Bibliotekari iz regiona na stručnom seminaru u Srpcu

Narodna biblioteka Srbac danas je domaćin stručnog seminara pod nazivom “Organizacija i korišćenje bibliotečkih resursa” koji se organizuje u skupštinskoj sali u saradnji sa Narodnom i univerzitetskom bibliotekom Republike Srpske (NUBRS) iz Banjaluke.
Seminaru prisustvuju bibliotekari iz više gradova i opština Srpske za koje će biti organizovano nekoliko stručnih predavanja.
Tatjana Dunović, rukovodilac matične službe u NUBRS, rekla je da je njihovoj ustanovi zakonski povjerena briga o stručnom usavršavanju zaposlenih u bibliotekama i dodala da je krajnji cilj da se otvore nove perspektive u pogledu modernizacije rada i praćenja novih dostignuća u oblasti bibliotečkih i informatičkih usluga.
“Po mom mišljenju, zadaci bibliotekara se ne mijenjaju, ali sredstva i proces koji koristimo da bismo ih obavili trpe određene promjene. Biblioteke postoje kako bi služile zajednicama i društvu u cjelini i veoma je važno da nastavimo tražiti inovacije iz bilo kog izvora koga imamo na raspolaganju”, rekla je Dunović i dodala da su ovakvi seminari korisni jer izgrađuju vezu sa zaposlenima u drugim bibliotekama i pružaju mogućnost za razmjenu ideja i iskustava.
U prvom dijelu seminara, Biljana Ćelić iz Narodne biblioteke Mrkonjić Grad, govorila je na temu “Biblioteke na raskrsnici između saveremenog i tradicionalnog poslovanja”, nakon čega je Aleksandra Stošić iz NUBRS pričala o bibliotekaru kao poveznici između informacije i čitalaca ili istraživača.
Drugi dio seminara počeće temom “Digitalni alati i digitalni materijali kao bibliotečki resurs ili Kako privući ZED generacije u biblioteku?” a moderator je Dijana Trubajić iz Narodne biblioteke “Veselin Masleša” Laktaši. Seminar se završava predavanjem “Obogatimo zavičajnu zbirku” koga je pripremila Mirela Šarić iz Specijalne biblioteke za slijepa i slabovida lica Republike Srpske.
Direktor Narodne biblioteke Srbac, Branko Savanović, rekao je da je ideju za organizaciju ovakve vrste edukacije dala jedan od moderatora, Mirela Šarić, na sličnom seminaru koji je održan u Bijeljini, a podršku je dala i njihova koleginica Biljana Ćelić.
“Ideju smo predočili Narodnoj i univerzitetskoj bibliteoci, našoj matičnoj ustanovi, prije svega direktorici LJiljani Petrović Zečević i rukovodiocu matične službe Tatjani Dunović koje su imale povjerenje i vjerovale da možemo biti organizatori jednog ovakvog događaja”, rekao je Savanović.
On je naglasio da je današnji dan veoma važan za našu lokalnu zajednicu jer je na ovaj datum, prije 90 godina, Srbac dobio današnje ime.
Prisutnima se obratio i zamjenik načelnika opštine, Vladimir Gužvić, koji se zahvalio srbačkoj biblioteci što je doprinijela da Srbac bude centar jednog ovakvog zbivanja.
“Trudimo se da promovišemo Srbac u smislu kulturnog centra, čemu doprinose i ostale institucije, kao što je Centar za kulturu i sport. Ovakvi skupovi imaju našu podršku, a naročito biblioteka koja svojim događajima i manifestacijama obogaćuje kulturna dešavanja u Srpcu i agilnost njihovih radnika je za svaku pohvalu. Bili smo uz njih i u pogledu nedavne modernizacije prostorija biblioteke a podržaćemo i sve druge napore kako bi naša opština zadržala svoje mjesto na mapi kulturnih dešavanja u Republici Srpskoj”, istakao je Gužvić.