Pet miliona maraka u ovoj godini u poljoprivredni sektor opštine Srbac

Na području opštine Srbac za razvoj poljoprivrede u 2023.godini biće izdvojeno pet miliona КM što je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu kada su ova sredstva iznosila 2,7 miliona КM, izjavio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Savo Minić, koji je  sa ministrom finansija Zorom Vidović boravio u radnoj posjeti Srpcu.

Za njih je priređen prijem u zgradi Opštinske uprave, od strane načelnika opštine Mlađana Dragosavljevića i predsjednika Skupštine opštine Miloša Budića, a organizovana je i posjeta kompaniji „Perutnina Ptuj“ u Poveliču. Ova firma zapošljava 316 radnika i trenutno radi sa 12 miliona brojlera a ostvareni prihod prošle godine je iznosio 85 miliona КM.

„Proizvodnja hrane u Srpcu bilježi najveće povećanje u posljednje tri godine čemu je doprinijelo ovo preduzeće u kojem radi domaća radna snaga uz primjenu najsavremenijih tehnologija. To jača kapacitet Republike Srpske, direktno utiče na bruto društveni proizvod i stanje naše ekonomije“, rekao je ministar Savo Minić.

On je istakao da je raspisan javni poziv za kapitalne investicije koji će biti otvoren do 10. aprila i nudi značajne mogućnosti za dalji razvoj i širenje ovog preduzeća.

Velibor Popović, direktor Perutnine Ptuj, rekao je da trenutno sarađuju sa 129 kooperanata sa područja banjalučke i posavske regije koji su obuhvaćeni raznim podsticajima ministarstva u ovoj godini, što je, kako kaže, jako važno, jer proizvodnja pilećeg mesa zahtjeva ogromna ulaganja, kako u njihovu klaonicu, tako i u farme.

„U protekle tri godine u pogon u Srpcu uloženo je 10 miliona КM investicija i konstantno se ulaže u modernizaciju objekta i poboljšanje uslova radnika. Planiramo novu liniju u pogonu pakeraja i rasjeka i izgradnju nove inkubatorske stanice u vrijednosti od 8 miliona КM, što je zahtjevan projekat koji će trajati u naredne dvije godine. Namjera nam je da dobijemo i izvozni broj za žive životinje jer vidimo da na tržištu Evropske Unije konstantno raste potreba za pilećim mesom – rekao je Popović.

On dodaje da 89 odsto svojih proizvoda prodaju na teritoriji BiH a ostatak izvoze u Crnu Goru, Hrvatsku, Sloveniju i Srbiju, dok je jedan od sljedećih koraka da se pokušaju probiti i na austrijsko tržište.

Prilikom posjete Srpcu, ministar Savo Minić obišao je i poljoprivredno domaćinstvo Milovana Dobrnjca iz Starog Martinca koji se bavi tovom svinja i tom prilikom rekao da su resorno ministarstvo i Vlada Republike Srpske raznim mjerama doprinijeli da se obezbijedi kontinuitet proizvodnje u ovoj oblasti.

Dobrnjac kaže da njegova farma ima kapacitet do 500 svinja u turnusu i dodaje da bez pomoći resornog ministarstva ne bi mogao održati proizvodnju.

„Ove godine je povećana premija za utovljene svinje do 60 КM a prošle godine smo i iz kompenzacionog fonda dobijali 50 КM što nam je dosta značilo u proizvodnji. Ulazili smo u program kapitalnih investicija a imamo u planu i ove godine da se prijavimo za nabavku traktora i priključaka. Dosta bi nam značilo kada bismo dobili zemljište u zakup kako bismo proširili kapacitete“, rekao je Dobrnjac.

Načelnik opštine Srbac, Mlađan Dragosavljević, rekao je da je naglašen problem nedostatka poljoprivrednog zemljišta u odnosu na trenutne kapacitete brojnih poljoprivrednih proizvođača.

„Na nivou Opštinske uprave imenovali smo komisiju koja će svo zemljište koje se vodi na opštini Srbac, a očekujemo i do 200 hektara, identifikovati na terenu i stvoriti pretpostavke da se izda u zakup“, rekao je načelnik Dragosavljević.

On je istakao pozitivne trendove kada je u pitanju obim poljoprivredne proizvodnje u srbačkoj opštini zahvaljujući, u velkkoj mjeri, subvencijama koje dobijaju naši poljoprivredni proizvođači.

„U proteklom periodu imali smo odličnu saradnju sa resornim ministarstvom koje je izdvojilo nekoliko miliona maraka za sanaciju nasipa, krčenje i izmuljivanje kanalske mreže i rekonstrukcija crpnih stanica u Srpcu“, istakao je Dragosavljević.

Ministar finansija Zora Vidović rekla je da će biti nastavljen kontinuitet ulaganja u infrastrukturu, privredu i poljoprivredu na području srbačke opštine.

„Iduće sedmice će krenuti sanacija odbrambenog nasipa u Srpcu i Gradišci, što se mora hitno uraditi s obzirom na oštećenja i pojavu klizišta a investicija će koštati preko tri miliona КM“, istakla je Vidović.

Radna posjeta Srpcu okončana je obilaskom pogona firme „Tat-Кom“ u Sitnešima, u vlasništvu Dragana Tatomira.

Tatomir je rekao da već duži niz godina rade preradu drveta, uglavnom hrasta, a u zadnje vrijeme rade više sa bukvom. Proizvodni proces će se, kako kaže, u narednom periodu proširiti sa tri nove grane.

„Proširujemo našu djelatnost kroz sušenje i dalju preradu u ploče i lamele. Takođe radimo novi pogon za proizvodnju peleta, kapaciteta tonu i po na sat. Naši proizvodi najvećim dijelom namijenjeni su za izvoz“, rekao je Tatomir.

Ministar poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić i ministarka finansija RS Zora Vidović u posjeti Srpcu

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić i ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović boravili su juča u radnoj posjeti opštini Srbac.

Ministar Minić je najprije obišao pogon „Perutnine Ptuj S“ u Poveliču gdje je razgovarao sa direktorom Veliborom Popovićem,a nakon toga je posjetio stočara Milovana Dobrnjca u Starom Martincu.

Ministri Savo Minić i Zora Vidović nastavili su razgovor u zgradi opštinske uprave u Srpcu sa načelnikom Mlađanom Dragosavljevićem i predsjednikom Skupštine opštine Milošem Budićem a trenutno je u toku obilazak Firme za preradu drveta”Tatkom”u Srpcu.Opširniji izvještaj pripremićemo nakon završetka radne posjete dva ministra opštini Srbac.

Održana izborna skupština SUBNOR-a Srbac

Udruženje SUBNOR-a Srbac održao je danas izbornu skupštinu na kojoj je izabrano novo rukovodstvo I razmatrana I usvojena godišnja dokumenta a za predsjednik srbačkog SUBNOR- a na novi mandat od četiri godine izabran je Bogdan Davidović .

Za novog predsjednika Skupštine, umjesto nedavno preminulog Danila Košutića, izabran je Borivoje Sladić a za njegovog zamjenika Mišo Davidović.

Sjednici su, pored delegata skupštine SUBNOR-a, u ime opštinske uprave prisustvovali Duško Mitrić, načelnik odjeljenja za opštu upravu i šef Odsjeka za boračko-invalidsku i civilnu zaštitu Borivoja Vrsajković.

Duško Mitrić u svom obraćanju delegatima skupštine istakao je dobru saradnju SUBNOR-a i opštinske uprave u proteklom periodu i izrazio nadu da će se ta saradnja i dalje nastaviti.

Skupština SUBNOR-a jednoglasno je usvojila godišnja dokumenta Izvještaje o radu i finansijskom poslovanju kao i Plan rada i finansijski plan za ovu godinu.

Crveni krst Srbac: Uručeno 16 paketa prehrambenih proizvoda

Sekretar Crvenog krsta Srbac Igor Jovičić i volonter Dragana Tutnjilović, posjetili su 16 porodica  slabijeg materijalnog stanja na području naše opštine i uručili im prehrambene pakete.

,,Ovo je jedna od naših redovnih aktivnosti, a slične posjete organizujemo više puta godišnje, posebno pred praznike i kada se obilježavaju određeni datumi posvećeni osjetljivim kategorijama stanovništva. Prehrambeni paketi su ovog puta donacija Crvenog krsta Republike Srpske”, rekao je Jovičić.

Natrdna aktivnost Crvenog krsta je akcija dobrovoljnog darivanja krvi, koja će biti održana u četvrtak, 16.marta u Sportskoj dvorani,,9.januar” u Srpcu, a ovim putem se podsjećaju dobrovoljni davaoci da svoj dolazak mogu najaviti pozivom na broj: 065/725-536 ili porukom na fb stranici Crvenog krsta Srbac

Proslavljen Međunarodni dan žena u školama u Srpcu, Nožičkom i Poveliču

Povodom Međunarodnog dana žena, u centralnoj Osnovnoj školi “Jovan Jovanović Zmaj” u Srpcu je na nivou odjeljenjskih zajednica organizovana priredba kojoj su prisustvovale majke, bake, tetke i sestre učenika.Recitovalo se o majčinoj ljubavi, dobroti i ljepoti, a igralo se i plesalo.Prethodnih dana su srbački đaci s puno ljubavi i radosti pravili poklone i čestitke za svoje majke, koje su im na kraju priredbe i uručili.I u područnim školama je takođe bilo veselo i svečano, a za mame, bake i seke su učenici pripremili priredbu.Jedna od njih održana je u područnoj školi u Nožičkom. Uz brojne igrokaze i recitacije, učenici od drugog do petog razreda pokazali su svoj trud i zalaganje u dramskoj sekciji koju vodi učiteljica Milijana Krejić.Umijeće plesanja dječijeg valcera pokazali su učenici trećeg razreda učiteljice Bogdane Vlašić, a učenici petog razreda učiteljice Svjetlane Smiljanić i učenici prvog i četvrtog razreda učiteljice Nade Bilbija Josipović recitovali su i pjevali zajedno sa svim učenicima oduševljenoj publici koja im je na kraju uzvratila velikim aplauzom.U područnoj školi u Poveliču održana je radionica povodom praznika žena. Učenici od drugog do petog razreda pokazali su svoje znanje u ukrašavanju tegli dekupaž tehnikom zajedno sa svojim majkama i učiteljicama.

Članovi ,,Izvora” obilježili Međunarodni dan žena

U Udruženju roditelja i djece sa posebnim potrebama ,,Izvor“ Srbac juče je na simboličan način obilježen Međunarodni dan žena-8.marta.Predsjednica Udruženja Mira Tatić kaže da su djeca prethodnih dana uložila mnogo truda kako bi sa logopedom, defektologom i psihologom pripremila recitacije za svoje majke.,,Organizovali smo ovo druženje u krugu članova, kako bi djeca majkama uljepšala 8.mart. Uz pomoć stručnih lica, naučili su po jednu pjesmicu u skladu sa svojim mogućnostima. Zajedno su pokazali kako se sa njima radi i koliko se svi zajedno angažujemo oko njih” kaže Mira TatićPrigodne pjesmice recitovalo je dvanaest članova Izvora koji su za svoje majke izradili I posebne osmomartovske čestitke.Kada je o planovima u narednom periodu riječ predsjednica Udruženja Izvor Mira Tatić kaže:,,Imamo u planu da organizujemo dvodnevni izlet u manastir Tumane. Polazak je 19 marta, a povratak je 20 marta. Ići će 25 roditelja i djece iz Izvora i osam članica Udruženja žena Srbac. Svi zajedno, i djeca i mi roditelji se radujemo ovom putovanju na kojem planiramo da posjetimo Beograd , obiđemo Hram Svetog Save I Beograd na vodi”, zaključila je Mira Tatić.

U četvrtak 16.marta dvadeseta sjednica Skupštine opštine Srbac

Predsjednik Skupštine opštine Srbac, Miloš Budić, zakazao je za četvrtak 16. marta dvadesetu redovnu sjednicu lokalnog parlamenta na kojoj će se naći 29 tačaka dnevnog reda.Sjednica počinje u 10 časova.Dnevni red: 1. Izvještaj Komisije za izbor i imenovanja: a) o konstatovanju prestanka mandata Mići Malbašiću i prijedlog Zaključka, b) o konstatovanju dodjele mandata Goranu Mariću, prijedlog Zaključka i polaganje svečane zakletve, 2. Izvod iz zapisnika sa 19. sjednice Skupštine opštine Srbac, 3.Izvještaj o uspjehu i vladanju učenika na kraju prvog polugodišta za školsku 2022/23. godinu, 4.Izvještaj o realizaciji Plana kapitalnih investicija za 2022. godinu, 5. Izvještaj o realizaciji Strategije razvoja opštine Srbac za 2022. godinu, 6.Prijedlog Programa kapitalnih investicija za period od 2022-2027. godine, 7.Prijedlog Plana kapitalnih investicija za 2023. godinu, 8.Prijedlog Programa utroška sredstava posebnih namjena za razvoj nerazvijenih dijelova opštine Srbac prikupljenih od korisnika šuma i šumskog zemljišta u svojini Republike Srpske u 2023. godini na području opštine Srbac, 9.Informacija o rezultatima sprovedene ankete o zadovoljstvu građana komunalnim uslugama na području opštine Srbac, 10. Informacija o stanju u oblasti zaštite i spasavanja na području opštine Srbac u 2022. godini, 11. Informacija o usvojenom planu integriteta, 12. Informacija o radu Policijske stanice Srbac za 2022. godinu, 13.Informacija o stanju šuma i šumskog zemljišta u građanskoj svojini za period januar – decembar 2022. godine, 14.Informacija o planu šumsko-uzgojnih radova i iskorištavanju šuma u privatnoj svojini za 2023. godinu, 15.Prijedlog Odluke o usvajanju Kalendara kulturnih i sportskih manifestacija na području opštine Srbac za 2023. godinu, 16.Prijedlog Odluke o izmjeni Odluke o prodaji stambene jedinice (stana) u izgradnji u zgradi za mlade bračne parove u Srpcu Vladimiru Lazendiću iz Nožičkog, 17.Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti Komunalnom preduzeću „Vodovod“ a.d. Srbac na cijene komunalnih usluga, 18. Prijedlog Rješenja o razrješenju Slađane Potkonjak dužnosti direktora Javne ustanove Centar za socijalni rad Srbac, 19.Prijedlog Rješenja o imenovanju vršioca dužnosti direktora Javne ustanove Centar za socijalni rad Srbac, 20.Prijedlog Odluke o raspisivanju Javnog konkursa za izbor i imenovanje direktora Javne ustanove Centar za socijalni rad Srbac, 21.Prijedlog Odluke o raspisivanju Javnog konkursa za izbor jednog člana Školskog odbora Javne ustanove Centar srednjih škola „Petar Kočić“ Srbac ispred jedinice lokalne samouprave, 22.Prijedlog Rješenja o izmjeni Rješenja o izboru Komisije za izbor i imenovanja, 23.Prijedlog Rješenja o izmjeni Rješenja o izboru Komisije za boračka pitanja, 24.Prijedlog Rješenja o izmjeni Rješenja o izboru Komisije za nagrade i priznanja, 25.Prijedlog Rješenja o izmjeni Rješenja o izboru Odbora za zdravlje, 26. Prijedlog Rješenja o izmjeni Rješenja o izboru Savjeta za poljoprivredu, 27.Prijedlog Rješenja o imenovanju Komisije za izbor direktora Javne ustanove Centar za socijalni rad Srbac, 28. Prijedlog Rješenja o imenovanju Komisije za izbor jednog člana Školskog odbora Javne ustanove Centar srednjih škola „Petar Kočić“ Srbac 29.Odbornička pitanja i odgovori na odbornička pitanja.Radio-Srbac će direktno prenositi zasjedanje srbačkog parlamenta na frekvenciji 93,2 MHz i putem interneta radiosrbac.com

Fond solidarnosti pomogao sanaciju kuće demobilisanog borca Radivoja Arivuka iz Gornje Lepenice

Fond solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac juče je dodijelio materijal za kupatilo i tri prozora demobilisanom borcu Radivoju Arivuku iz Gornje Lepenice u vrijednosti od 2.170 KM.Materijal je dodijeljen na prijedlog Mjesne boračke organizacije Gornja Lepenica i predstavlja drugu akciju Fonda u ovoj godini.Radivoje je izrazio zahvalnost Boračkoj organizaciji opštine Srbac na pruženoj pomoći i činjenici da nije zaboravljen od svojih saboraca.Goran Plotan, predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac, kaže da njihova organizacija ne zaboravlja svoje članove i dodaje da će uvijek pružati pomoć članstvu u skladu sa materijalnim mogućnostima.„Vidjeli smo iskreno zadovoljstvo i sreću našeg saborca kojem smo pomogli da renovira porodičnu kuću i poboljša svoje stambene uslove. Zbog te činjenice smo i mi u rukovodstvu Boračke organizacije srećni i zadovoljni, a to i jeste svrha našeg postojanja, da pomažemo saborcima koji nisu u stanju da samostalno obezbijede stambene prilike dostojne čovjeka. Radivoje ima i zdravstvenih problema, a mi smo mu pomogli da barem jedan od njih lakše savlada. Moram istaći i zahvalnost prema Boračkoj organizaciji Republike Srpske koja je obezbijedila dio sredstava kako bi realizovali ovu akciju“, istakao je Plotan.Dodjeli materijala prisustvovali su predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije opštine Srbac Dragan Aleksić i predsjednik Odbora porodica poginulih i zarobljenih boraca Branko Grahovac koji su istakli da će Fond vrlo brzo realizovati i treću akciju u ovoj godini, a paralelno sa tim radiće se i na prikupljanju novčanih sredstava za nove akcije Fonda.

Škola u Razboju LJevčanskom priključena na gradski vodovod

Područna škola „Dositej Obradović“ iz Razboja LJevčanskog od juče je priključena na vodovodnu mrežu čime je omogućeno da 35 đaka sa nastavnim osobljem ima dostupnu pitku vodu iz gradskog vodovoda.

Radi se o projektu koga je finansirala Vlada Republike Srpske u saradnji sa Opštinom Srbac, a u sklopu kojeg je prošle godine izgrađen glavni vod u dužini od 1250 metara i omogućeno priključenje na vodovodnu mrežu za najmanje 32 domaćinstva iz Razboja LJevčanskog.

Vrijednost radova na priključenju škole iznosi 4825 KM a ukupna investicija izgradnje glavnog voda iznosila je 80 hiljada KM. Radove je izvodilo Komunalno preduzeće „Vodovod“ iz Srpca.

Direktorica škole, Silvana Sekulić, kaže da će ovaj projekat mnogo značiti za njihovu školu koja je do sada koristila vodu uz pomoć hidrofora.

„Do sada smo vodu crpili iz bunara a sada smo konačno priključeni na gradski vodovod. Našu školu redovno pohađa 35 đaka ali je trenutno prisutno oko 46 djece jer imamo grupu od 11 polaznika koja pohađaju predškolski program“, rekla je Sekulić.

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Razboj LJevčanski, Jordan Kuvalja, koji je inicirao ove aktivnosti, zahvalio se Vladi Republike Srpske, Opštini Srbac i Vodovodu što su realizovali još jedan projekat ruralnog uređenja njihovog sela.

„Radovi na priključenju su kvalitetno urađeni u dužini od 130 metara čime je škola od juče zvanično dobila gradsku vodu. Na gradski vodovod je još ranije priključen i novoizgrađeni društveni dom, što je takođe velika stvar a ujedno su stvoreni uslovi za nastavak širenja vodovodne mreže u selu“, rekao je Kuvalja.

Jedan dio Razboja LJevčanskog 2002. godine priključen je na gradski vodovod, a ovim projektom stvorene su pretpostavke da svi mještani u narednom periodu dobiju pitku vodu iz gradskog vodovoda.

Vrtić: Bogat program za majke povodom 8.marta

Polaznici Dječijeg vrtića,,Naša radost“ Srbac sa svojim vaspitačicama su pripremili su bogat program kojim su juče obradovali majke povodom Međunarodnog dana žena- 8.marta.

,,Djeca su i ove godine pripremila pjesme, recitacije, plesne koreografije i igrokaze, a napravili su i osmomartovske čestitke. Majke su prisustvovale svečanostima, a kako bi se izbjeglo stvaranje gužve, priredbe su bile raspoređene u tri dana. Veliko zadovoljstvo i za djecu i za nas je bilo to što majke bile oduševljene i u našoj ustanovi je ovih dana vladalo posebno raspoloženje. Bili su uključeni svi polaznici, osim mlađe jasličke  grupe, čiji starosna dob nije još dovoljna za učešće u ovakvim manifestacijama“ , rekla je direktorica vrtića Bgdana Miholjčić.

Pored redovnih polaznika, prigodan program i čestitke su pripremili i polaznici predškolskog programa.

Više fotografija možete pogledati na našem facebook profilu, klikom na link: https://www.facebook.com/