profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Banja Luci, sinoć je u Srpcu održao predavanje na temu ,Ustavna odbrana Republike Srpske”, a organizator predavanja je bila Narodne biblioteka.
Blagojević, koji je u znak protesta protiv nametnutog zakona Valentina Incka podnio ostavku na funkciju sudije Okružnog suda u Banja Luci, sinoć je Srpčane upoznao o protivpravnoj odluci visokog predstavnika, a prije toga je pojasnio razlog svoje ostavke.
,,Nisam htio da budem sudija u pravosuđu u kojem se od sudija na protivpravan način zahtijeva da štite nasilje OHR-a. Siguran sam da sam da sam ispravno postupio, jer sam interes naroda postavio kao prioritet, a ne lični interes,to jeste svoju platu, kao što su to mnogi učinili”, rekao je Blagojević.
Nakon toga, Blagojević je pojasnio da odluka Valentina Incka od 23. jula 2021. godine o zabrani negiranja genocida nema pravnu osnovu da bude usvojena i tretirana kao zakon.
,, Valentin Incko se pri kriminalnoj odluci kojom je tiranski želio nametnuti da njegova samovolja postane zakon kojim zabranjuje negiranje genocida poziva na tačku XI 2 zaključka fantomskog savjeta za primjenu mira u BiH, usvojenih u Bonu, u decembru 1997.godine. Međutim, kada se pažljivo čita navedena tačka, jasno se vidi da se nigdje ne pominje riječ “zakon”, već ,,obavezujuće odluke i druge mjere” što se nikako ne može izjednačiti sa zakonom”, pojasnio je Blagojević i dodao da ni u jednom od aneksa tog sporazuma nijednom riječju nije propisano da visoki predstavnik može nametati zakone u BiH.
Prema njegovim riječima, takvo pravo visokom predstavniku nije dao ni Savjet bezbjednosti UN, jer niti jednom od 40 rezolucija koliko ih je ta institucija UN donijela od decembra 1995. godine do danas, nikada nije rečeno da visoki predstavnik može nametati zakone u BiH.
,,Zakon može biti samo akt koji donose paralament u državi i niko drugi. U ustavu ni jedne države ne piše da tamošnji parlament donosi odluke koje se tumače kao zakon, već je precizno i jasno navedeno da se radi o zakonu. To je princip pravne sigurnosti koji mora da postoji, preciznost u izražavanju koja mora da postoji kod tih krucijalnih pojmova koji se odnose na vladanje državnih institucija nad određenom teritorijom i narodom koji tu živi”, pojašnjava Blagojević.
Blagojević je naglasio da je jasno da OHR ni prema jednom izvoru prava, kako međunarodnom, tako i unutrašnjem, nema niti može imati pravo da nameće zakone u BiH.
Direktor Narodne bibliotke Branko Savanović kaže da je profesor Blagojević rado viđen gost u biblioteci, koji je darovanjem svojih knjiga obogatio knjižni fond biblioteke.
,,Ova aktuelna situacija je bila povod da pozovemo profesora kao jednog od rijetkih koji se oglašava u javnosti i u medijima i koji brani Republiku Srpsku kao rijetko ko. Zadovoljstvo nam je što imali priliku da ovako korisne informacije podijelimo sa našim Srpčanima”, reka je Savanović.