Članica Udruženja žena Srbac Brana Lončar predstavila svoje hobije slušaocima Radio Srpca

Radio Srbac je nastavio sa predstavljanjem članica Udruženja žena Srbac. Prošle subote gošća nam je bila naša sugrađanka Brana Lončar iz Srpca, sa kojom smo razgovarali o njenim raznovrsnim hobijima, a posebnu pažnju smo posvetili pletenju i uzgoju kaktusa.

Brana Lončar svoje slobodno vrijeme rado provodi u Udruženju žena Srbac, gdje izlaže svoje radove i učestvuje u raznim radionicama i edukacijama koje se organizuju, a s obzirom na njeno bogato iskustvo kada su u pitanju razni hobiji, nesebično posavjetuje mlađe članice koje joj se obrate. Radila je u nekadašnjoj Industriji trikotaže ,, Itris“ Srbac, čiji su proizvodi po kvalitetu bili nadaleko poznati.

Brana ima tri sina, a kaže da posebno mjesto u njenom srcu imaju dvije unuke Žaklina i Lejla, koje već sada ispoljavaju kreativnost. 

U našem razgovoru, koji ste mogli poslušati u subotu, prvi dio emsije smo posvetili Braninom bavljenju pletenjem.

,,Sa ručnim radovima kao što su pletenje, heklanje i vez sam počela  uz majku veoma rano, još u djetinjstvu, a prvi rad koji sam izradila bio je heklani milje ( na slici ispod teksta). Od tada je prošlo mnogo godina, taj milje je promijenio boju, ali ga i dalje čuvam, jer za mene predstavlja dragu uspomenu“, kaže Brana i dodaje da je nakon heklanja,  ubrzo savladala i pletenje, koje je dobilo pravi smisao kada  je postala majka i kada je djeci plela odjevne predmete dok su bili mali, a zatim je uslijedila pauza do ratnih dešavanja na našim područjima, kada je ova vrsta zanimacije služila da se bar na trenutak misli okupiraju nekim ljepšim stvarima. Sa radošću se pletenju Brana vratila kada je dobila svoje dvije unuke, kojima je sa ljubavlju plela raznu odjećicu, kao što je to nekada radila za svoju djecu.

Naša sagovornica kaže da je svaka vrsta ručnog rada lijepa i dragocjena na svoj način.

Kada je u pitanju pletenje, kaže da je prvo počela da izrađuje manje zahtjevne predmete, a kada je savladala rukovanje pletećim iglama, uslijedili su razni odjevni i ukrasni predmeti.

,,Pletenje je samo na početku pomalo teško dok se ruke ne prilagode, ne postanu fleksibilnije radu sa pletećim iglama i dok se ne postigne brzina rukovanja sa njima. Kao i u svakom drugom poslu, što se stiče više rutine, sve je lakše i svaki ispleteni predmet je ljepši i uredniji, a sa stečenom vještinom rađaju se ideje za raznolikost radova“, kaže Brana i dodaje da se sve može savladati ako postoji volja.

Za pletenje je koristila razne vrste vune, vunice i konca. Iz svog iskustva kaže da je lakše raditi sa vunicom, ali da je vuna kvalitetnija i toplija, dok je konac ipak najkvalitetniji.

S obzirom da je radila u tekstilnoj industriji i da ima veliko iskustvo u pletenju, pitali smo je kako se pravilmo peru i održavaju pleteni predmeti.

,,Vunu, vunicu i svileni konac je potrebno prati na nižim temperaturama do 30 stepeni, kako bi predmeti zadržali svoj prvobitni izgled, a ukoliko se radi o pamučnom  bijelom koncu, on podnosi više temperature“, ističe Brana Lončar.

Pored ručnih radova, jedna od zanimacija koja je bila velika ljubav naše gošće je uzgoj ukrasnih biljaka, posebno kaktusa.

,,Kaktusi su prvo bili predmet interesovanja mog muža, tako da nam je to postao zajednički hobi, nakon  uzgoja egzotičnih ptica.  Na početku je to bila naša mala kolekcija, da bismo kasnije imali preko 400 vrsta kaktusa“, kaže naša sagovornica i naglašava da ova vrsta biljaka nije zahtjevna za održavanje. Da se kaktus ne bi osušio, ljeti treba da bude na sunčevoj svjetlosti i da se redovno zaliva, dok ga je zimi potrebno premjestiti u prostoriju koja nema grijanje i u kojoj je temperatura oko pet stepeni Celzjusovih, te ga do proljeća ne treba zalivati.

Na kraju razgovora, Brana je pohvalila rad Udruženja žena Srbac i pozvala sugrađanke da im se pridruže.

,, Udruženje doživljavam kao svoju drugu kuću i smatram da je to nešto korisno i lijepo za same članice, ali i za Srbac. Srpčanke su pokrenuke nešto novo i ako uložimo trud i vrijedno radimo, sigurna sam da će Udruženje vremenom jačati i okupljati sve veći broj žena koje se bave izradom rukotvorina ili imaju ideje kako da Udruženje bude još bolje“, kaže za kraj razgovora Brana Lončar.