Prema
informaciji Policijske uprave Gradiška, na magistralnom putu Srbac – Nova
Topola u mjestu Crnaja, opština Srbac, juče oko 14.10 časova, dogodila se
saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovali Z.NJ. iz Srpca sa putničkim
automobilom marke ,,Passat“ i S.P. iz
Srpca sa mopedom marke ,,Tomos“.
U ovoj
saobraćajnoj nezgodi vozač mopeda S.P. zadobio je tjelesne povrede i prevezen
je u Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske.
Uviđaj na
licu mjesta izvršili su policijski službenici Policijske stanice Srbac, a o
svemu je obaviješten i dežurni tužilac Okružnoj javnog tužilaštva Banja Luka.
UG ,,C.E.Z.A.R“: Posađeno 20 platana u užem gradskom jezgru
Udruženje građana,,C.E.Z.A.R.“, u saradnji sa Opštinom Srbac, danas je realizovalo svoju prvu ovogodišnju aktivnost na otvorenom, a u pitanju je sadnja 20 sadnica platana.
Direktorica Udruženja Tanja Šnjegota kaže da su iskoristili lijepo
vrijeme da izađu u prirodu i na jedan lijep i koristan način obilježe tri datuma
značajna za planetu Zemlju
,,Juče je bio prvi dan proljeća i Međunarodni dan šuma, a danas je Međunarodni
dan voda, tako da smo odlučili da spojimo obilježavanje ta tri datuma. Danas su
volonteri na dvije lokacije u užem gradskom jezgru posadili 20 sadnica platana koje nam je doniralo Šumsko
gazdinstvo Gradiška“, kaže Šnjegota i dodaje da ih u narednom periodu očekuju
brojne ekološke aktivnosti i poziva mlade da im se pridruže.
Već u nedjelju volonteri Cezara će ići na Kozaru gdje će učestvovati u
jednoj zajedničkoj aktivnosti sa volonterima iz Gradiške i Laktaše, a nakon
toga počinje projekat pod nazivom ,,Ekomotiva“ u okviru kojeg će biti
organizovane razne akcije na uređenju Srpca, kao i radionica reciklaže i
pješačenje na Motajicu.
,,Poslije toga nam dolazi 22.april- Dan planete Zemlje kada ćemo
organizovati aktivnosti zajedno sa Zelenom mrežom i Ambasadom Italije u BiH i
tu ćemo učestvovati na jednoj konferenciji gdje plan da donesemo Ekološku
deklaraciju mladih, što je nešto što se po prvi put dešava u BiH, zatim slijedi
još nekoliko važnih aktivnosti, od kojih najavljujem 5.jun-Dan zaštite životne
sredine, kada planiramo organizovati Bardača Meet uppo drugi put“, rekla je
Tanja Šnjegota.
Učenica VIII razreda Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj“ Srbac Milica
Kralj učestvovala je danas u akciji sadnje drveća. Kaže da već dugo volontira i
da je to nešto što je čini srećnom.
,,Godinama sam već u Cezaru, volim da budem u Udruženju, jer mi je lijepo i tu osjećam sigurno. Uživam da radim u svemu što ima veze sa ekologijom, to jeste sa pomaganjem prirodi i ljudima“, rekla je Milica.
Današnja akcija je organizovana u sklopu planskih aktivnosti Opštine Srbac da svake godine zasadi najmanje 700 stabala različitog drveća a prošle godine je posađeno hiljadu sadnica, zahvaljujući Projektu integrisanog lokalnog razvoja (ILDP) koga realizuju Vlada Švajcarske i UNDP BiH. Od toga je 700 sadnica nabavljeno u saradnji sa Šumskom upravom a kroz ILDP projekat je obezbijeđeno dodatnih 300 sadnica.
Na području srbačke opštine u proteklih sedam dana registrovana su dva nova slučaja virusa korona a radi se o ženama srednje i starije životne dobi.
