Opštinska uprava Srbac upućuje zahvalnost svim subjektima i pojedincima koji su učestvovali u organizaciji i pripremi istorijskog dana za našu lokalnu zajednicu kada smo ugostili najviše delegacije Republike Srbije i Republike Srpske, predvođene predsjednicima Aleksandrom Vučićem i Miloradom Dodikom, kao i predsjednicima Vlada i Narodnih skupština Srpske i Srbije sa ministrima i saradnicima,
Najveću zahvalnost upućujemo građanima koji su prepoznali značaj ovog događaja i svojim prisustvom uveličali svečanu ceremoniju.
Ovaj dan ostaće upisan zlatnim slovima u istoriju naše lokalne zajednice jer do sada nismo imali tu privilegiju da na jednom mjestu okupimo najznačajniji politički vrh dvije zemlje, čime je potvrđeno da su bratske veze koje vežu srpski narod u Srbiji i Republici Srpskoj neraskidive.
Posebno smo počastvovani dolaskom NJegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija i drugih vjerskih poglavara Srpske pravoslavne crkve koji su sa visokim zvaničnicima posjetili pravoslavnu svetinju, manastir Osovica, odakle su poslali snažnu poruku srpskog jedinstva.
Povod za dolazak najviših političkih predstavnika Srbije i Srpske u Srbac je od ogromnog značaja, jer smo bili svjedoci završnih radova na izgradnji novog vrtića, čime će biti riješen dugogodišnji problem neadekvatnog smještaja za naše mališane, a omogućiće se da predškolsko obrazovanje pohađa veći broj polaznika nego do sada.
U tom pogledu, posebnu zahvalnost upućujemo vaspitačima i drugim radnicima našeg vrtića koji su takođe uložili značajne napore i pokazali se kao dobri domaćini, čime su potvrdili da se radi o izuzetnom kolektivu koga, pored kvalitetnog rada sa djecom, krasi i velika gostoprimljivost i srdačnost.
Takođe upućujemo zahvalnost svima koji su učestvovali u organizaciji odlaska brojnih Srpčana u Prijedor na obilježavanje Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe iz Hrvatske u Pogromu “Oluja” a posebno građanima koji su svojim prisustvom dali značaj ovom događaju kojim je obilježeno 28 godina od velikog srpskog stradanja i najvećeg etničkog čišćenja u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Vijesti
Proslavljena slava Hrama Svete Marije Magdaline u Kaocima

