Trideset kompleta knjiga od V do IX razreda za članove ANI
,,Lijevče“ je donacija Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj“ iz Banjaluke .
Predsjednik ANI ,, Lijevče“ Jordan Kuvalja zahvalio je na ovoj vrijednoj
donaciji koju su već podijelili svojim članovima i na taj način ih u velikoj
mjeri pripremili za narednu školsku godinu.
Kuvalja je dodao da je organizovan i izlet u manastir Moštanica
najmlađih članova ovog ansambla. Tu je organizovano druženje sa članovima
Udruženja za očuvanje tradicije Prijedor.
Svi zajedno obišli su manastirski kompleks i upoznali se sa
istorijom ovog svetog hrama .
Dan je protekao u druženju u predivnom prirodnom ambijentu uz
igru i pjesmu, kaže Kuvalja.
On dodaje da se ova dva društva sastaju više puta u toku godine, a sve sa jednim ciljem a to je očuvanje tradicije i običaja uz druženje i sklapanje novih prijateljstava.
Na sjevernoj Zemljinoj hemisferi sutra u 16.59 časova počinje ljeto, dok u isto vrijeme za stanovnike južne Zemljine polulopte počinje zima.
Na dan početka ljeta obdanica je najduža, a noć najkraća.
Prvim danom ljeta smatra se dan najduže obdanice /ljetnog solsticija / , koji obično pada između 20. i 23. juna.
Kako se Zemlja okreće oko Sunca, ali i oko svoje ose njen položaj u određenom trenutku u odnosu na Sunce definiše godišnja doba.
Ove godine jesenja ravnodnevnica /ekvinocij / je 23. septembra, što znači da tada završava ljeto i počinje jesen.
Sezona je branja gljiva, berači naoružajte se znanjem
Gljive su jedna od najrasprostranjenijih skupina živih organizama na Zemlji, a iako je do danas opisano samo oko 14.000 vrsta gljiva, naučnicinici procjenjuju kako bi stvaran broj mogao iznositi između 4 i 6 miliona. Gljive tehnički nisu biljke i naučno se nalaze u posebnoj kategoriji, koja uključuje plijesan i kvasce. Neke gljive su jestive, dok druge predstavljaju veliki rizik za zdravlje ako se konzumiraju ili dodiruju. Sakupljači gljiva obično poznaju tek nekoliko desetaka vrsta jer skupljaju samo plodna tijela gljiva,. Jestive gljive nam donose širok raspon zdravstvenih dobrobiti i imaju vrlo malo kalorija, ali su hranjive i djeluju zasitno. Gljive su stvorile vlastiti rod: zbog svojih genetskih svojstava ne ubrajaju se kako u biljni tako ni u životinjski svijet O ovoj temi razgovarali smo sa velikim zaljubljenikom u prirodu i zdrav život Markom Milankovićem Stara izreka kaže: „Sve su gljive jestive, ali neke samo jednom“, kaže Mark i dodaje da je veoma teško razlikovati jestive i nejestive gljive. ,,Treba dosta vremena da bi se savladala ova tema . Najlakše je naučiti prepoznati jestive gljive i njihovo stanište a sve one nepoznate smatrajte da su otrovne.Trenutno na našim terenima dominiraju lisičarka i bijela gljiva, a ova godina za branje gljiva je idealna. Čovjek prije branja mora se naoružati prije svega znanjem, ranac, mobilni telefon i štap nezaobilazni su dio opreme. Nije sramota na kraju branja donijeti gljive nekom dobrom poznavaocu koji ih može prepoznati. Apelujem na maksimalan oprez jer tu ne smije biti greške, kao ni u medicini ili elektronici greške se ne praštaju”, rekao je za Radio Srbac Mark Milanković. Kada je o konzumaciji gljiva riječ preporučljivo je da se jede jednom sedmično kaže on. ,,Izbjegavati kajmak i meso u kombinaciji sa gljivama jer je to pogubno za organizam. Podgrijavanje ne dolazi u obzir , kao što je to slučaj kod krompira i riže. Već dva sata nakon termičke obrade gljive postaju toksične”, kaže Mark Milanković. Upozoravam sve berače gljiva da se prije svega naoružaju znanjem o gljivama pa tek onda izlet u prirodu zaključio je Mark Milanković.
Drugo mjesto i srebrna medalja pripala je koreografiji
“Mornari” Cezarove ritmične gimnastike.
Članove Cezara na takmičenju su predvodili treneri i koreografi
Tanja Šnjegota i Lenka Kasagić.
“Osim što smo bili najbrojnija ekipa, sa najvatrenijim navijačima, ostvarili smo zapažene rezultate i opet dokazali da se trud i rad uvijek nagrađuju. Zahvaljujemo roditeljima na podršci, organizatorima na toploj dobrodošlici i najboljem timu koji je pomogao da jučerašnji dan prođe bez problema, Mariji Šnjegoti, Mariji Gašić, Irini Kljajčin, Milanki Šnjegoti i Dragani Kojić”, rekla je izvršni direktor Cezara Tanja Šnjegota.
Promocija knjige profesora Zdravka Đukića u petak, 23. juna
Srpsko prosvjetno i kulturno društvo “Prosvjeta” Srbac organizuje u petak, 23. juna, promociju knjige “Priručnik iz matematike za drugi razred srednjih škola” autora Zdravka Đukića, penzionisanog profesora matematike iz Srpca.
Promocija će se održati u sali Skupštine opštine Srbac sa početkom u 19 časova.
O knjizi će govoriti recenzent Vićo Kovačević, srbački književnici Žarko Šarić i Branka Sančanin i autor knjige.
Đukić je u knjizi obuhvatio gradivo drugog razreda gimnazije i ostalih srednjih škola, a svako poglavlje sastoji se iz teoretskog dijela sa odgovarajućim formulama, riješenim zadacima i zadacima za vježbu.
Ovo je njegova druga knjiga iz ove oblasti, nakon što je 2019. godine objavio Priručnik iz matematike za prvi razred srednjih škola.
Prvi upisni rok za učenike koji imaju 60 i više bodova počinje sutra, 19. i 20. juna. Za učenike koji imaju manje od 60 bodova upis će se vršiti od 26. do 28. juna ove godine.
U Centru srednjih škola”Petar Kočić” Srbac u prve razrede planiraju upisati 108 učenika raspoređenih u pet odjeljenja u 7 zanimanja.
Od četverogodišnjih škola u gimnaziju opšti smjer biće upisano 16 učenika dok je planom upisa za oblast ekonomija,pravo i trgovina zanimanje carinski tehničar planirano 24 učenika.
Od trogodišnjih škola u smjer trgovac planirano je 20 učenika,i po pola odjeljenja odnosno 12 učenika u smjer mehaničar mehatronike,pneumatike i hidraulike, 12 učenika zanimanje bravar-zavarivač,12 konobar i 12 učenika za zanimanje kuvar.
Rezultati upisa za učenike koji imaju 60 i više bodova biće objavljeni u četvrtak 22.6.2023.godine do 10 časova na oglasnoj tabli škole i na internet stranici škole,dok će rezultati upisa za učenike koji imaju manje od 60 bodova biti objavljeni u petak 30.6.2023.godine do 10 časova.
Udruženje građana “C.E.Z.A.R” iz Srpca organizuje jedanaestu godinu zaredom humanitarnu akciju “Budi mi prijatelj” u cilju nabavke školskog pribora za učenike slabijeg imovnog stanja.
Volonteri Cezara pripremili su teglice-kasice koje će se ovih dana naći na oko 50 različitih lokacija širom opštine Srbac.
“Budite prijatelj i pomozite nam da napunimo teglice a sav prihod od uplata biće usmjeren za nabavku školskog pribora. U proteklih 10 godina napunili smo preko hiljadu školskih ruksaka”, rekla je izvršni direktor Cezara, Tanja Šnjegota.
Ona dodaje da se akcija realizuje sa Centrom za socijalni rad Srbac a teglice-kasice će stajati do sredine avgusta.
“Ukoliko nisu postavljene u vašoj ustanovi, firmi, trgovačkoj ili ugostiteljskoj radnji, javite nam se i vrlo rado ćemo ih dostaviti. Takođe, ukoliko želite da dodatno podržite akciju, možete izvršiti novčane uplate”, rekla je Šnjegota.
Uplate se vrše na broj računa koji je otvoren u NLB banci: 5620108119577841 i na devizni račun IBAN: BA395620998147412092, SWIFT: RAZBBA22. Nosiilac računa: Udruženje građana “C.E.Z.A.R.”, ulica Zdravka Čelara 29, 78 420 Srbac.
“Za svaku podršku smo neizmjerno zahvalni i svakog prijatelja/donatora ćemo medijski promovisati”, poručuju iz Cezara.
Radio Srbac jedna od najstarijih radio-stanica u BiH, 21.juna obilježava 48 godina rada. Naša medijska kuća je osnovana prvog ljetnjeg dana 21.juna 1975.godine, a prvu najavu: “Ovdje Radio Srbac“ je izgovorila tadašnji spiker Nada Novković.
Prilika je to da progovorimo o nama i
značaju ovog medija, o tome kako je nekad bilo i kako se razvijao srbački Radio.
Danas u vremenu novih medija trajemo i
opstajemo, istrajavamo na profesionalnom, objektivnom i odgovornom radu.
Povodom rođendana, gosti naše subotnje
emisije bile su naše kolege koji su bili radno angažovani u Radio Srpcu – novinar
Radio Srpca Branislav Božić, koji je u Radio došao 1979.godine i to mu je bio
prvi profesionalni angažman, zatim Goran Savanović, dugogodišnji direktor Radio
Srpca, Vojislav Kusić-Markan i Lazar Kusić koji su radili kao tehnički
realizatori u našoj medijskoj kući.
Branislav Božić, vlasnik Ljubić
radija, dugogodišnji predsjednik Udruženja novinara RS, dopisnik nedjeljnika
NIN, prva je iskustva sticao u Radio Srpcu. Božić kaže da to doba pamti po
lijepom.
„Bilo je to doba kad je sve bilo u
nekakvom uzletu. Srbac je u tom trenutku imao mnogo fabrika, dolazili su ljudi
iz Prnjavora, čak iz Kneževa da se zapošljavaju ovdje, a da ne pričam da je iz
Davora svaki dan dolazilo po nekoliko stotina đaka i radnika. Bilo je puno
prodavnica i, sve u svemu, Srbac je bio u uzletu. A Radio Srbac u to doba je
bio rijedak radio. Znam, dolazile su delegacije iz Gradiške, Prnjavora da ovdje
razgovaraju sa našim rukovodiocima kako osnovati radio, tako da je bila čast u
to vrijeme raditi u Radio Srpcu“.
„Nakon nepune tri godine, mene zovu da
pređem u Radio Banjaluku. Ovdje sam bio najmlađi kad sam došao, ali sam naišao
na jednu sjajnu sredinu. Moram ovom prilikom pomenuti neke ljude: Sreten Golić
koga treba uvjek spominjati kad se priča o radiju, jer se uvijek borio da
zaposleni imaju veće plate i da im je bolje, onda Žarko Šarić na koga si se uvijek
mogao osloniti, Velimir Stamenić koji je imao razumijevanja za svačije
probleme, Savo Keser koji je bio veoma dobro obaviješten o svim događajima, zatim
Velimir Jovičić koji je došao nakon Lazara Kusića i koji se brinuo o muzici. Jednom
riječju – to doba pamtim po lijepom i na neki način za to kratko vrijeme rada u
Radio Srpcu sazreo sam i kao čovjek i na neki način me to djelimično oblikovalo
i kao ličnost“, rekao je Božić.
O radiju nekad i sad govorio je i
Goran Savanović, koji je u radiju proveo osam godina na mjestu direktora.
Goran kaže da se tada radilo na
stabilizaciji finansijskog stanja i dobijanju dugoročne dozvole, a u to vrijeme
radio je nabavio novi predajnik iz Italije koji, na sreću, još uvijek dobro
radi. Godine 2005. je promovisana i knjiga „30 godina Radio Srpca“.
Goran je govorio i o rasadniku kadrova
i rekao da ova profesija nije dovoljno nagrađena i vrednovana, pa dobar dio
djece koja prođu kroz Omladinski program ne odlučuje se da krene putem
novinarskog poziva.
„Bilo je tu ljudi koji su potekli iz
radija, a koji su u svom radu ostali zabilježeni u prostoru BiH i RS. Cvijeta
Kovačević koja je bila šef Biroa Vlade RS za informisanje, zatim Slobodanka
Vujanić koja je imala božanstveni glas i koja je u Radiju RS dočekala penziju. Bilo
je tu još mnogo ljudi koji su dali svoj dioprinos ovom Radiju i koji su
ostavili jedan pečat vremenu. Imati jedan ovakav radio je veliko bogatstvo. I
dan-danas, iako se pojavljuju nove tehnologije, radio traje i on je
nezamjenjljiv“, rekao je Savanović.
Poznati srbački privrednik Lazar Kusić
kaže da je u Radio Srbac došao u jesen 1975.godine po nagovoru Sretena Golića.
„Tu sam proveo četiri godine, pola u
radiju, a pola radnog vremena u Domu mladih i, kad vratim dio sjećanja na to
vrijeme, ostalo mi je posebno interesantno to što su se dešavale kulturne manifestacije
u Domu mladih. Bila je tu grupa nas koji smo radili sa entuzijazmom – Vojislav
Kusić, Nebojša Repić, Goran Šaula-Ćušljo i sa ove vremenske distance to je
veoma dobro funkcionisalo“.
„Ja sam čovjek vezan za tehniku, a uža
specijalnost mi je radio-tehnika i radio-amaterstvo, tako da je radio bio
prilika da u tom dijelu pokažem šta mogu i naučim još dosta toga. Prije mene je
tonsku realizaciju radio Petar Čokeša. U to vrijeme, radio je bio suviše
izazovan. Biti na radiju je značilo nekakav nivo i prestiž, ali i ponos. Stvarno
se iskreno radilo. Radio čine kadrovi, ljudi su radili sa velikim entuzijazmom.
Prvi spikeri Ljubomir Milijašević, nastavnik srpsko-hrvatskog jezika, Vida
Kosić i Nada Novković taj posao su radili sa velikim zadovoljstvom.
Pored realizacije programa, radilo se
još štošta. Sjećam se da smo pravili humoristične emisije u saradnji sa ljudima
iz Radio Sarajeva i urednikom emisije“Cik-Cak“Nedjeljkom Opančićem“, kaže Lazar
Kusić.
Sa radošću se dana provedenih u Radio Srpcu
sjeća i Vojislav Kusić-Markan koji je radio kao tehnički realizator.
„U Radio Srbac sam došao poslije
vojske i imao sam iskustva za rad sa tehnikom. Moram reći da je Sreten Golić
bio veliki borac za radio. Sjećam se emisija želja, čestitki i pozdrava, gdje
smo Slobodanka Vujanić i ja znali od jutra do kasno u noć čitati želje za
odlazak u vojsku. Te porodice koje slave donosile su nam čak hranu i posluženje,
a mi smo radili danonoćno na čestitkama, puni entuzijazma. Nije se smjelo
desiti da nešto kasni ili da program stane. Meni se desilo da odem u Zagreb četir
puta za kratko vrijeme, jer se jednom pokvario kratkotalasni predajnik i
odnesem ga ne servis, pa se brzo vraćam na posao. Nije se moglo desiti da nešto
ne možeš. Rado se sjećam tih dana provedenih u Radio Srpcu“, kaže Vojislav
Kusić-Markan.
Emisiju ,,Govorimo o nama” možete
poslušati na našoj internet stranici radiosrbac.com
Završne svečanosti vrtića: Vesela graja ispunila prepun Dom kulture
Završne svečanosti Dječijeg vrtića ,,Naša
radost“ Srbac, sinoć i večeras okupile su brojne građane koji su Dom kulture
ispunili do posljednjeg mjesta i u kojem su se mogli vidjeti i čuti igra, pjesma,
ples, recitacije, razdragani glasovi djece i osmjesi ponosnih roditelja.
Prisutne je pozdravila direktorica vrtića
Bogdana Miholjčić, koja je istakla da su ponosni na polaznike vrtića i
vaspitače koji su proteklih mjeseci vrijedno radili. Zahvalila je roditeljima
na dobro sradnji i opštinskoj upravi na nesebičnoj podršci.
,,Naš vrtić pohađaju ukupno 172 polaznika, a
večeras smo ispratili 51.generaciju naših malih maturanata. Broj upisane djece
svjedoči o kvalitetu našeg rada, a pored njih, tu je još 100 djece koja čekaju
da postanu dio naše velike porodice. Veliku podršku u radu pruža nam Opština Srbac koja je svojim finansijskim učešćem
pomogla da, u odnosu na ustanove u okruženju, roditeljima omogućimo najnižu cijenu
usluge u ovakvom tipu vaspitno-obrazovne ustanove. Podrška se, takođe, ogleda i
u izgradnji novog objekta vrtića, čime biti stvoren veći kpacitet za upis
djece, ali i mnogo bolji i kavlitetniji uslovi za rad“, rekla je Miholjčić i
djeci poželjela da u daljem životu i radu budu srećni, uspješni i da izrasu u
dobre i poštene ljude.
Vaspitačica Daliborka Grabovac kaže da su
oko dva mjeseca sa djecom postepeno pripremali program i da je srećna što su
trud i rad i prepoznati i nagrađeni gromoglasnim aplauzom. Ona dodaje da je rad
sa djecom najljepši i najodgovorniji posao, a da su emocije, koje su se mogle
vidjeti i osjetiti, pokazatelj da je protekli period bio ispunjen obostranom ljubavlju,
povjerenjem i razumijevanjem.
,,U protekla dva dana polaznici su se
predstavili programima koji nose nazive Čarobna krila i Alisa u zemlji u čuda.
Svi zajedno smo se potrudili da i ovogodišnja svečanost bude uspješna, a, osim
na uvježbavanju samih koreografija, recitacija i pjesama, potrudili smo se oko
scenografije i kostima. Srećni smo što su vidimo da su djeca zadovoljna, ali da
smo ispunili očekivanja roditelja sa kojima smo imali odličnu saradnju. Nismo
mogli sakriti emocije kada su u pitanju naši mali maturanti od kojih se rastajemo
i bez obzira što oni odlaze iz vrtića, uvijek ćemo ostati naša djeca čijim
uspjesima ćemo se radovati“, rekla je vaspitačica Grabovac i zahvalila na
saradnji sugrađankama Jeli Pavković i Radani Stojković koje su izrađivale kostime.
Osim roditelja i rodbine polaznika vrtića, svečanostima su prisustvovali načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, načelnici opštinskih odjeljenja, direktori javnih preduzeća i ustanova, penzionisani radnici vrtića i drugi građani.
U cilju prevencije saobraćajnih nezgoda u kojima je neprilagođena,
nebezbjedna i nepropisna brzina kretanja dominantan uzrok težih oblika
saobraćajnih nezgoda na području Policijske uprave Gradiška, od 17.juna do
17.jula ove godine vršiće se pojačana kontrola saobraćaja, usmjerena na
kontrolu brzine kretanja, kao i kontrolu učesnika u saobraćaju sa akcentom na
otkrivanje i sankcionisanje vozača koji upravljaju pod dejstvom alkohola,
opojnih droga ili psihoaktivnih lijekova koji se ne smiju upotrebljavati prije
ili za vrijeme vožnje.
U prvih pet mjeseci tekuće godine, na području koje operativno pokriva
Policijska uprava Gradiška, dogodile su se 282 saobraćajne nezgode, od kojih je
68 saobraćajnih nezgoda sa nastradalim licima, i to 4 saobraćajne nezgoda sa
smrtno stradalim licem, 9 saobraćajnih nezgoda sa teško povrijeđenim licima,
kao i 55 saobraćajnih nezgoda sa lakše
povrijeđenim licima. U maju ove godine dogodilo se 47 saobraćajnih nezgoda u
kojima su tri lica zadobila teške tjelesne povrede i 7 lica zadobilo je lake
tjelesne povrede.
Takođe, u cilju sprečavanja vršenja prekršaja, od strane policijskih
službenika vršiće se kontrole ugostiteljskih objekata sa akcentom na točenje
alkohola maloljetnim licima i očigledno pijanim licima.
,,Policijska uprava Gradiška apeluje na sve učesnike u saobraćaju da se
pridržavaju odredbi Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u
BiH, kako bi vlastitu bezbjednost i bezbjednost drugih građana podigli na što
veći nivo“, navodi se u saopštenju.