U Srpcu su trenutno dvije osobe aktivno zaražene novim virusom a u kućnoj izolaciji su tri lica.
U Republici Srpskoj u posljednja 24 časa izvršeno je testiranje 139 laboratorijskih uzoraka putem PCR testa a virus korona otkriven je kod 13 osoba. Institutu za javno zdravstvo RS nije prijavljen nijedan smrtni slučaj.
Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 51 a na respiratoru je pet osoba.
U srbačkom Domu zdravlja i ove sedmice nastavljena je imunizacija stanovništva, bez prethodnog zakazivanja, svakim radnim danom od 10 do 13 časova. Danas i sutra na rasporedu je Sinofarm vakcinacija. U četvrtak je predviđena Fajzer vakcinacija a u petak Sinofarm vakcinacija.
Da li ste već preuzeli svoje elektronske zdravstvene kartice
Jedan od najvažnijih projekata u oblasti zdravstva u RS- Integrisani zdravstveni informacioni sistem počeo je sa primjenom u Bolnici Gradiška i tri pripadajuća Doma zdravlja, Kozarska Dubica, Gradiška i Srbac. Ove četiri zdravstvene ustanove su prve u kojima se počelo primjenjivati elektronsko zdravstvo, odnosno elektronske uputnice, recepti kartoni i kartice.
Elektronske kartice za osiguranike sa područja Srpca su spremne, te je potrebno da građani dođu u nadležnu poslovnicu Fonda zdravstvenog osiguranja u Srpcu i preuzmu svoju elektronsku zdravstvenu karticu. Elektronska kartica je besplatna a za preuzimanje nije određen poseban rok kako se ne bi stvarale gužve na šalterima.
Iz srbačke poslovnice Fonda zdravstvenog osiguranja pozivaju stanovnike opštine Srbac da dođu na šaltere Fonda, na mjesta gdje se ovjeravaju zdravstvene knjižice i da preuzmu svoje elektronske zdravstvene kartice.
Cilj ovog projekta je da zdravstvene usluge budu brže i efikasnije i da se zdravstveni sistem u potpunosti prilagodi pacijentu i njegovim potrebama.
Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja Mladence, kao pomen na
Svetih četrdeset mučenika sevastijskih postradalih za vjeru Hristovu 320.
godine.
Svi mučenici bili su mladići, pa se taj dan praznuje kao praznik
na koji mladi supružnici, mladenci, u svome domu primaju goste, a ovi im donose
poklone i na taj način im pomažu na početku njihovog života u bračnoj
zajednici.
Јedan od srpskih običaja na Mladence jeste i pravljenje kolača
koji se zovu “mladenčići”.
Mladenci uvijek padaju uz Časni post i zato svaka gozba koja se
sprema ovog dana mora biti posna radi zdravlja i napretka djece mladih
supružnika.
U Boračkoj organuzaciji Srbac počeo upis ogrevnog drveta na odgođeno plaćanje
Na osnovu Ugovora potpisanog između
Boračke organizacije Republike Srpske, Ministarstva rada i boračko invalidske
zaštite i JP,, Šume Srpske” o nabavci ogrevnog drveta na odgođeno plaćanje za
boračke kategorije građana koji imaju redovna mjesečna primanja iz sistema
boračko invalidske zaštite, Boračka organizacija opštine Srbac obavještava
svoje članove da se ogrevno drvo može nabaviti na odgođeno plaćanje u šest
jednakih mjesečnih rata.
Ogrevno drvo na odgođeno plaćanje mogu
nabaviti svi korisnici redovnih mjesečnih primanja /boračko invalidska zaštita/ čija su primanja
dovoljna da se može izvršiti zaduženje u skladu sa zakonskim propisima , tj.da
mjesečna rata iznosi maksimalno 50% od visine redovnog mjesečnog primanja.
Cijena ogrevnog drveta je 50,05 KM po
prostornom metru bez troškova prevoza, a troškove prevoza snosi korisnik.
