Služen parastos za desetoricu poginulih boraca u Razboj Lijevču
U skladu sa Kalendarom za obilježavanje značajnih datuma i događaja iz oslobodilačkih ratova na području opštine, Boračka organizacija Srbac u saradnji sa Mjesnom boračkom organizacijom Razboj Ljevčanski organizovala je danas godišnji pomen parastos za desetoricu poginulih boraca Vojske Republike Srpske iz ovog kraja.
Mještani Razboj Lijevča dali su nemjerljiv doprinos u odbrambeno-otadžbinskom ratu RS gdje je bilo angažovano 200 stanovnika ovoga kraja. Pored Prve Srbačke brigade, bili su pripadnici i drugih jedinica Prvog Krajiškog korpusa,kao i jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova i borili se na ratištima širom RS.
Parastos je započeo minutom šutnje svim poginulim borcima, a služio ga je protojerej staparske parohije Mladen Prodanović .
Cvijeće su na spomen obilježja položile delegacija Opštine Srbac Odbora za njegovcanje tradicija oslobodilačkih ratova na čelu sa načelnikom Mlađanom Dragosavljevićem, delegacija Boračke organizacije Srbac koju je predvodio Goran Plotan, delegacija Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srbac, predstavnici Udruženja Ratnih vojnih invalida Srbac i SUBNOR-a, delegacija Mjesne boračke organizacije i MZ Razboj Ljevčanski i delegacija Ansambla narodnih igara Razboj Ljevčanski.
Prisutnim članovima porodica poginulih boraca, saborcima i mještanima obratio se predsjednik Boračke organizacije Srbac, Goran Plotan.
„Hvala vam što ste danas, uprkos vremenskim neprilikama, došli da zajedno odamo počast našoj braći koji su svoje živote dali za stvaranje Republike Srpske. Nadam se da je ovo poslednji put da parastos držimo ispred ovakvog spomenika. Majstor je već pripremio sve što je potrebno, i naredne sedmice započećemo renoviranje ovog spomen-obilježja. Naš cilj je da ove godine obnovimo još jedan spomenik u Liliću. Nadamo se da ćemo svake godine uspjeti da saniramo bar jedno ili dva spomen-obilježja, kako bi sjećanje na naše saborce ostalo živo, a naši potomci znali zbog čega su oni dali svoje živote. Neka vječno živi Republika Srpska“poručio je Plotan
Na ovaj način odata je zahvalnost poginulim borcima koji su u temelje Republike Srpske i za slobodu svih njenih građana dali svoje živote, a u pitanju su:
Vinko Marković koji je poginuo 20. decembra 1991. godine na ratištima zapadne Slavonije kao pripadnik tadašnjeg Banjalučkog,a kasnije Prvog Krajiškog korpusa..
Goran Novković koji je poginuo 18. oktobra 1991. godine u Gornjim Bogićevcima kao pripadnik 16. Кrajiške motorizovane brigade. Goran je bio prvi poginuli borac sa područja opštine Srbac.
Zoran Nikolić koji je tragično izgubio život 27. juna 1993. godine u Bajincima kao pripadnik Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Savo Stanišljević koji je stradao 19. januara 1994. godine u Gojakovcu a bio je pripadnik Prve oklopne brigade.
Slobodan Mitraković koji je poginuo 10. decembra 1994. godine u Stogu, opština Zavidovići, na ozrensko-vozućkom ratištu. Slobodan je bio pripadnik Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Stevo Novković koji je poginuo 13. decembra 1994. godine u Stogu, opština Zavidovići, na ozrensko-vozućkom ratištu kao pripadnik Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Dušan Stanojević koji je poginuo 10. septembra 1995. godine u Stogu, opština Zavidovići, na ozrensko-vozućkom ratištu u velikoj ofanzivi neprijateljskih snaga na položaje Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Drago Đurđević koji je nestao 10. septembra 1995. godine u ofanzivi neprijateljskih snaga na ozrensko-vozućkom ratištu. Drago je takođe bio pripadnik Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Zoran Bilbija koji je tragično izgubio život 22. januara 1996. godine u Banjaluci a za vrijeme rata je bio ljekar i stalni član saniteta Prve srbačke lake pješadijske brigade.
Spomen ploča sa uklesanim imenima i likovima poginulih boraca u Razboju Ljevčanskom podignuta je 2004. godine, a pored nje se nalazi spomenik za 19 poginulih boraca NOR-a i 45 žrtava fašističkog terora.