Četvrta godišnjica postojanja i rada Udruženja žena Srbac
Članice Udruženje žena Srbac obilježile su danas četiri godine postojanja i rada a svečanosti koja je organizovana u izložbenom salonu u Tržnom centru Hiper kort prisustvovali su brojni gosti i prijatelji.
Među njima su bili načelnik Mlađan Dragosavljević i predsjednik SO-e Srbac Miloš Budić,predstavnici Turističkih organizacija iz Srpca i Gradiške, Centra za razvoj poljoprivrede i sela iz Banjaluke i drugih organizacija, a članice udruženja pripremile su degustaciju domaćih jela i pića po kojima su već postale prepoznatljive na ovim prostorima.
Vesna Smiljanić, predsjednica Udruženja žena, rekla je da se njihovi proizvodi, pored izložbenog salona u Srpcu, mogu kupiti u Кrajiškoj kući u Banjaluci, Potkozarskoj kući u Prijedoru i Кući Lijevča i Potkozarja u Gradišci.
“Imamo već 17 proizvoda koji su prošli sve potrebne analize a očekujemo da plasiramo još 16 koje je proizvelo desetak članica iz našeg udruženja. Prošle godine smo dobili određena sredstva iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede a dio ćemo upravo uložiti u analizu ovih proizvoda kako bismo podržali rad naših članica”, rekla je Smiljanić.
Ona je dodala da su među njima razni melemi i tinkture ali i proizvodi na bazi ljekovitog bilja.
“Neki od novih proizvoda su prirodni kolagen i eliksir protiv anemije koje proizvodi naša članica Vesna Savić i sastoje se od oraha, susama, heljde, lana, sjemena koprive, propolisa i drugih sastojaka na prirodnoj bazi i vjerujem da će biti traženi u partnerskim kućama sa kojima sarađujemo”, rekla je Smiljanić.
Do 10. marta u centru Srpca će trajati osmomartovski sajam na kojem srbačke žene izlažu svoje proizvode a manifestacija ima humanitarni karakter jer se prikupljaju sredstva za petogodišnjeg dječaka Igora Gužvića iz Vlaknice koji boluje od teškog oblika autizma.
“Postavili smo na sajmu kutiju za prikupljanje humanitarnih priloga budući da su Igoru potrebna značajna sredstva za liječenje. Lijekovi su jako skupi i jedan od njih stiže iz Rusije koji je pravljen upravo prema njegovoj dijagnozi. Za jedan mjesec potrebno je za njega izdvojiti oko 1500 evra. Već ga koristi neko vrijeme i ima blagog pomaka tako da pozivam i ostale sugrađane da daju svoj doprinos jer će to sigurno značiti njegovoj porodici”, rekla je Smiljanić i dodala da se pomoć može uručiti i u njihovom izložbenom salonu.
Draško Ilić, direktor Centra za razvoj poljoprivrede i sela iz Banjaluke, u sklopu koga djeluje i Кrajiška kuća, rekao je da su neki od proizvoda srbačkog udruženja žena već pronašli put do kupaca i dodao da je u planu da se saradnja podigne na viši nivo.
“Našim planovima i programima planirali smododijeliti dio podsticajnih sredstava za sve one koji su članovi Кrajiške kuće i za njihove projekte. Trenutno se pripremamo i za odlazak na sajam u Beč gdje će Кrajiška kuća, vjerovatno već u ovoj godini, dobiti svoj prvi franšizni objekat a u planu je da ih već do kraja godine bude pet. Nadam se da će i dio proizvoda srbačkih žena završiti na tom tržištu i da ono što se ovdje proizvede unovčimo i vratimo novac u Republiku Srpsku”, rekao je Ilić.
Danka Mirjanić, vršilac dužnosti direktora Turističke organizacije grada Gradiška i poslovne jedinice Кuća Lijevča i Potkozarja, rekla je da saradnja sa Udruženjem žena iz Srpca uspješno traje već godinama i da su kupci iz Gradiške prepoznali kvalitet njihovih proizvoda.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da je ovo udruženje dobijalo podršku lokalne uprave od samog početka i da će tako ostati u narednom periodu.
“Gdje god da se pojave promovišu našu lokalnu zajednicu na najljepši način o čemu svjedoče i priznanja sa brojnih sajmova i manifestacija”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Današnju svečanost uveličali su kulturnim programom talentovani učenici osnovnih i srednjih škola, Ognjen Miljević, Sanja Vrejić, Anđela Vrančić, Milica Đukić i Tatjana Smiljanić.