Upis korisnika vrši se u prostorijama
Boračke organizacije opštine Srbac do 25.aprila tekuće godine.
Sve dodatne informacije članovi BO
opštine Srbac mogu dobiti u kancelariji BO ili na telefon: 051/926-518.
Izložba o životu i djelu Petra Kočića u četvrtak, 24. marta, u Srpcu
Narodna biblioteka Srbac organizuje u četvrtak,24. marta, izložbu pod nazivom “Sloboda je uzvišena majka pravde” – novo čitanje Petra Kočića, autora Negosave Stjepanović, direktora “Narodne biblioteke” Zvornik.
Izložba će se organizovati u foajeu Doma kulture Srbac sa početkom u 18 časova.
Posjetioci će imati priliku da se bliže upoznaju sa životom i djelom Petra Kočića i knjigama “Tragika Petra Kočića” autora Milorada Đokovića i “Prepiska Kočićeva” autora Jovana N. Ivanovića, koje su izdali Narodna biblioteka i muzejska zbirka Zvornik.
Planinari Videte učestvovali na 15.usponu na Dimitor
Devet članova Planinarskog društva ,,Videta” juče je učestvovalo na saveznoj akciji 15. uspon na Dimitor, u organizaciji Planinarskog društva ,,Vidik” iz Mrkonjic Grada.U akciji je učešće uzelo oko 180 planinara iz Banjaluke, Prijedora, Gradiške, Kozarske Dubice, Petrova, Srebrenika i Srpca.
Na uspon se krenulo oko 09.30 časova sa Zelenkovca ka Kozijoj strani, oko 13.00 časova, uz nekoliko manjih pauza, planinari su stigli na najviši vrh Dimitora koji iznosi 1.483 metra nadmorske visine.
Nakon toga su napravili pauzu od pola sata za odmor i fotografisanje,a zatim krenuli zapadnom stranom ka selu Graci, gdje je u parohijskom domu za sve učesnike bio obezbijeđen ručak i dodjela zahvalnica za učešće.
Objavljen konkurs za učešće u projektu”Socijalizacija djece Republike Srpske-2022.godine”
Javni fond za dječiju zaštitu Republike Srpske objavio je konkurs za učešće u projektu “Socijalizacija djece Republike Srpske-2022.god” u okviru kojeg će od 1.juna do 24.septrmbra na crnogorskom primorju boraviti djeca u 13 smjena.
Obrasci za prijavu dostupni su u službama socijalne i dječije zaštite, kao i na internet stranici Fonda www.jfdz.org.
Konkurs za odabir učesnika u projektu – djece, vaspitača i stručnog osoblja – objavljen je danas(21.3.) u dnevnom listu “Glas Srpske”. Dokumentacija se može dostaviti u roku od 30 dana,zaključno sa 22. martom.
Djeca će i ove godine biti smještena u Omladinskom hostelu “Užice” u Bečićima. Prva smjena trajaće osam dana, a preostalih 12 po deset, saopšteno je iz Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske.
Projektom “Socijalizacije djece Republike Srpske”, koji se realizuje od 2002. godine, do sada je obuhvaćeno više od 23.000 djece iz svih opština u Srpskoj.Riječ je, prije svega, o djeci iz socijalno ugroženih porodica-korisnicima prava iz socijalne i dječije zaštite, djeci iz višečlanih porodica, iz boračkih porodica, djeci sa posebnim potrebama i hroničnim zdravstvenim smetnjama, ali i posebno nadarenoj djeci, te talentovanim sportistima. Realizacija i dinamika projekta će se odvijati u skladu sa preporukama Vlade RS ,Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS i drugih nadležnih institucija RS ,a pratiće se epidemiološka situacija i donesene preporuke koje važe na teritoriji RS i Crne Gore.
Higijensko-epidemiološka
služba Doma zdravlja Srbac obavještava građane da se imunizacija stanovništva
vrši od ponedjeljka 21. do petka 25. marta u terminu od 10 do 13 časova, po
sljedećem rasporedu: