Sredstvima akcije“S ljubavlju hrabrim srcima srbačko “Udruženje“Izvor“na poklon dobilo novo vozilo

Udruženje roditelja i djece sa posebnim potrebama“Izvor“Srbac dobilo je novo kombi vozilo „FIAT DOBLO COMBI“ za prevoz djece sa poteškoćama u razvoju.Sredstva za nabavku vozila su obezbjeđena u humanitarnoj akciji“S ljubavlju hrabrim srcima“ koju je organizovala predsjednica RS Željka Cvijanović u decembru prošle godine. U ovoj akciji ukupno je prikupljeno 619.057 KM, za djecu sa poteškoćama.Po rječima predsjednice srbačkog Udruženja „Izvor“Mire Tatić Odluku o dodjeli vozila donio je Upravni odbor Saveza „MeNeRaLi“na sjednici održanoj 8.jula 2022.godine,a primopredaja vozila je izvršena danas na platou ispred palate Predsjednika Republike.Srbačko Udruženje“Izvor“ je jedno od 13 udruženja okupljenih oko Saveza udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenih lica Republike Srpske (MeNeRaLi) koje je dobilo novo prevozno sredstvo zahvaljujući humanitarnoj akciji”S ljubavlju hrabrim srcima”.Pored Srpca nova vozila su dobila još udruženja roditelja i djece sa posebnim potrebama iz Prijedora,Dervente,Novog Grada,Prnjavora,Modriče,Banjaluke,Gacka,Rudog,Trebinja,Foče,Srebrenice i Pala.Mira Tatić izražava veliku zahvalnost predsjednici RS Željki Cvijanović i Savezu” MeNeRaLi“jer ih je ova vijest veoma obradovala,a zbog kolektivnog ljetovanja članova”Izvora”na crnogorskom primorju danas nije bila u mogućnosti prisustvovati predaji ključeva novog vozila.“Novo prevozno sredstvo će nam mnogo značiti posebno jer će našim članovima u invalidskim kolicima biti olakšan pristup korištenju usluga,poput dnevnog zbrinjavanja i radionica i omogućena veća uključenost u društveni život zajednice u kojoj žive”rekla jeTatić za Radio-Srbac. Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović razgovorala je danas u Banjaluci sa predstavnicima Saveza udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Srpske (Menerali) koji su predstavili rezultate prošlogodišnje humanitarne akcije “S ljubavlju hrabrim srcima”.Usljed nedostatka prevoznih sredstava, više od 2.500 djece sa intelektualnim poteškoćama u Srpskoj je bez stručne pomoći i njihov razvoj je otežan.U Srpskoj djeluju 33 udruženja koja su dio Saveza za pomoć mentalno nedovoljno razvijenih lica.

Isplata 100 KM i civilnim žrtvama rata i žrtvama ratne torture

Vlada RS je na današnjoj sjednici dopunila odluku o isplati jednokratne pomoći, pa će sada, osim penzionera i boračkih kategorija, pomoć u iznosu od sto maraka dobiti i civilne žrtve rata i žrtve ratne torture kao posebne kategorije stanovništva.”Isplatom jednokratne novčane pomoći od 100 KM biće obuhvaćeno 2.320 lica od čega 1.035 korisnika civilne lične invalidnine i 1.285 civilne porodične invalidnine, te 196 žrtava ratne torture koji su korisnici mjesečnog novčanog primanja”, saopšteno je iz Vlade RS.

U Razboju održan turnir ,,3X3 u basketu“

Na igralištu Osnovne škole „Dositej Obradović”u Razboju, je u organizaciji asocijacije”Sport kao način života” po prvi put održan Turnir u “3 x 3 basketu”.Riječ je o internacionalnom turniru u basketu koji se igrao na posebnoj podlozi i posebnom ambijentu,a posebna atrakcija bila je košarka u kolicima za lica sa invaliditetom “rekao Vlado Švraka ispred NVO“Sport kao način života“,, Sve je proteklo u naboljem redu bez ijednog incidenta. Ovaj događaj uveličali su naši gosti iz UG ,,CEZAR” Srbac i ANI ,,Lijevče” . U sklopu turnira organizovali smo i Male olimpijske igre za najmlađe učesnike sa 4 discipline a najuspješniji su nagrađeni peharima, medaljama i diplomama.Akcenat je ipak bio turnir u basketu u kolicima i basket za validne ekipe. Ukupno je u konkurenciji bilo 12 ekipa od čega četiri ekipe u kolicima. Pobjednik u ovoj konkurenciji je ekipa Vrbas 2 iz Banjaluke dok je prvo mjesto u konkurenciji validne košrake pripalo ekipi iz Aleksandrovca Kafe,, OK”” rekao je Vlado Švraka.Organizatori su veoma zadovoljni posjetom zainteresovanih gledalaca i imaju u planu da ovaj turnir postane tradicija u Razboju.,,Posjeta je bila fenomenalna . U svakom trenutku utakmice je pratilo oko 300 do 400 gledalaca a kroz školsko dvorište ukupno je prodefilovalo više od 700 ljubitelja košarke.Sve ovo govori da postoji zainteresovanost za ovakav turnir i sigurno je da ćemo učiniti sve da Turnir “3X3” u basketu u Razboju postane tradicija. Razmišljamo da to bude termin prije Preobraženja koje se u Razboju obilježava kao krsna slava već godinama”, dodao je Vlado Švraka u ime asocijacije ,,Sport kao način života”.

U toku radovi na uređenju hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu kako bi spremno dočekali čin osvećenja 4. septembra

Ovih dana u toku su intenzivni radovi na uređenju hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u centru Srpcu čije osvećenje je planirano da se održi u nedelju 4 . septembra.Kako nam je rekao protonamjesnik srbački Željko Sarić paralelno se radi na uređenju kako unutrašnjosti tako i porti oko samog hrama.

,,Firma iz Bijeljine osmislila je i izvela radove kada je o hortikulturi riječ, a pomoć im je pružila srbačka fima Gradis Invest. U toku je izrada i postavljanje kovane ograde koju izvodi firma Metal Bos iz Srpca. Paralelno sa ovim radovima izvodimo i završne radove u unautrašnjosti hrama tačnije u oltaru i sigurni smo da će sve biti spremno za svečani čin osvećenja koji će , ako Bog da, biti održan u nedelju 4 septembra. Danas nam je u posjeti bio i njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki gospodin Jefrem koji je izrazio zadovoljstvo do sada urađenim poslovima, ukazao na neke sitne propuste koje ćemo popraviti do samog dana osvećenja. Pored njega očekuje se da ovom svečanom događaju prisustvuju još dva episkopa i to Istočno- američki gospodin Longin i vikar patrijarha srpskog episkop Sava kao i mnoštvo svešetenika“, rekao je za Radio Srbac otac Željko Sarić.On je ovim putem uputio i poziv svim vjenicima da uzmu molitveno učešće u svečanom činu osvećenja hrama Vaskrenja Gospodnjeg u Srpcu.

,, Mi smo možda unijeli malo zabune među ljude jer smo uputili pozivnice ljudima koji su učestvovali u gradnji hrama i osjećali smo obavezu da ih pozovemo kao donatore ali osvećenje je javan čin i svako od naših vjernih ljudi je pozvan da tog dana bude zajedno sa nama“, dodao je protonamjesnik Sarić.Protokolom je planiran doček episkopa u osam časova i tridest minuta.U devet časova je čin osvećenja i Sveta liturgija a nakon toga planiran je svečani ručak za sve prisutne vjernike.

Nastavlja se podrška Fondu solidarnosti BO Srbac

Na račun Fonda solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac stigle su nove uplate pravnih lica sa područja naše opštine.Zdravstvena ustanova Dr.Golić Srbac uplatila je iznos od 100 KM, dok je Cvjećara Iris s.p. Slaven Tovilović Srbac uplatila iznos od 60 KM.Boračka organizacija opštine Srbac se zahvaljuje na pruženoj pomoći.

Održane sjednice Odbora porodica poginulih i zarobljenih boraca i Odbora ratnih vojnih invalida

U prostorijama Boračke organizacije opštine Srbac održane redovne su sjednice Odbora porodica poginulih i zarobljenih boraca i Odbora ratnih vojnih invalida BO opštine Srbac. Sjednicama su predsjedavali predsjednici Odbora, Branko Grahovac i Goran Trivunić, a prisustvovao je i predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan.Na sjednicama ova dva odbora razmatrani su Izvještaji o radu Odbora za prvo polugodište 2022. godine gdje je konstatovan dobar rad kako Odbora, tako i BO opštine Srbac u izvještajnom periodu. Posebno su pohvaljene aktivnosti i rezultati Fonda solidarnosti Boračke organizacije koji je i u 2022.godini nastavio realizaciju programa pružanja pomoći najugroženijim članovima Boračke organizacije.Članovi Odbora upoznati su sa Programom obilježavanja dana stradanja Srpčana na Ozrensko Vozućkom ratištu 10.septembra , obilježavanju dana ratnih vojnih invalida, kao i sa aktivnostima na otkrivanju i osveštavanju Spomen obilježja poginulim borcima Vojske Republike Srpske iz Mjesne zajednice Kobaš koje je predviđeno za 11.septembar.Kroz raspravu se još jednom apelovalo na članove Boračke organizacije opštine Srbac da uzmu učešće u ovim manifestacijama.Članovi oba Odbora su pokrenuli inicijativu da pored njih i članovi drugih organa Boračke organizacije opštine Srbac učestvuju u humanitarnoj akciji na prikupljanju sredstava za izgradnju kuće samohranoj majci Neveni Ignjatić. S tim u vezi prikupljen je određen novčani iznos koji će se na kraju ove akcije uplatiti na žiro račun nosioca ove aktivnosti.

Sjednica Skupštine opštine Srbac u utorak 30.avgusta

Petnaesta redovna sjednica Skupštine opštine Srbac biće održana u utorak 30.avgusta ,u 10 časova u novoj sali SO-e Srbac.Na dnevnom redu je Prijedlog Odluke o dodjeli javnih priznanja opštine Srbac za 2022.godinu ,Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti JU Dječiji vrtić“Naša radost“Srbac za upis većeg broja djece u radnoj 2022/2023.godini kao i Prijedlog Programa zimskog održavanja ulica i lokalnih puteva na području opštine Srbac za zimu 2022/2023.godine.Pred odbornicima će se naći i Prijedlog Odluke o pristupanju izradi izmjene dijela“Regulacionog plana prostora između ulica 11.Novembra,Mome Vidovića,Danka Mitrova,Save Vujanovića Žuće i Savske u Srpcu i Prijedlog Odluke o pristupanju prodaji neizgrađenog građevinskog zemljišta u KO Rasavac,a predviđena su i redovna odbornička pitanja i odgovori na njih.Radio-Srbac će direktno prenositi sjednicu Skupštine od 10 časova.

Osmi memorijal”Dan Mirka Devića” u Korovima okupio 18 ekipa iz banjalučke regije

U ekološkom izletištu porodice Dević u Korovima, na obali rijeke Save, u subotu 13. avgusta održan je osmi memorijal “Dan Mirka Devića” na kojem se 18 ekipa iz Srpca, Dervente, Prnjavora, Broda i Banjaluke takmičilo u pripremanju kotlića.Manifestacija je organizovana u znak sjećanja na uzornog poljoprivrednika i dobrog domaćina Mirka Devića koji je gajio veliku ljubav prema prirodi i prenio je na svoje sinove Vladimira, Želimira i Velibora i kćerku Vedranu.Najukusniji kotlić napravila je ekipa iz Bajinaca koja je ljubomorno čuvala recepturu koja je očarala stručni žiri, a za razliku od pobjednika, neki učesnici su otkrili male tajne.”Pripremao sam jelo u bakarnom kotliću sa više vrsta mesa, domaćom i divljom svinjom, srnetinom i govedinom uz brojne začine. Ovo druženje je divno, ambijent je prelijep i trudiću se da dolazim sa ekipom svake godine”, rekao je Zoran Vidić, starješina Sokolskog društva “Vučjak” iz Broda.Takmičenje je kod većine ekipa ostalo u drugom planu jer je kotlić bio samo povod za okupljanje i druženje.”Ovo je više sportski nego takmičarski karakter. Dolazimo prvenstveno da se družimo i uživamo na obali Save, a plasman nam nije toliko važan”, rekao je Bojan Đenić iz ekipe “Prijatelji” iz Srpca.Učešće na Kotlićijadi tradicionalno je uzeo i Ronilački klub “Žabac” iz Srpca.”Volimo vodu i sva druženja oko rijeka i na njima. Trudimo se da uzmemo učešće u svim manifestacijama u Srpcu, bilo kao organizatori ili suorganizatori, pomoć ili obezbjeđenje, jer volimo da se družimo sa svima i uživamo u ekološkom ambijentu”, rekao je predsjednik kluba Dejan Jović.Na ovom mjestu u Korovima, Mirko Dević je izgradio lijepo izletište sa sportskim terenima, objektima za odmor i lokacijama za pecanje na kojima se iz godine u godinu okuplja sve veći broj građana, a njemu u čast već osmi put se održava ova manifestacija.”Imao je planove da se ljudi ovdje okupljaju, da li u ovolikom broju ili ne, ali mislim da može biti ponosan na nas. Kada smo krenuli sa ovim druženjem, bilo je svega pet do šest ekipa, a sada ih je svake godine sve više i manifestacija je već dobila regionalni karakter”, rekao je Velibor Dević, jedan od Mirkovih sinova.Osim u pripremanju kotlića, organizovana su i takmičenja u ispijanju piva i navlačenju konopca.

Humana djela Dalibora Babića iz Bardače

Dalibor Babić iz Bardače, koji radi u Švajcarskoj, iskoristio je svoj dolazak u rodni kraj da učini dva humana djela, daruje krv na akciji koju je organizovao Crveni krst Srbac, 16. avgusta i donese vrijednu donaciju u ovu humanitarnu organizaciju.Crvenom krstu Dalibor je donirao veliki monitor i opremu za onlajn sastanke.“U ime naše organizacije još jednom se zahvaljujemo za ova dva humana djela vrijedna pažnje”, rekao je sekretar Igor Jovičić.Dalibor je bio donator vrijedne donacije Crvenom krstu Srbac i za vrijeme poplava 2014. godine.

U subotu 27.avgusta humanitarna utakmica za samohranu majku Nevenu Ignjatić iz Srpca

U sklopu Druge lige Zapad,fudbaleri srbačke Sloge u subotu 27.avgusta na gradskom stadionu u Srpcu sa početkom u 17 časova odigraće humanitarnu utakmicu za pomoć samohranoj majci Neveni Ignjatić.Humanitarna utakmica se igra protiv ekipe Omladinskog fudbalskog kluba“Brdo” iz Hambarina.Predsjednik FK”Sloga”Srbac Branko Grahovac kaže da će sva prikupljena sredstva od prodaje ulaznica po cijeni od 10 KM biti usmjerena za akciju”Kuća od srca” koju je prije mjesec dana pokrenuo Omladinski savjet opštine Srbac kako bi se izgradila kuća samohranoj majci Neveni Ignjatić iz Srpca. “Rukovodstvo kluba je donjelo odluku da pomognemo humanitarnu akciju”Kuća od srca”kako bi samohrana majka Nevena Ignjatić koja živi kao podstanar sa dvoje djece,od kojih je jedno sa posebnim potrebama što prije dobila novi dom.Sva prikupljena sredstva od prodaje ulaznica po cijeni od 10 KM biće usmjerena u humanitarne svrhe”rekao je Grahovac i pozvao svoje sugrađane da kupovinom jedne ili više ulaznica pomognu,a svojim dolaskom i uveličaju ovaj humanitarni sportski događaj.