Danas održana sjednica Štaba za vanredne situacije opštine Srbac

DCIM\100MEDIA\DJI_0165.JPG

Prvomajski praznici u Srpcu protekli su u znaku policijskog časa koga je poštovao najveći broj građana naše opštine a jedan broj lica koji se nije pridržavao izrečenih mjera sankcionisan je od strane policijskih službenika, zaključak je sa današnje sjednice Štaba za vanredne situacije opštine Srbac.

Komandir Policijske stanice, Nebojša Novaković, pohvalio je građane koji su bili savjesni i poštovali zabranu kretanja, dok je s druge strane evidentirano 16 lica kojima su uručeni prekršajni nalozi zbog nedozvoljenog kretanja ili nenošenja zaštitnih sredstava u vidu maski i rukavica.

“Među njima je bilo i nekoliko lica sa područja drugih opština koji su se zatekli u Srpcu za vrijeme policijskog časa. Većinom su sankcionisana lica do 65 godina starosti, a među njima je bilo i jedno lice starije životne dobi koje nije poštovalo zaključak o zabrani kretanja niti je nosilo zaštitna sredstva”, rekao je Novaković.

On podsjeća da se kazne za nenošenje maski i rukavica kreću u iznosu od 100 do 300 KM i ovom prilikom još jednom skreće pažnju svim građanima da se obavezno zaštite prilikom kretanja van svojih domova kako bi sačuvali svoje zdravlje, ali i zdravlje drugih građana.

Direktor Doma zdravlja, Mirko Stojić, rekao je da tokom prvomajskih praznika nije bilo novooboljelih od virusa korona na području naše opštine. On je istakao da je testirano nekoliko lica koja su bila pod sumnjom od zaraze i da su nalazi bili negativni a očekuju se rezultati za još nekoliko lica u narednim danima.

“Testirali smo članove porodice i osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženima iz naše opštine, kao i medicinske radnike koji su bili s njima u kontaktu i nalazi se očekuju u roku od dan-dva. Do sada su u Srpcu zabilježena četiri slučaja a zadnji registrovan bio je muškarac starosti 48 godina koji je nedavno preminuo i koji je bio onkološki pacijent. Iako je kod njega zabilježeno prisustvo korona virusa u organizmu, smatra se da je preminuo uslijed komplikacija izazvanih brojnim drugim oboljenjima”, rekao je Stojić.

Direktorica Centra za socijalni rad, Slađana Potkonjak, rekla je da su u skladu sa dopisom upućenim iz resornog ministarstva, krenule terenske posjete domaćinstava u kojima je povećan rizik od nasilja u porodici.

“Dobili smo zadatak da preduzmemo zaštitne mjere prema najugroženijim kategorijama, a jedna od njih su i porodice koje su pod rizikom od nasilja za vrijeme trajanja izolacije. Nema zvaničnih podataka na republičkom nivou o povećanju broja ovakvih slučajeva, ali sigurno da su u porastu. Naši stručnjaci će u narednom periodu vršiti obilaske kako bi se spriječile ovakve pojave. Takođe je skrenuta pažnja i na invalide koji su takođe ugrožena kategorija u ovoj pandemiji i kojima je u skladu sa zakonom obezbijeđen dodatak za pomoć i njegu drugog lica”, rekla je Potkonjak.

Sjednici štaba prisustvovala je i direktorica vrtića Dijana Milanković koja je rekla da je ova predškolska ustanova danas počela sa radom i da je trenutno smješteno 20 vaspitanika koji su raspoređeni u sedam grupa. Ona je dodala da se djeci po prijemu mjeri tjelesna temperatura, a po odlasku kući temperatura će se mjeriti i roditeljima koji budu dolazili po njih.

“Izvršili smo sve neophodne mjere u smislu deratizacije i dezinfekcije prostorija, a vršili smo i dezinfekciju igračaka. Nadam se da će u narednom periodu broj djece biti sve veći”, rekla je Milanković.

Na sastanku je bilo riječi i o obilježavanju vjerskih praznika, među kojima se posebno izdvaja Đurđevdan, kao jedna od najvećih krsnih slava u srpskom narodu, koju obilježava najveći broj građana srbačke opštine.

Protonamjesnik Željko Sarić, koji je prisustvovao sjednici, rekao je da Srpska pravoslavna crkva poštuje stavove kriznih štabova i u skladu s tim daje preporuke vjernicima.

“Savjetovali smo vjernicima da proslavu organizuju samo sa svojim ukućanima i nadam se da će to i ispoštovati. LJudi su svjesni situacije u kojoj se svi nalazimo, tako da vjerujem da neće biti organizovanog slavlja. Potrudićemo se da vjernicima obezbijedimo adekvatne uslove za obavljanje vjerskog obreda 5. i 6. maja povodom krsne slave. Ako bude bilo potrebno, organizovaćemo vjerski obred ispred hramova”, rekao je Sarić.

Načelnik opštine i komandant Štaba za vanredne situacije, Mlađan Dragosavljević, pozvao je građane na maksimalan oprez i poštovanje svih propisanih mjera i pored toga što proteklog vikenda nije bilo novih slučajeva virusa korona u našoj opštini.

“Da je stanje i dalje ozbiljno svjedoči povećan broj zaraženih na republičkom nivou. Do toga je došlo najvećim dijelom zbog opuštanja stanovništva zbog dugog perioda izolacije. Potpuno razumijem želju građana da se vrate u normalne tokove života ali zbog zdravlja naših najbližih i za opšte dobro moramo i dalje poštovati mjere zabrane javnih okupljanja, ograničenog kretanja, nošenja maski i rukavica i primjene svih drugih zaštitnih mjera”, rekao je načelnik Dragosavljević.

U Republici Srpskoj registrovano je 69 novih slučajeva virusa korona, čime je broj zaraženih povećan na 969.

22 osobe su iz Banjaluke, 11 Teslića, 9 iz Dervente, osam iz Doboja, četiri iz Broda, po dvije osobe iz Prnjavora, Modriče, Gradiške i Čelinca, te po jedna osoba Mrkonjić Grada, Kozarske Dubice, Zvornika, Vukosavlja, Petrova, Laktaša i Kneževa.

Pod zdravstvenim nadžorom u Srpskoj nalazi se 3.926 osoba, a ta mjera okončana je kod 24.059 lica.