U Kaocima je danas proslavljena krsna slava Hrama Svete Marije Magdaline.
Svečanostima je prisustvalo preko stotinu vjernika i zvanica među kojima je bio načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milan Petković i brojni drugi gosti.
Svetu liturgiju je služio protojerej Željko Sarić uz sasluženje srbačkog protonamjesnika Petka Vukovića, sveštenika Slaviše Topića iz Kobaša, jeromonaha Filareta iz manastira Osovica i sinđela Georgije iz manastira Stuplje.
Prigodnom besjedom vjernicima se obratio sinđel Georgije koji je govorio o današnjem prazniku, ali i značaju žena u hrišćanstvu.
,,Danas slavimo uspomenu na Mariju Magdalinu, jednu od žena mirinosnica koje su slijedile Hrista još dok je on vršio svoju iskupiteljsku misiju i propovijed. Kao što je imao 12 svojih učenika tako je imao i nekoliko žena koje su ga pratile, a jedna od njih je Marije Magdalina. To je još jedan pokazatelj da su u našoj, hrišćanskoj vjeri muškarac i žena jednaki pred Bogom i da polne razlike nisu tako ključne i bitne, kao što je to u nekim drugim religijama. Hijerarhija postoji, ali onaj deseti nije manje bitan od prvog. Muški rod ima neku prednost, ali to nikako ne umanjuje ženski rod, a za to je najbolji primjer Sveta Bogorodica, koja je najveća u Carstvu nebeskom“, rekao je otac Georgije.
Protojerej Željko Sarić je mještanima poželio srećnu hramovnu slavu, a svim vjernicima poželio srećan praznik.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević kaže da je tradicionalna proslava hramovne slave lijep povod za okupljanje vjernika, a da je Hram Marije Magdaline zaista za ponos svih parohijana.
,,Tradicija obilježavanja hramovne slave se nastavlja i svagdje se rado odazovem kad mi to obaveze dozvole, a u Kaocima sa posebnim zadovoljstvom. Na današnji dan se ovdje okupljamo u jednom pristojnom broju da obilježimo slavu, a mogu reći da je hram u ovom selu zaista na ponos svim parohijanima i njegova izgradnja je zaista opravdala svoj cilj“, rekao je načelnik Dragosavljević.
Kum slave je bio Miodrag Đurđević sa porodicom, koji je rodom iz Kaoca, a živi u inostranstvu. Kaže da je iz svog sela davno otišao, ali da ga nikad nije zaboravio.
,,Sa 16 godina sam otišao odavde, ali uvijek u srcu nosim svoje selo, djetinjstvo, korijene. Mnogi žele da odu u inostranstvo tražeći bolji život, ali želim da im kažem da će u inostranstvu možda imati bolje plate, ali nikad nigdje im neće biti lijepo kao ovdje, jer ovdje se živi i ovo je život“, rekao je Đurđević.
Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milan Petković često boravi u svom rodnom selu i odaziva se pozivu na razne svečanosti i manifestacije. Petković kaže da je izgradnja hrama veoma značajna za mještane, a u narednom periodu je u planu sanacija starog ili izgradnja novog doma.
,,Slava hrama je odličan povod da se Kaočani okupe, ali da nam dođu svi drugi gosti, da ihdočekamo u ovom lijepom podmotajičkom selu. Hram je izgrađan uz pomoć svih parohijana, a velika zasluga je i našeg sveštenika Aleksandra Kusturića. Nadamo se da ćemo u narednom periodu krenuti sa renoviranjem postojećeg ili izgradnjom novog doma, tako da ćemo svi imati mjesto gdje se možemo okupiti nakon prisustva Svetoj liturgiji“, rekao je Petković.
Po završetku Svete liturgije, uslijedio je ophod oko hrama, a zatim svečani ručak za sve prisutne i druženje uz muziku.
Više fotografija možete pogledati na našem facebook profilu.
Upozorenje na lokalne nepogode poslijepodne i uveče

Opštinska služba civilne zaštite upozorava građane da se danas u poslijepodnevnim časovima i tokom subote očekuje kišovito vrijeme praćeno grmljavinskim nevremenom i naletima olujnog vjetra a moguća je i pojava grada.
Zbog očekivanih kišnih padavina lokalno su moguće bujične poplave.
Upozoravaju se građani na potrebu poštovanja već preporučenih mjera zaštite od olujnog vjetra i bujičnih i urbanih poplava.
Raspisan javni poziv za novčne podsticaje u poljoprivredi

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević raspisao je javni poziv za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava na novčane podsticaje u poljoprivredi za 2023. godinu.
Sredstva za poljoprivredne proizvođače u iznosu od 120.000 KM usmjeriće se za sufinansiranje nabavke novih poljoprivrednih priključnih mašina, u iznosu do 27.500 KM i podizanje novih višegodišnjih zasada jabučastog, koštičavog, jezgrastog, jagodastog i bobičastog voća i vinograda, u iznosu do 7.600 KM.
Za podršku uvođenju sistema za navodnjavanje u ratarskoj, povrtlarskoj i voćarskoj proizvodnji namijenjeno je do 15.000 KM a predviđena je i subvencija poljoprivrednim proizvođačima za proizvedeno i prodano mlijeko, u iznosu do 17.500 KM i podsticaj za proizvedeno i prodano povrće u zaštićenom prostoru (plastenicima) do 7.500 KM.
Namijenjena je i subvencija udruženjima pčelara za proširenje pčelinjih društava u iznosu do 4.000 KM, dok će za subvenciju za proizvodnju i uzgoj kvalitetnih priplodnih krmača i suprasnih nazimica koje se vode u matičnoj evidenciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS biti izdvojeno do 6.000 KM.
Rok za prijavu je 15. septembar ove godine osim za podršku podizanju novih zasada voća i vinograda kada ističe 15. novembra.
Svi podnosioci zahtjeva moraju imati prebivalište odnosno sjedište na području opštine Srbac i zadovoljavati ostale uslove utvrđene Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja u poljoprivredi za 2023. godinu, broj: 02-022-112/23 od 01.08.2023. godine.
Analizu zahtjeva dostavljenih po Javnom pozivu vršiće Komisija na osnovu Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja u poljoprivredi za 2023. godinu.
Obrasci zahtjeva za ostvarivanje prava na podsticaje mogu se dobiti u Centru za pružanje usluga građanima (šalter sala), Odjeljenju za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti i na internet stranici Opštine Srbac.
Zahtjevi podneseni izvan utvrđene forme i roka neće biti uzeti u razmatranje.
Sve dodatne informacije mogu se dobiti u Odjeljenju za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti.
Patrijarh Porfirije u Osovici: Saglasni da sve snage treba uložiti u očuvanje mira

NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije rekao je da je na današnjem sastanku u manastiru Osovica kod Srpca sa predsjednicima Srbije i Srpske, Aleksandrom Vučićem i Miloradom Dodikom imao priliku da razgovara o izazovima sa kojima se suočava srpski narod.
– Saglasili smo se da treba sve snage uložiti u očuvanje mira i razvijanje razumijevanja među ljudima i narodima. Naglašeno je i da je suštinski važno da Republika Srbija nastavi da sveobuhvatno pomaže Republiku Srpsku i naš narod – izjavio je patrijarh Porfirije za Informativnu službu Srpske pravoslavne crkve.
Patrijarh je izrazio veliku zahvalnost NJegovom preosveštenstvu episkopu banjalučkom Jefremu za gostoprimstvo.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da uvijek mudre i blage riječi patrijarha Porfirija ujedinjuju, okupljaju i duhovno okrepljuju sve nas koji se borimo sa svakodnevnim izazovima i teškim iskušenjima pred koja je ponovo stavljen naš narod.
– Zato smo blagodarni za svaku riječ i beskrajno strpljenje i razumijevanje koje nam je pokazao i pri ovom susretu i u razgovoru o nimalo lakim pitanjima, a naše sveštenstvo će nastaviti da se moli za sabornost srpskog naroda gdje god živio. Hvala Vam, Vaša svetosti – poručio je Vučić.
Iguman manastira Osovica arhimandrit Teofil je rekao da je dolazak Njegove svetosti patrijarha Porfija i državnog rukovodstva Republike Srpske i Republike Srbije istorijski događaj za manastir Osovicu i opštinu Srbac.
Dodik zahvalio Republici Srbiji i njenom rukovodstvu. Nastavljamo zajedno da radimo i gradimo

“Hvala Republici Srbiji i njenom rukovodstvu što osjećaju i pomažu Republiku Srpsku”, rekao je Milorad Dodik predsjednik Srpske u Srpcu i poručio da Srpska i Srbija nastavljaju zajedno da rade i grade, jer je mnogo izazova koje će zajedno riješiti.
“Nama je to važno i zbog materijalnih sredstava, i zbog osjećaja da pomoć dolazi iz Srbije” rekao je Dodik.
Istakao je da je zahvalan Vučiću na podršci i projektima koje Srbija realizuje u Srpskoj.
“U svim opštinama Republike Srpske imamo bar jedan projekat koji je realizovala Srbija”rekao je Dodik.
On je rekao da se u Srpcu gradi vrtić i da mu je drago zbog toga jer je to nešto najbolje što će ostati djeci.
“Iza toga stoje Srbija i Republika Srpska” istakao je Dodik.
Dodik,Vučić i Cvijanovićeva posjetili vrtić”Srbija”u Srpcu

Predsjednici Republike Srpske i Srbije Milorad Dodik i Aleksandar Vučić, te srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović posjetili su novoizgrađeni vrtić “Srbija” u Srpcu, za čiju izgradnju su do sada vlade Srpske i Srbije uložile 2,1 milion KM.
Prostorije novog vrtića, čiji završetak i predaja na upotrebu se očekuje na proljeće naredne godine, obšli su premijer Republike Srpske Radovan Višković, predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić, predsjednici narodnih skupština Republike Srpske i Srbije Nenad Stevandić i Vladimir Orlić, ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Željko Budimir i ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan.
Među zvaničnicima koji su u pratnji načelnika opštine Srbac Mlađana Dragosavljevića posjetili novoizgrađeni vrtić “Srbija” su i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija Srbije Siniša Mali, te generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić.
Mališani iz Srpca su goste pozdravili pjesmom “Mi smo deca neba”.
U znak zahvalnosti za posjetu vrtiću djeca su uručila crteže Dodiku i Vučiću, a bukete cvijeća Cvijanovićevoj, Brnabićevoj i Vidovićevoj.
Vrtić se prostire na površini od 1.687 metara kvadratnih i moći će da primi više od 200 mališana. Novi vrtić imaće mnogo bolje uslove za boravak od sadašnjeg, sa većim brojem prostorija i igraonica, zelenim površinama i drugim sadržajima.
U završnoj fazi planirana je nabavka namještaja i rekvizita i izgradnja dječijeg igrališta, parking prostora i pristupne saobraćajnice.
Ovo je treći vrtić koji se gradi u Srpcu nakon što su prvi, koji je izgrađen 1972. godine, uništile poplave, a drugi, koji se koristi od 1986. godine, montažnog je tipa sa ograničenim rokom trajanja i smještajnim kapacitetom.
Srbija je izdvojila značajna novčana sredstva za gradove i opštine u Srpskoj, kao i za opštine u Federaciji BiH sa većinskim srpskim stanovništvom.
Vučić: Mi smo jedan narod, uvijek da budemo jedni uz druge

