Crnogorska slikarka izrađuje u Bardači portrete 10 srpskih patrijarha za manastir Osovica
Centar za kulturu i sport Srbac u saradnji sa Srpskim pravoslavnim manastirom Osovica počeo je realizaciju nesvakidašnjeg projekta na ovim prostorima, a radi se o izradi 10 portreta srpskih patrijarha, rađenih tehnikom ulje na platnu, koji će krasiti zidove svečanog salona ovog manastira.
Za izradu umjetničkih djela odabrana je akademska slikarka Jelena Vušurović iz Cetinja, koja je dugogodišnji učesnik likovno-ekološke kolonije „Bardača-Srbac“. Ona već tri dana stvara u prostoru Trening centra Prirodno-matematičkog fakulteta u Bardači i do sada je naslikala četiri portreta srpskih patrijarha.
Radovan Mitraković, direktor Centra za kulturu i sport, rekao je da se ideja rodila prije dvije godine kada je posjetio manastir Osovica sa učesnicima bardačke kolonije i u razgovoru sa igumanom Teofilom dogovorio da se likovi vjerskih poglavara ovjekovječe na slikarskom platnu.
„Na zidovima svečanog salona u manastiru Osovica već su izložene uramljene fotografije srpskih patrijarha koje su štampane u crno-bijeloj boji i tada smo došli na ideju da bi bilo lijepo da ih zamijenimo umjetninama naslikanim uljem na platnu. Prvobitna ideja je bila da na svakom sazivu kolonije uradimo po jednu sliku, ali taj proces bi potrajao deset godina i onda smo zahvaljujući ljudima dobre volje i razumijevanju slikarke Jelene Vušurović odlučili da odjednom uradimo svih deset slika koje će biti dimenzija 80 puta 60 centimetara“, rekao je Mitraković.
Dodaje da će crnogorska umjetnica samostalno stvarati u Bardači deset do petnaest dana i da će pored slika patrijarha, naslikati i portret Visokoprepodobnog arhimandrita osovičkog Teofila, koji će takođe ostati sačuvan za vječnost.
„Ovakav projekat iziskuje i određene finansijske troškove, kako prema umjetnici koja će svakodnevno stvarati gotovo dvije sedmice, tako i prema nabavci materijala za rad i slično. Uspjeli smo obezbijediti novčanu donaciju od 11 porodica, od čega je devet iz Srpca a po jedna iz Slatine i Banjaluke i svaka od njih će na taj način manastiru Osovica donirati po jednu sliku. Imali smo i veći broj zainteresovanih donatora ali ćemo ih ostaviti za naredni projekat koga planiramo realizovati iduće godine“, istakao je Mitraković.
Prema njegovim riječima, umjetnica iz Cetinja je s razlogom izabrana za ovaj projekat jer ima dugogodišnje iskustvo bavljenja slikarstvom, uspješnu saradnju sa Centrom za kulturu i sport iz Srpca i bardačkom kolonijom, a dobila je i blagoslov od mitropolita Amfilohija, koji se upokojio prije dvije godine, za svoje umjetničko djelovanje.
Slikarka Jelena Vušurović kaže da joj je istinsko zadovoljstvo što je nakon tri mjeseca ponovo stigla u Bardaču i dodaje da je uvijek prijatno iznenađena srdačnom dobrodošlicom zbog čega su joj Srbac i Bardača praktično drugi dom.
„Stigla sam pravo iz Turske gdje sam predstavljala Crnu Goru na jednom umjetničkom festivalu u Čanakaleu, u blizini lokaliteta čuvene Troje. Dolazak u Bardaču mi uvijek donosi unutrašnji mir i sve ono što slikam nadograđuje moju dušu. Zahvaljujem se Radovanu što mi je dao priliku da baš ja budem ta koja će ostaviti neko trajno svjedočanstvo i nadam se da ću vizuelno i duhovno usrećiti sve one koji budu dolazili u manastir i posmatrali ove portrete“, rekla je Vušurović.
Blagoslov od Amfilohija, koji je osveštao njene ruke, dobila je kod manastira Ostrog i dodaje da je do sada naslikala razne svetovne i duhovne poglavare, a jedan od zadnjih bio je Petar Petrović NJegoš čija slika je završila u Australiji.
„Ovo što sada radim je malo veći zalogaj jer tri portreta koja ću morati naslikati do sada nisu rađena uljem na platnu u istoriji slikarstva. Likovi ovih patrijarha postoje samo na fotografijama i moram ih posmatrati i zamišljati njihov karakter kako bi ih vjerodostojno preslikala na platno. To je težak zadatak ali istrajaću na tome i jedva čekam kad sve završim da vidim reakciju stručnih i kompetentnih ljudi da li sam ispunila svoj zadatak“. ističe Vušurović.
Neki od patrijarha čije radove je do sada završila su Varnava, Gavrilo i Dimitrije. Dodaje da je neke od njih uradila relativno brzo a za neke je trebalo malo više vremena.
„Kada slikam u drugačijem okruženju, ponekad se desi da portret nikne preko noći a nekad mi treba i po mjesec dana. Ovo je sad drugačija situacija jer sam ograničena vremenom i u pitanju su sati i minuti. Ali imam sve ono što mi treba, a to su duhovni mir i štafelaj ispred sebe i nadam se da ću u roku od 15 dana sve završiti. Zaista je lijepo živjeti ovaj period u prošlosti i vratiti se svojim korijenima jer tako upoznajemo ko smo i odakle smo“, kaže Vušurović.
Nakon završetka slikanja u Bardači otići će u Zagreb i Istanbul gdje će raditi na pripremi jednog panela a u januaru planira posjetu Petri u Jordanu.
„U stalnom sam kontaktu sa Radovanom sa kojim već radim na pripremi narednog saziva bardačke kolonije i potrudićemo se da i iduće godine dovedemo slikare iz raznih zemalja svijeta“, istakla je Vušurović.