Kulinarske tajne buduće pravnice Dajane Radić iz Srpca hit na Instagramu

Kako uklopiti ishranu sa svakodnevnim obavezama pravi je izazov u današnjem vremenu u kojem je stres postao sastavni dio života, a rješenje za to pronašla je apsolventkinja Pravnog fakulteta u Banjaluci, Dajana Radić (27) iz Srpca, koja već nekoliko godina uspješno vodi profil na društvenoj mreži Instagram pod nazivom Slatko.slane.delicije.

NJene recepte svakodnevno prati oko 22.800 pratilaca, a među njima nisu samo studenti kojima je ponudila spas za brzu pripremu jela, već i domaćice, radnici i penzioneri koji su zahvaljujući njoj obogatili svoje kulinarsko znanje, pa čak i „fud blogeri“ sa velikim brojem pratilaca koji joj daju podršku.

Talenat za kuvanje je otkrila tek u studentskim danima, ali je za kratko vrijeme uspjela savladati male tajne domaće kuhinje.

“Kao mala nisam puno vremena provodila u kuhinji. Zapravo sam sa kuvanjem aktivno počela kada sam krenula na fakultet, jer sam morala. Tek vremenom se to pretvorilo u ljubav, a talenat sam naslijedila od mame u čijim jelima nema greške”, kaže Dajana.

Na nagovor prijatelja otvorila je Instagram profil bez ikakvih očekivanja, ali je ostala iznenađena pozitivnim reakcijama pratilaca čiji broj je vrtoglavo rastao.

“Jednostavno sam imala želju da dijelim recepte i fotografije i kada sam za prve dvije godine dostigla cifru od 10 hiljada pratilaca odlučila sam da se predstavim i da ljudi znaju ko stoji iza profila. Ubrzo nakon toga je došlo još 10 hiljada i njihov broj se stalno povećava”, kaže Dajana.

Zanimljivo je da u stanu u kojem živi u Banjaluci nema kuhinju već samo šporet, što joj znatno otežava pripremu i snimanje, jer sve radi sama.

“Najviše volim spremati poslastice, jer tu mogu ispoljiti svoju kreativnost onako kako ja želim. Većina recepata su brze pripreme, posebno slana jela, jer i sama nemam puno vremena za kuvanje, pored vođenja profila, fakulteta i posla. Namirnice koje koristim su dostupne većini građana, to je ono što pretežno svi koriste svakodnevno” ,kaže Dajana.

NJene kulinarske majstorije ne prate samo istinski gurmani već i oni koje je motivisala da po prvi put obuku pregaču i uzmu kuvarsku palicu u ruke.

“Pored recepata objavljujem razne savjete i trikove koji znatno olakšavaju kuvanje, naročito početnicima. Često mi šalju fotografije isprobanih recepata, što me raduje, jer tako znam da mi ljudi vjeruju i da stvarno koriste ono što objavljujem. Postavljam i ankete šta najviše vole na mom profilu i uvijek pobijede slatki recepti”, kaže Dajana.

Na profilu se kogu naći savjeti za pripremu dobro poznatih specijaliteta poput sarme, ali i nešto inovativno i moderno. Ono na šta je izuzetno ponosna su ,,Makarone Al dente” čiji recept je pregledalo 1.340.000 ljudi. Među njenim najpopularnijim objavama na instagramu su i oreo kuglice sa oko 518 hiljada pregleda, brzi kolač sa višnjama 256 hiljada, lava kolač 205 hiljada i kikiriki štangle 200 hiljada pregleda.

“Iskustvo i rutinu još stičem i svakodnevno naučim nešto novo. I meni se desi da nešto me ispadne onako kako sam htjela, ali već drugi put bude bolje. Što se tiče edukacije, internet je na prvom mjestu, ali koristim i raznu literaturu”, kaže Dajana.

Po završetku fakulteta planira posao u struci i to je ono što zaista želi, a što se tiče kulinarskog zanata ne planira da se time profesionalno bavi.

“Plan je da Instagram profil dovedem na veći nivo, da nastavim sa receptima, savjetima, kvalitetnijim videima i fotografijama i da otvorim YouTube kanal gdje ću moći još detaljnije da objašnjavam i snimam recepte” kaže Dajana koja je pokrenula stranice i na društvenim mrežama Fejsbuk i Tik tok gdje takođe ima dosta pratilaca.

Kreiranje turističkog proizvoda opštine Srbac u cilju većeg dolaska turista

Na koji način privući turiste i koje lokacije bi bile najtraktivnije za obilazak na području srbačke opštine bila je tema današnje radionice u zgradi Opštinske uprave u Srpcu u sklopu USAID projekta Razvoja održivog turizma u BiH koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom trgovine i turizma Republike Srpske.

Pored predstavnika USAID-a i ministarstva, učešće u radionici su uzeli predstavnici Opštine Srbac, na čelu sa načelnikom opštine Mlađanom Dragosavljevićem, predstavnici Turističke organizacije Republike Srpske, Privredne komore RS, Turističke organizacije opštine Srbac, vlasnici etno sela i predstavnici ugostiteljskih objekata sa turističkim potencijalom.

Radisava Šuščević, direktorica Turističke organizacije opštine Srbac, rekla je da su učesnici, po metodologiji takozvanog „Hub and Spokes“ modela, radili na kreiranju turističkog proizvoda koji bi se našao u programu posjete turista banjalučko-prijedorskoj regiji.

„Birali smo atraktivne lokacije koje bi se uzele u obzir a sve sa namjerom da se nađu u turističkoj ponudi banjalučko-prijedorske regije na Sajmu turizma u Beogradu koji će biti uskoro održan. Ponuda će biti plasirana i turističkim agencijama, što je veoma značajno, imajući u vidu da je povećan broj avionskih linija ka različitim evropskim gradovima i broj stranih turista koji dolaze u našu zemlju na nekoliko dana“, rekla je Šuščević.

Ona je dodala da u Srpcu djeluje i jedini licencirani turistički vodič, a radi se o Vesni Perić, diplomiranom turizmologu i članu Upravnog odbora Turističke organizacije opštine Srbac, koja je takođe prisustvovala današnjem sastanku.

„Od atraktivnih lokacija u Srpcu izdvojila bih i etno selo „Krug ljubavi“ u Nožičkom gdje imaju izgrađeni voćnjaci firme „MB Impeks“, uz bungalove, prostor za „tim bilding“, pješačke staze i bicikle za vožnju, kao i etno selo „Platane“ u Gornjoj Lepenici sa bungalovima, sportskim terenima i prostorom za razna slavlja. Čuli smo na radionici od predstavnika Konobe Bardača da planiraju dalje uređenje sportsko-rekreacionog centra u Bardači i izgradnju smještajnih kapaciteta, a od predstavnika motela „Hrast“ saznali smo da na raspolaganju imaju šest soba sa 16 ležajeva“, istakla je Šuščević.

Ana Lakić, rukovodilac sektora za razvoj turističkog proizvoda u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, rekla je da je Bardača i manifestacija Gastro fest, koja se održava početkom septembra, jedan od prepoznatljivih turističkih proizvoda na području srbačke opštine.

„Tu su i razne kulturno-istorijske vrijednosti, poput manastira Osovica, kao odličan motiv za dolazak vjernika i ostalih posjetilaca. Jedino nedostaje malo više turističke infrastrukture, uređenosti turističkih mjesta, prilaznih puteva i zabavnih sadržaja na samim lokalitetima. Treba više raditi na brendiranju samog proizvoda a jedan od primjera može biti i pravljenje nekog specijaliteta koji će biti samo srbački, budući da je ova opština poznata po peradarstvu i svinjogojstvu. Na jednostavan način to može biti gastronomski mamac za turiste, uz ostale prirodne karakteristike, poput planine Motajica“, rekla je Lakić.

Radionici je prisustvovao jeromonah Ilarion iz manastira Osovica, koji je podsjetio da su 2003. godine pronađeni temelji manastira a arheološka istraživanja su trajala sve do 2009. godine kada počinje obnova ove duhovne svetinje koju su od tada do danas posjetili brojni posjetioci iz cijelog regiona.

„Vjernici nam dolaze tokom cijele godine i veoma su rijetki dani kada nemamo nijednog posjetioca. Najviše ih dolazi za praznik posvećen Ikoni Presvete Bogorodice Trojeručice, koja se nalazi u našem manastiru i identična je originalnoj u manastiru Hilandar. Procjenjuje se da je na ovaj praznik koji se obilježava 25. jula, prije izbijanja pandemije virusa korona, stiglo oko pet hiljada vjernika iz zemlje i inostranstva“, rekao je Ilarion.

On dodaje da u sklopu manastira imaju narodni trijem u kojem tokom ljeta mogu ugostiti oko 150 posjetilaca i trpezariju koju koriste zimi a koja ima kapacitet za oko 130 vjernika.

„Nemamo izgrađene gostoprimnice, kao u nekim drugim crkvama u inostranstvu, ali je to jedna od stvari koje planiramo uraditi. Imamo prostor da organizujemo niz manifestacija u saradnji sa zvaničnim institucijama, otvoreni smo prema novim tehnologijama i imamo profile na društvenim mrežama. Takođe je u toku izgradnja spomen obilježja posvećenog svim majkama, koji bi trebao biti završen u skorijem periodu u blizini manastirskog kompleksa“, rekao je Ilarion.

Prema njegovim riječima, namjera je i da se oformi pješačka tura uz Motajicu u sklopu koje bi se moglo vidjeti 12 malih kapela koje će predstavljati male pomjesne crkve, pa će tako vjernici moći vidjeti kako izgledaju ruska, gruzijska i druge pravoslavne crkve.

„Imaćemo razne sadržaje koji će omogućiti zadovoljenje vjerskih i turističkih potreba i nećemo praviti razliku među vjerama, već će svako biti u mogućnosti da pronađe ono što mu odgovara“, istakao je Ilarion.

Kao jedan od problema u proteklom periodu naveo je nedostatak adekvatne putne signalizacije, što je, uz pomoć Opštine Srbac, uspješno riješeno.

„Još uvijek imamo problem dolaska turista koji koriste navigaciju na svojim mobilnim uređajima i vrlo često zalutaju na putu do našeg manastira, ali to pokušavamo da riješimo sa nadležnim institucijama. Ipak, zahvaljujući Opštini Srbac, imamo dobru zastupljenost putne signalizacije, tako da turisti koji dolaze iz raznih puteva, prateći putokaze mogu bez problema da nas pronađu“, rekao je Ilarion.

Načelnik opštine, Mlađan Dragosavljević, rekao je da su turistički potencijali opštine Srbac ogromni ali još uvijek nisu dovoljno iskorišteni.

„Imamo namjeru da to promijenimo i naša očekivanja su velika zbog čega rado učestvujemo u ovakvim i sličnim radionicama kako bismo izradili jedinstven turistički proizvod po kojem ćemo biti prepoznatljivi u regionu“, rekao je načelnik Dragosavljević.

Načelnik odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti, Marko Miholjčić, rekao je da je Opštinska uprava izradila novu strategiju razvoja za period od 2022. do 2028. godine i da je turizam jedna od strateških grana.

„Imamo prostora za napredak u ovoj oblasti i u planu je uređenje ušća Vrbasa u Savu u turističke svrhe, kao i područja Motajice i Bardače“, rekao je Miholjčić.

Pored Strategije razvoja opštine Srbac, sve navedene aktivnosti su sastavni dio Strategije razvoja turizma u Republici Srpskoj za period 2021-2027. godine.

“Udruženje tovljača pilića RS”traži da se ukine odluka o naplati poreza za 2021. i 2022.godinu

Na temu naplate poreza na dohodak koji je država propisala da se izvrši retroaktivno za članove Udruženja tovljača pilića za 2021. i 2022.godinu,sinoć je u Motelu”Hrast” u Srpcu održana proširena sjednica Upravnog odbora “Udruženja tovljača pilića RS”.

Tovljači su zauzeli stav da se po ovom pitanju organizuju sastanci i sa ostalim poljoprivrednim udruženjima kako bi zajednički tražili od resornog ministarstva razumijevanje i olakšice za sva udruženja koja su se našla u ovom problemu.

Predsjednik Udruženja tovljača pilića RS Đuro Cvijić koji u 4 farme ima oko 70 hiljada pilića tvrdi da je odluka koja je donesena nepovoljna za proizvođače,te da se što prije mora pronaći neko kompromisno rješenje za ovu neprijatnu situaciju.

“Mi smo održali prošireni sastanak Upravnog odbora kojem je prisustvovalo 16 članova iz Obudovca,Stanara,Prnjavora,Dervente ,Srpca i drugih mjesta gdje god ima proizvođača pilića.Najveći problem je bio što je država donijela odluku da traži naplatu poreza od tovljača pilića RS za 2021. i 2022.godinu.Taj porez je neko propisao a nije nam rečeno na koji način i kako da ga mi možemo platiti. Mi smo donjeli odluku da idemo sa molbom prema državi da nam se ukine porez za 2021/2022.godinu, i da nas prime na razgovor kako bi se dogovorili na koji način ćemo plaćati porez za 2023.godinu.S tim u vezi usvojen je zaključak da se odmah uputi dopis Ministarstvu finansija RS ,Poreskoj upravi RS i predsjedniku RS da se organizuje zajednički sastanak kako bi se pronašlo najbolje rješenje i dogovor”rekao je Cvijić i dodao da je neophodno da se sporna odluka o porezu ukine i nađe neko drugo rješenje koje je povoljno za obe strane,jer ukoliko bi ovako ostalo ugrozila bi se egzistencija poljoprivrednih proizvođača koja je i onako teška

Član udruženja Goran Vasić kaže da se tovljači suočavaju i sa problemom radne snage te da imaju i problema oko plaćaanja računa za struju po novom obračunu,te da je Upravni odbor donio odluku da će Udruzenje ponovo ići sa novim zahtjevom za povećanje subvencije u peradarstvu prema resornom ministarstvu.

Upravni odbor je usvojio zaključak da se u narednom periodu održi Skupština tovljača pilića Republike Srpske na kojoj će biti izabrano novo rukovodstvo.

Filmovi “Oluja” i “Kikoriki-već viđeno” u utorak, 14. februara, u Srpcu

Centar za kulturu i sport Srbac organizuje projekcije najnovijih filmskih hitova u utorak 14. februara u Domu kulture “Uglješa Kojadinović” u Srpcu.

Od 18 časova na rasporedu je animirani film “Kikoriki-već viđeno” koji je sinhronizovan na srpski jezik a od 20 časova domaći film “Oluja”. Cijena ulaznice je 5 KM.

Neodoljiva Kikoriki družina vraća se u novoj, nezaboravnoj porodičnoj avanturi “Kikoriki: Već viđeno”.

Kraš odlučuje da svom najboljem prijatelju Bariju priredi nezaboravnu rođendansku zabavu. On angažuje agenciju “Već viđeno”, koja svojim klijentima organizuje uzbudljive avanture na putovanjima kroz vrijeme. Tokom ove nevjerovatne pustolovine, Krašovo nepoštovanje pravila izazvaće kataklizmičnu nesreću, uslijed koje će njegovi prijatelji biti raštrkani u različitim vijekovima. Da bi spasio drugare i bezbjedno ih vratio kući, Kraš mora brzinom munje da putuje kroz prošlost i budućnost. Vremena je malo, pa će pomoć morati da potraži od svog alter ega iz drugog vremena.

Insert iz filma “Kikoriki – već viđeno” možete pogledati  klikom na link:  https://www.youtube.com/watch?v=LLr826Uu3Ig&ab_channel=DeliusFilm

Film “Oluja” govori o stradanju srpskog naroda uoči i tokom akcije Oluja 1995. godine i predstavlja režiserski prvenac Miloša Radunovića, kao i prvi film na tu istorijsku temu. Za osnovu filma režiser je koristio svjedočenja preživjelih, kojima je i dalje teško govoriti o svojim iskustvima.

S obzirom na to da se o Oluji mnogo govori i da su sjećanja svjedoka i dalje svježa, režiser je imao kompleksan zadatak da od činjenica napravi jednu umjetničku priču. Film ne govori samo o istorijskim činjenicama, već i o degradaciji porodice u ratnim vremenima, ratnom profiterstvu i neobjašnjivoj moći zla.

Glumačku postavu čine Milica Stanković, Ivan Vujić, Marija Pikić, nedavno preminuli Davor Janjić i banjalučki glumac Zlatan Vidović, kao i Jovo Maksić, koji je živio u Kninu do 1995. godine i preživio pogrom.

Premijera filma održana je 1. februara u Sinepleksu Palas u Banjaluci uz brojne građane i ličnosti iz javnog i društvenog života, među kojima je bio i predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik.

Film “Oluja” nastao je u produkciji Telekoma Srbije i Omega produkcije. Tokom ove godine biće emitovana i serija sa dvanaest epizoda.

Insert iz filma možete pogledati klikom na link:https://www.youtube.com/watch?v=581ww0k0TDs&ab_channel=Oluja.Official

Volonterske akcije u Bardači u sklopu Međunarodnog dana močvara

Obilježavanjem Međunarodnog dana močvara, Udruženje građana „C.E.Z.A.R.“ započelo je juče u Bardači realizaciju projekta „Eko-aktivizam mladih u Bosni i Hercegovini“.
Tim povodom, okupili su se volonteri Cezara i udruženja „Most“ iz Gradiške za koje su organizovani edukativni sadržaji i volonterska akcija čišćenja, te postavljanja kanti za otpad u prostoru Trening centra Prirodno – matematičkog fakulteta u Bardači. Osim toga, gosti iz Gradiške pripremili su ekološki kviz, zahvaljujući kojem su svi učesnici stekli nova znanja o ekologiji.
Izvršni direktor udruženja, Tanja Šnjegota, kaže da je obilježavanje ovog međunarodno priznatog datuma bio najbolji povod da se okupe mladi iz nekoliko lokalnih zajednica iz Bosne i Hercegovine i sa njima obavi razgovor o ogromnom značaju močvara, koji je nerijetko širom svijeta zanemaren.
„Najbolji primjer zanemarivanja močvara je upravo Bardača, močvarno područje koje je 2007. godine proglašeno Ramsarskim područjem, a svega nekoliko godina nakon toga došlo je do njenog uništavanja. Danas možemo samo sa sjetom da se prisjećamo bogatstva biljnog i životinjskog svijeta Bardače i da naše znanje i iskustva prenesemo na mlade, kako bi uticali na povećanje njihove ekološke svijesti“, rekla je Šnjegota.
Početak ekoloških aktivnosti u Bardači bila je prilika i za najavom događaja „Bardača Meet Up“, koji će biti održan početkom juna.
„Ovim putem pozivamo sve zainteresovane mlade da nam se priključe u pripremi ovog tradicionalnog događaja koji uvijek okupi veliki broj mladih iz mnogih krajeva Bosne i Hercegovine“, rekla je Šnjegota.
Projekat „Eko-aktivizam mladih u Bosni i Hercegovini“ realizuje se u okviru projekta Jačanje Zelene mreže koji finansira Ambasada Italije u BiH, a implementira i sufinansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u BiH (UNDP BIH). Druženja mladih iz Srpca, ali i drugih lokalnih zajednica iz okruženja, nastavljaju se uskoro na Kozari, kada će tema biti značaj planinskih ekosistema.

Devetnaesta sjednica Skupštine opštine Srbac u četvrtak, 9. februara

Predsjednik Skupštine opštine Srbac, Miloš Budić, zakazao je za četvrtak, 9. februara, devetnaestu redovnu sjednicu lokalnog parlamenta na kojoj će se naći 23 tačke dnevnog reda.

Sjednica počinje u 10 časova.

Dnevni red:

1.Izvod iz zapisnika sa 18. sjednice SO-e Srbac,

2.Izvještaj o realizaciji Strategije razvoja opštine Srbac za 2021. godinu,

3.Izvještaj o realizaciji odluka koje je donijela Skupština opštine Srbac za period 01.06.2022. – 31.12.2022.godine,

4.Izvještaj o implementaciji ugovora o pružanju javnih vodnih usluga (PSA) za period od 08.09.2022. do 31.12.2022.godine,

5.Izvještaj o utrošku sredstava za nagrade maturantima za 2022. godinu na području opštine Srbac,

6.Izvještaj o utrošku sredstava iz budžeta opštine Srbac za 2022. godinu za kulturno-sportske manifestacije,

7.Informacija o utrošku novčanih sredstava za projekte omladinskih neformalnih grupa u 2022. godini na području opštine Srbac,

8.Informacija o realizaciji Programa o utrošku sredstava od posebnih namjena za razvoj nerazvijenih dijelova opštine Srbac prikupljenih od korisnika šuma i šumskog zemljišta u svojini Republike Srpske u 2022. godini na području opštine Srbac,

9.Informacija o radu i Izvještaj o utrošku novčanih sredstava iz budžeta opštine Srbac sportskih organizacija na području opštine Srbac za 2022. godinu,

10.Prijedlog godišnjeg plana rada načelnika i Opštinske uprave Srbac za 2023. godinu,

11.Prijedlog Plana sistemske deratizacije i dezinsekcije na teritoriji opštine Srbac za 2023. godinu,

12.Prijedlog Programa sistemske deratizacije i dezinsekcije na teritoriji opštine Srbac za 2023,

13.Prijedlog Programa mjera za sprečavanje i suzbijanje, eliminaciju i eradikaciju zaraznih bolesti na području opštine Srbac 2023. godine,

14.Prijedlog Programa profesionalnog usavršavanja odbornika Skupštine opštine Srbac za 2023. godinu,

15.Prijedlog Odluke o finansiranju i kategorizaciji sporta i fizičke kulture opštine Srbac za 2023. godinu,

16.Prijedlog Odluke o visini naknade za troškove uređenja građevinskog zemljišta za 2023. godinu,

17.Prijedlog Odluke o utvrđivanju prosječne konačne građevinske cijene jednog m2 korisne stambene površine stambenog i poslovnog prostora na području opštine Srbac,

18.Prijedlog Odluke o usvajanju metodologije za unapređenje rada mjesnih zajednica na području opštine Srbac,

19.Prijedlog Odluke o ispitivanju zadovoljstva privrednih subjekata o kvalitetu pružanja usluga Opštinske uprave opštine Srbac,

20.Prijedlog Odluke o ispitivanju zadovoljstva građana radom Opštinske uprave opštine Srbac,

21.Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti za upis zabilježbi prvenstvenog reda za upis založnog prava i upis hipoteke,

22.Prijedlog Odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača i dodjeli u zakup pašnjaka u svojini opštine Srbac, PETKOVIĆ RISTI iz Prijebljega,

23.Odbornička pitanja i odgovori na odbornička pitanja.