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Srpcu da su Srbi jedan narod s dvije strane rijeke Drine i da će Srbija pomagati svom narodu i dati još značajniju ekonomsku podršku Srpskoj u budućnosti.
Vučić je u obraćanju tokom posjete novoizgrađenom vrtiću “Srbija”, čime je zvanično započeo dvodnevnu posjetu Reoublici Srpskoj, da su se neki decenijama trudili da naprave dva naroda od jednog.
“Naše da je poštujemo integritet BiH, ali ne smijemo se odreći da pripadamo istom rodu, da imamo isti srpski jezik, vjeru, ćirilično pismo i da moramo biti jedni uz druge uvijek”, rekao je Vučić.
On je poručio da je ponosan na ono što je uloženo u Srpcu.
“Imali smo danas iskrene i otvorene razgovore sa rukovodstvom Republike Srpske, nije jednostavno ni za koga zbog sve težih pritisaka i na Srbiju i na Srpsku zbog teške međunarodne situacije. Važno je da ljudi u Srpskoj znaju da će Srbija uvijek da poštuje međunarodno javno pravo, ali se nikada neće odreći svoga naroda”, naglasio je Vučić.
Prema njegovim riječima, nikada više neće biti blokada na Drini niti sklanjanja glave u stranu kada se govori o polaožaju srpskog naroda, nego će se vlasti Srbije boriti da bude sačuvano srpsko ime i prezime, ne dirajući nikoga.
“Ni ekonomska situacija zbog sukoba u Ukrajini nije jednostavna, daćemo koliko god možemo još značajniju ekonomsku podršku Srpskoj, jer znamo da će biti glavni udari kako bi se pokazalo da Republika Srpske ne može da opstane”, poručio je Vučić.
On je poručio da će Srbija uvijek pomagati svoj narod i Srpsku, a ako neki drugi hoće da pomažu u Srbiji Bošnjacima, nema ništa, naprotiv, dobro došli su.
“Niko ne može da nas spriječi da, poštujući BiH, volimo Republiku Srpsku”, rekao je Vučić.
Predsjednici Republike Srpske i Srbije Milorad Dodik i Aleksandar Vučić i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović posjetili su danas u Srpcu novoizgrađeni vrtić “Srbija”, za čiju izgradnju su do sada vlade Srpske i Srbije uložile 2,1 milion KM.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zahvalio je danas Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću što pomažu Republiku Srpsku.
Dodik je zahvalio Vučiću što je kreirao zajednički program da u svim opštinama u Srpskoj postoji jedan od projekata koji će omogućiti prisustvo Srbije.
On je rekao da se u Srpcu gradi vrtić i da mu je drago zbog toga jer je to nešto najbolje što će ostati djeci.
“Iza toga stoje Srbija i Republika Srpska”, rekao je Dodik i dodao da Srpska nije zaboravljena već da se nastavljaju zajedno da rade i grade, jer je mnogo izazova koje će zajedno riješiti.
Dodik je zahvalio Vučiću, Vladi i svima koji su prisutni i dodao da vjerujem da ovo nije posljednji projekat.
Predsjednici Republike Srpske i Srbije Milorad Dodik i Aleksandar Vučić i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović stigli su u Srbac, gdje će posjetiti novoizgrađeni vrtić “Srbija”, za čiju izgradnju su do sada vlade Srpske i Srbije uložile 2,1 milion KM.
U posjeti je premijer Republike Srpske Radovan Višković, predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić, predsjednici narodnih skupština Republike Srpske i Srbije Nenad Stevandić i Vladimir Orlić, ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Željko Budimir i ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan.
Među prisutnim su i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija Srbije Siniša Mali, te generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić.
Goste je dočekao načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, kao i brojni građani iz naše lokalne zajednice, kao i Doboja, Dervente, Gradiške i Laktaša.
Vrtić se prostire na površini od 1.687 metara kvadratnih i moći će da primi više od 200 mališana. Novi vrtić imaće mnogo bolje uslove za boravak od sadašnjeg, sa većim brojem prostorija i igraonica, zelenim površinama i drugim sadržajima.
U završnoj fazi planirana je nabavka namještaja i rekvizita i izgradnja dječijeg igrališta, parking prostora i pristupne saobraćajnice.
Ovo je treći vrtić koji se gradi u Srpcu nakon što su prvi, koji je izgrađen 1972. godine, uništile poplave, a drugi, koji se koristi od 1986. godine, montažnog je tipa sa ograničenim rokom trajanja i smještajnim kapacitetom.
Srbija je izdvojila značajna novčana sredstva za gradove i opštine u Srpskoj, kao i za opštine u Federaciji BiH sa većinskim srpskim stanovništvom.
Dodik, Vučić i NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije prethodno su posjetili manastir Osovica kod Srpca koji je zadužbina kralja Dragutina Nemanjića, gdje su počeli razgovore o veoma važnim temama za Srbiju, Srpsku i sve Srbe.
Vučić je istakao da je započeo posjetu Republici Srpskoj obilaskom veličanstvenog manastira Osovica, u društvu predsjednika Srpske i patrijarha Porfirija.
Zajednički sastanci državnih organa Srbije i Republike Srpske i obilježavanje Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u Pogromu “Oluja”, kada je u vojno-policijskoj akciji iz Hrvatske protjerano oko 220.000 Srba, biće održani sutra u Banjaluci, na Petrovačkoj cesti i u Prijedoru.
U Banjaluci su postavljeni bilbordi dobrodošlice delegaciji Srbije u Republiku Srpsku, kao i zastave Srpske i Srbije. Postavljen je bilbord sa fotografijom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, uz poruku “Složno u nove pobjede!”.

RTRS, 16.30 – Prenos posjete Vučića, Dodika i Cvijanovićeve vrtiću “Srbija” u Srpcu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić posjetiće danas, zajedno sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i srpskim članom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, novoizgrađeni vrtić “Srbija” u Srpcu.
Direktan prenos moći ćete pratiti putem linka:
Dodik, Vučić i patrijarh Porfirije u manastiru Osovica o važnim nacionalnim pitanjima

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije sastali su se danas u manastiru Osovica kod Srpca.
Vučić je na Instagramu objavio da je posjetu Republici Srpskoj započeo u ovom manastiru, simbolu zajedništva, vjere, nade i snage, u kojem će, kako je naveo, početi razgovore o veoma važnim temama za Srbiju, Srpsku i sve Srbe.
Vučić je podsjetio da je manastir Osovica zadužbina kralja Dragutina Nemanjića i svjedok preteške sudbine i istorije srpskog naroda na ovim prostorima.
“Ovaj manastir je centar okupljanja vjernog naroda i očuvanja našeg identiteta kroz vijekove”istakao je Vučić.
Predsjednici Srpske i Srbije obići će danas u Srpcu novoizgrađeni vrtić Srbija.
Izvor RTRS.































