Završen 42. saziv Likovno-ekološke kolonije „Bardača–Srbac“: Umjetnički omaž prirodi koja nestaje

Sinoć je u Gradskoj galeriji „Rajko Petković“ u Srpcu svečano zatvoren 42. saziv Likovno-ekološke kolonije „Bardača–Srbac“, manifestacije koja je i ove godine okupila brojne umjetnike iz zemlje i inostranstva, potvrđujući svoj međunarodni karakter i značaj.
Kolonija, koja je trajala od 4. do 11. jula, okupila je 32 umjetnika iz 13 zemalja: Belgije, Engleske, Rumunije, Tajvana, Indije, Slovenije, Poljske, Litvanije, Turske, Makedonije, Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. Tema ovogodišnjeg saziva bila je „Raj koji nestaje“, a inspirisala je brojne radove rađene u tehnikama ulja na platnu, akvarela i kombinovanim tehnikama. Posebnost ovogodišnje kolonije je i u tome što su, po prvi put, učestvovali i vajari te grafički dizajner.
Posjetioci završne izložbe imali su priliku da pogledaju više od 60 radova nastalih tokom kolonije, od umjetničkih slika, preko skultura, fotografija i jednog vajarskog djela nastalog u hrastovini. Izloženi su i radovi mladih talenata, jedanaest polaznika škole slikanja sa kojima je radila akademska umjetnica Svetlana Zarić iz Sombora.
Koloniju je, kao i prethodnih godina, organizovao Centar za kulturu i sport Srbac, uz podršku Opštine Srbac. Direktor Centra, Radovan Mitraković, obratio se prisutnima i izrazio ponos što se manifestacija već peti put uspješno privodi kraju pod njegovim rukovodstvom.
“Ovogodišnji saziv bio je poseban, kako po broju učesnika, tako i po raznolikosti izraza. Posebno raduje što smo u koloniju uključili vajare i grafičkog dizajnera, čime činimo korak ka eventualnom budućem simpozijumu. Ponosan sam i što se zatvaranje održava upravo u prostoru koji nosi ime osnivača kolonije, gospodina Rajka Petkovića”, rekao je Mitraković, ističući kako ideja i duh ovog velikana i dalje žive kroz koloniju, iako zbog zdravstvenih razloga nije prisutan.
Simboliku teme „Raj koji nestaje“ dodatno je naglasila umjetnički rukovodilac kolonije, akademska slikarka Jelena Vušurović sa Cetinja, koja je emotivno govorila o važnosti očuvanja Bardače.
“Godinama radim ovdje i svaki put me ovo mjesto nadahne iznova. Ove godine poseban značaj dajem svojoj slici „Stvarnost“, koja postavlja pitanje: možemo li ukrotiti prirodu, a da je ne uništimo? Na slici se nalazi čaša koja je dobro privezana žicom i čvrsto se drži da ne otpadne. Tečnost u čaši, koja je u boji vina, simbolizuje našu krv, što znači da smo još uvijek spremni, iako krhki, da održimo Bardaču živom. Bardača je naša umjetnička oaza, ali ako je ne sačuvamo, izgubićemo je zauvijek. Ja ću uvijek biti prva da dođem kad god je potrebno da spasimo ovaj kraj”, rekla je Vušurović.
Ona je dodala da će se o Bardači, nakon ove kolonije, govoriti i u Kini, Indiji, Tajvanu, Jordanu i drugim zemljama u kojima je bila i koje planira da obiđe kao umjetnik.
Završnoj večeri prisustvovao je i načelnik opštine Srbac, Mlađan Dragosavljević, koji je izrazio zadovoljstvo što se ovogodišnje zatvaranje po prvi put održava u novoj gradskoj galeriji, uređenoj upravo za potrebe ovakvih događaja.
“Bardačka kolonija je upravo bila najveći motiv da nastane nova galerija i veoma smo ponosni na ovu manifestaciju koja promoviše naš kraj u cijelom svijetu. Zahvaljujući njoj, Srbac je ugostio umjetnike sa više kontinenata i predstavio se kao sredina koja cijeni i njeguje umjetnost”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Svoju emociju i viđenje Bardače prenijela je i mlada učesnica škole slikanja, učenica drugog razreda gimnazije, Dijana Vukotić, koja je naslikala anđela koji drži Bardaču u naručju, s nadom da će ovo prirodno blago jednog dana opet vaskrsnuti.
U okviru večeri dodijeljene su i nagrade za najuređeniji životni i radni prostor. Dobitnici su Anđa i Đuro Grumić iz Nožičkog te Danijela i Dragan Sabo iz Poveliča, koji su za nagradu dobili umjetničke slike sa ovogodišnje kolonije.
“Mnogo truda ulažem u uređenje dvorišta starog preko 100 godina i muž mi dosta pomaže u tom poslu. Ponosna sam što na taj način čuvam porodično nasljeđe i doprinosim ljepoti svog kraja”, rekla je 73-ogodišnja Anđa Grumić.
Završnoj večeri prisustvovali su brojni predstavnici političkog, kulturnog i javnog života, među kojima i ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović, arhimandrit Teofil Dimitrić, iguman manastira Osovica, te brojni gosti i poštovaoci umjetnosti.
Postavka izložbe ostaje otvorena za javnost u narednih mjesec dana, a svi radovi biće trajno sačuvani u fundusu kolonije.