Direktan prenos sjednice moći ćete pratiti na frekvenciji  93,2 MHz ili putem sajta www.radiosrbac.com

Šahovski klub Srbac nagrađen Srebrnom plaketom Šahovskog saveza RS


Povodom 30 godina postojanja i rada Šahovskog saveza Republike Srpske, krajem decembra prošle godine u Bijeljini je održana svečana Skupština na kojoj je organizovana dodjela plaketa zaslužnim pojedincima I kolektivima.
Šahovski klub Srbac tom prilikom nagrađen je Srebrnom plaketom kao jedan od tri najuspješnija kluba u RS.
Kako nam je rekao Mirko Stojković kapiten Šahovskog kluba Srbac ovo priznanje se dodjeljuje na osnovu ostvarenih rezultata u proteklom periodu.
,,Ovo priznanje , na zadovoljstvo svih naših šahista I ostalih ljudi u klubu, je pokazatelj kvalitetnog rada I odličnih rezultata našeg šahovskog kluba. I u prošloj godini smo uspjeli da osvojimo Kup RS I to je peti put da Šahovski klub Srbac osvaja Kup RS”, kaže Mirko Stojković.
Šahovski klub Srbac osnovan je 1954. godine.

Učenici iz Sitneša se plasirali u dalji tok međunarodnog kviza ,,Nemanjići“

Učenici Osnovne škole ,,Vuk Karadžić“ Sitneši,  uzeli su učešće u međunarodnom kviz takmičenju „Nemanjići” , čija je ovogodišnja tema ,,Stradanje Srba u XX veku”. Prvi kvalifikacioni test je  održan 21.januara, a  ekipa pod nazivom Vukovi istoričari, koju čine Ivan Vrsajković, Nikolina Mrđa i Magdalena Đukić, zauzela je 22. mjesto u konkurenciji 294 prijavljene ekipe i plasirala se u dalji tok takmičenja.

Prva i druga faza su eliminacione i odvijaju se onlajn, dok će se završnica, u koju ulazi osam najbolje plasiranih ekipa, održati u Banja Luci. Finale će biti održano uz radio i TV prenos za srpske prostore i prostore srpske dijaspore.

Ovo međunarodno kviz takmičenje je prvi put održano 2019. godine, sa idejom da okupi mlade iz Republike Srbije, Republike Srpske, Crne Gore, regiona i srpske dijaspore. Jedinstveni cilj ovog takmičenja je očuvanje srpskog kulturnog identiteta. Ovo takmičenje ima za cilj da proširi i upotpuni znanje srpske omladine o ovoj značajnoj temi koja se u redovnom školskom programu ne obrađuje u dovoljnoj meri.

Organizatori takmičenja su Uprava za dijasporu i regionalnu saradnju u Vladi Republike Srbije Ministarstvo inostranih poslova, Ministarsvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju u Vladi Republike Srpske, Ministarstvo prosvete u Vladi Republike Srbije i Vladi Republike Srpske

Humanitarna akcija ,,Kuća od srca“: U januaru Opština Srbac donirala sistem za grijanje u vrijednosti 5.100KM, a građani prikupili oko 4.500 KM

Humanitarna akcija pod nazivom ,,Kuća od srca”  ulazi u završnu fazu, a trenutno se prikupljaju sredstava za vanjsku stolariju i fasadu. Završetkom pomenutih radova samohrana majka Nevena Ignjatić i njenih dvoje djece će biti korak bliže useljenju u svoj dom.

Kako nas je informisao Branko Grahovac, koordinator akcije, u januaru su uplaćene brojne donacije naših sugrađana, ali i ljudi koji vode porijeklo iz Srpca, a trenutno rade u inostranstvu.

Veoma značajna je donacija Opštine Srbac koja je obezbijedila sredstva za kompletan sistem centralnog grijanja, čija je vrijednost 5.100 maraka, a majstori su besplatno izvršili ugradnju.

U januaru je od ostalih donatora ukupno prikupljeno 2.450 maraka i 1.000 evra,od čega je  Udruženje građana ,,C.E.Z.A.R.” doniralo 650KM i Dječiji vrtić,,Naša radost” Srbac  300KM, a omladina Mjesne zajednice Bajinci na tradicionalnom paljenju badnjaka je prikupila 200 KM i 150 evra.

 U prvom mjesecu 2023.godine uplaćene sljedeće donacije: Veselko Stojković 350 KM, Rada i Slobodan Lazić  i porodica Gute Stanišića po 200KM,  Bojan Ljubojević, Nikolina Ristić, Miodrag Suvajac, Ivana i Nevena Šmitran po 100KM, Milovan Miletić, Aleksandra Lepir i Jelka Milićević po 50 KM.

Pero Ignjatić 250 evra, Vesna i Zdravko Ivanović, Rade Vučenović, Ostoja Stojković, Mladen Bundalo po 100 evra, Kristina I Marko Ivanović, Savo Ivanović, Ilija Ivanović, Željko Vukašinović po 50 evra.

Ovim putem, koordinator akcije Branko Grahovac izražava zahvalnost svima koji su na bilo koji način podržali  izgradnju kuće za našu sugrađanku i njenih dvoje djece.

Akcija se nastavlja pa se pozivaju svi građani koji su u mogućnosti da se pridruže i daju svoju doprinos da Nevena i njena djeca što prije uživaju u toplini novog doma.

Udruženje ,,Izvor“ obilježilo Savindan

U Udruženju roditelja i djece sa posebnim potrebama ,,Izvor“ Srbac juče je organizovana  podjela svetosavskih paketića.

Direktorica Izvora Mira Tatić kaže da su paketiće obezbijedili Opština Srbac i donatori Aleksandar Nuždić, Igor Suvajac i Mišo Novković, a podijeljeni su djeci i mladima koji su članovi Udruženja i učenicima posebnog odjeljenja Osnovne škole ,,Jovan Jovanovi Zmaj“ Srbac.

Paketiće je uručio sveštenik Nenad Đurić koji je takođe obezbijedio simbolične poklone i prisutnima se obratio prigodnom besjedom.

,,I ove godine smo se okupili povodom obilježavanja Svetog Save, velikog svetitelja i prosvetitelja, kojeg je, kao i Gospoda Boga, teško opisati i nabrojati sve ono što je za nas učinio. Svaka priča o Svetom Save, ako ne počinje i ne završava molitvom, nije svetosavska priča. Mi treba da znamo  da je on nama potreban, a ne mi njemu, jer je on ogledalo i obrazac pravoslavlja i to je ono što nam je najviše ostavio, kao što nam je ostavio zadatak da čuvamo pravoslavlje i idemo uskim putem koji vodi u Carstvo Božje“, rekao je sveštenik Đurić.

U ime Opštine Srbac prisustvovao je šef Odsjeka za boračko-invalidsku zaštitu Borivoje Vrsajković.

,,U svoje lično ime i u  ime opštinske uprave želim da vam poželim srećan praznik i srećan početak još jedne radne godine. Vaše Udruženje zaista predano radi i zahavaljujem svima koji vam pružaju podršku, a svim članovima želim sve najbolje u ovjoj godini“, rekao je Vrsajković

Direktorica Izvora Mira Tatić zahavljuje donatorima koji im pomažu i koji su obezbijedili paketiće i zakusku, kao i svešteniku Nenadu Đuriću.

,,Današnjim druženjem obilježavamo Svetog Savu i započinjemo novu radnu godinu. Kao i svaki put, i danas zahvaljujem svima koji nam pružaju podršku, jer, bez pomoći drugih, naše Udruženje  ne bi moglo opstati“, rekla je Mira Tatić.